Reklama

Geopolityka

Xi spotkał się z Łukaszenką

Autor. Belarus MFA/Twitter

Przywódcy Chin i Białorusi, Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka, wymienili opinie na temat „kryzysu ukraińskiego” i podpisali wspólne oświadczenie o rozwoju „wszechstronnego partnerstwa na każdą pogodę” pomiędzy obydwoma krajami – ogłosiło chińskie MSZ po spotkaniu w Pekinie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Xi oświadczył w rozmowie z Łukaszenką w Wielkiej Hali Ludowej, że stanowisko Chin w sprawie „kryzysu ukraińskiego" jest „spójne i jasne", a jego rdzeniem jest „promowanie pokoju i rozmów" – napisano w komunikacie chińskiego resortu spraw zagranicznych.

Władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach mowa najczęściej o „kryzysie" albo „kwestii ukraińskiej". Pekin sprzeciwia się również sankcjom nakładanym na Moskwę.

Reklama

Czytaj też

Białoruski dyktator i sojusznik Putina, który udostępnił terytorium swojego kraju rosyjskim wojskom atakującym Ukrainę, przybył do Pekinu we wtorek, a jego wizyta ma potrwać do czwartku.

„Musimy dążyć w kierunku politycznego rozwiązania, odrzucić wszelkie myślenie zimnowojenne, szanować prawowite obawy o bezpieczeństwo wszystkich państw oraz budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa w Europie" – powiedział Xi, oskarżając przy tym „pewne kraje" o „upolitycznianie i wykorzystywanie gospodarki światowej".

Łukaszenka oświadczył, że strona białoruska w pełni zgadza z ogłoszonym przez Pekin „stanowiskiem Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego", które ma jego zdaniem „olbrzymie znaczenie dla rozwiązania kryzysu" – napisano w komunikacie.

Czytaj też

W dokumencie, określanym przez niektóre media mianem „chińskiego planu pokojowego", znalazło się wezwanie do zawieszenia broni, do negocjacji i poszanowania integralności terytorialnej „wszystkich państw", a także ogólny sprzeciw wobec gróźb jądrowych. Pojawił się w nim jednak również apel o zniesienie „jednostronnych sankcji", jak ChRL określała sankcje przeciwko Rosji.

Według komunikatu chińskiego MSZ Xi wyraził uznanie dla „niezachwianego wsparcia Białorusi dla prawowitego stanowiska Chin w kwestiach związanych z Tajwanem, Sinciangiem, Hongkongiem i prawami człowieka". Oba kraje powinny wspierać się w „ochronie własnych interesów, sprzeciwie wobec ingerencji obcych sił w ich wewnętrzne sprawy oraz ochronie suwerenności i bezpieczeństwa politycznego".

Czytaj też

Obaj przywódcy podpisali wspólne oświadczenie w sprawie „dalszego rozwijania wszechstronnego partnerstwa chińsko-białoruskiego na każdą pogodę w nowej erze". Zawarto również szereg umów w dziedzinach gospodarki, handlu, przemysłu, rolnictwa, ceł, nauki i techniki, ochrony zdrowia, turystyki i sportu – napisano.

Przed rozmową z Xi, Łukaszenka spotkał się z premierem Chin Li Keqiangiem. Po rozmowach Xi wyprawił na cześć białoruskiego dyktatora bankiet powitalny w Złotej Sali Wielkiej Hali Ludowej – wynika z komunikatu chińskiego MSZ.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Wania

    Łukaszenka zaczyna uciekać z tonącego okrętu o nazwie Rosja? Czyżby się obawiał przejęcia Białorusi przez Rosję i nerwowo szuka prorektora? No Władek nie będzie zadowolony.

  2. kaczkodan

    Łukaszenko to nie jest jakiś drugorzędny sobowtór Putina, to poważna sprawa!

  3. Szabelkajakulani

    Dla mnie to trochę tak jakby Łukaszenka obchodził Kreml. Miał być już tylko wasalem, a sobie jeździ i ustalenia robi z nowym seniorem. Można wiele o ziemniaczanym prezydencie mówić, ale jest sprawny w tym co robi i jak prześłizguje się i wyczuwa skąd wiatr wieje.

  4. leiter84

    Chiny umiejętnie rozszerzają swoją strefę wpływów kosztem rozpadającej się Rosji: Azja Środkowa, Kaukaz, teraz Białoruś. W Azji Środkowej wizytuje właśnie amerykański Blinken stąd pewnie zaproszenie Łukaszenki, żeby zaznaczyć swoją obecność.

  5. szczebelek

    Przyszedł czas by jednostronne sankcje zostały nałożone na Chiny, bo koloborantów trzeba eliminować.

  6. Golf

    Jak nisko upadły Chiny, goszcząc i rozmawiając z kims takim....jak Łukaszenko !!

    1. papa lebel

      Dlaczego? Po prostu cesarz przyjął na audiencji jednego ze swoich mandarynów.

Reklama