Reklama

Siły zbrojne

Białoruś przesuwa jednostki na granicę z Litwą

BMP-2
Białoruskie BMP-2
Autor. mil.by

Cztery konwoje Sił Zbrojnych Białorusi ruszyły w kierunku granicy z Litwą. Składa się na nie ponad 70 pojazdów, w tym co najmniej 35 bojowych wozów piechoty należących do 120. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej, który stacjonuje w miejscowości Uruchcza pod Mińskiem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolumny pojazdów wojskowych zostały ujawnione na drogach zmierzając najprawdopodobniej do miejscowości Oszmiana, około 20 km od granicy z Litwą. W ich skład wchodzi 35 bojowe wozy piechoty, 21 ciężarówek Ural i 8 KamAZ, kilka terenowych UAZów, 2 cysterny z paliwem, dźwig i ładowarka. Są to siły należące do 358. Samodzielnego Batalionu Zmechanizowanego ze składu 120. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej.

Czytaj też

Oficjalnie przemieszczenie jest elementem sprawdzenia gotowości bojowej. - „Personel musi wykonać szereg zadań, w tym organizację ochrony i obrony perymetru, jego przygotowania inżynieryjnego oraz tworzenie zaplecza logistycznego i wsparcia technicznego" – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Obrony Białorusi. Z drugiej strony jak podaje grupa informacyjna Białoruski Gajun jednostki zmechanizowane zostały na miejscu wzmocnione komponentem przeciwlotniczych.

Reklama
Trasa którą poruszały się białoruskie kolumny.
Trasa którą poruszały się białoruskie kolumny.
Autor. Białoruski Gajun

Jako pierwsza o ruchach białoruskich wojsk poinformowała grupa informacyjna Białoruski Gajun. Informacje te pojawiły się później również w oficjalnych komunikatach Ministerstwa Obrony Białorusi.

Przerzut jednostki zmechanizowanej tak blisko granicy z Litwą z pewnością jest elementem wywierania presji, m. in. w związku ze zbliżającym się Szczytem NATO w Wilnie. Litwa od kilku dni informuje też o wzmożonej liczbie incydentów w rejonie przygranicznym.

Czytaj też

Doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego Kestutis Budrys w wywiadzie dla portalu delfi.lt ostrzegał też o możliwości zagrożenia działaniami np. Grupy Wagnera czy innych „zielonych ludzików" mającymi testować reakcję NATO na incydenty w krajach bałtyckich.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. DON MARZZONI

    Czyżby Baćka został zaczarowany przez Botoksowicza? Siły zbyt szczupłe na cokolwiek. Po co im to? A może angażują siły przy granicy, żeby nie wysyłać ich na Ukrainę?

    1. kowalsky

      To chyba najbardziej logiczna hipoteza.

    2. Extern.

      @kowalsky; Już chyba wszyscy wiedzą że to właśnie przez to że Polska już lada moment ma mieć zamiar napaść na Białoruś, a tylko Białoruskie siły zbrojne krwiożerczych Polaków przed tym powstrzymują, cwaniak Baćka uzasadnia u Rosjan nie możliwość użycia Białoruskiego wojska w ataku na Ukrainę. W takim razie, w sumie powinniśmy mu kibicować i nie zaprzeczać..

  2. cywilnycywil

    To nie będzie politycznie poprawny wpis. Zmęczony jestem post-radzieckimi ludźmi. Ja wiem, że oficjalnie Białorusini i Ukraińcy to niby inne społeczeństwa niż Rosykjskie ale uważam, że mentalność w nich jest nadal sowiecka. Długo byli pod butem ZSRR i nasiąkli tym syfem. Uważam, że to wielkie nieszczęście graniczyć z takimi narodami. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, nigdy nie wiadomo w którą stronę pójdą, czy będą naszymi przyjaciółmi - czy coś im się odmieni i przyjdą nas zarżnąć.

    1. Szympans

      My też kiedyś byliśmy po tej drugiej stronie barykady i zachód nie wiedział do końca co my zrobimy. Swoją drogą to dalej jest u nas w kraju wielu ludzi którzy by chcieli wrócić do PRL. Ukraina tą wojną pokazała że u nich tak samo jak i u nas jest większość jednak zwolenników życia zachodniego. Jeśli jednak chodzi o Białoruś to tutaj niestety jest inaczej, pokazują to ostatnie protesty które tak szybko jak się zaczynają to tak szybko się kończą a ziemniak dalej zostaje u władzy. To również udowadnia że narodowi Białoruskiemu nie przeszkadza ten Łukaszenka aż tak bardzo, bo nie mają chęci nakładać aż takiego nacisku na zmiane władzy. Poczekamy jeszcze troche na wolną Białoruś, ale niestety wtedy może być już za późno, wtedy już Rosja tam może być.

  3. keller79

    Czy aby małorosjanie są pewni, że chcą przetestować wyszkolenie litewskich żołnierzy z zakresu obsługi FGM-148 Javelin? ;)

  4. KrzysiekS

    I w sumie to dobra wiadomość.