Reklama

Geopolityka

Indyjska korweta INS „Kamorta” weszła na mieliznę

Najnowsza indyjska korweta INS „Kamorta” weszła na mieliznę – fot. Naval Today
Najnowsza indyjska korweta INS „Kamorta” weszła na mieliznę – fot. Naval Today

„The Times of India” przekazał informację, ze nowa indyjska korweta INS „Kamorta” weszła na mieliznę w czasie prób stoczniowych.

Zdarzenie miało miejsce niedaleko Kalkuty na rzece Hooghly. Okręt jest właśnie kończony przez stocznię GRSE (Garden Reach Shipbuilders and Engineers) w Kalkucie. Według przedstawicieli marynarki indyjskiej silniki napędu głównego miały awarię i okręt zszedł z bezpiecznego kursu. Korweta nie mogła sobie poradzić własnymi siłami i udało się ją uwolnić dopiero za pomocą dwóch dużych holowników ściągniętych z Kalkuty.

Teraz została ona skierowana na stocznię by dokonać przeglądu i koniecznych napraw. Sprawa jest o tyle denerwująca dla marynarki indyjskiej, że okręt został zamówiony już w 2003 r, i był wodowany 21 kwietnia 2010 r. Po tak długim okresie przewidywano, że dołączy do sił morskich Indii pod koniec tego roku, ale przez wypadek ten termin może ulec przesunięciu.

INS „Kamorta” to pierwsza budowana w Indii korweta stealth i pierwsza budowana w Indiach jednostka specjalnie przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych. Z tego powodu została ona na pewno wyposażona w sonar podkilowy, który z zasady wystaje poza obrys kadłuba. Prawdopodobnie w czasie wypadku uległ on poważnemu uszkodzeniu (lub nawet zniszczeniu). Indyjska marynarka jak dotąd zamówiła cztery korwety typu Kamorta.

Reklama

Komentarze

    Reklama