Geopolityka

Xi Jinping chce by wojsko było zdolne do zajęcia Tajwanu do 2027 roku

fot. mil.ru

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział swoim generałom, że chce by chińskie wojsko było zdolne do zajęcia Tajwanu siłą do 2027 roku - powiedział w piątek zastępca dyrektora CIA David Cohen. Jak dodał, Xi nie podjął jeszcze decyzji co do samej inwazji, lecz chce mieć taką opcję.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"On jeszcze nie podjął decyzji, by to zrobić, ale poprosił swoje wojsko, by mógł to zrobić do 2027 roku. Ocena społeczności wywiadowczej wciąż jest taka, że w interesie Xi jest zdobycie kontroli nad Tajwanem poprzez środki niewojskowe" - oświadczył Cohen podczas konferencji Intelligence and National Security Summit w National Harbor w stanie Maryland, cytowany m.in. przez CNN.

Czytaj też

Czytaj też

Kluczową datą ma być rok 2027, kiedy przypadnie setna rocznica powstania chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i zbiegnie się w czasie z wycofaniem ze służby części amerykańskich okrętów.

Czytaj też

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, Cohen zasugerował, że rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż nie porzucił swoich pierwotnych celów - tj. przejęcia kontroli nad Ukrainą i "nie należy nie doceniać jego skłonności do ryzyka". Dodał jednak, że nie ma na razie żadnych konkretnych dowodów wskazujących na to, że Kreml zamierza użyć broni masowego rażenia.

Czytaj też

W nowej białej księdze Chin, przedstawia się wizję Tajwanu po „zjednoczeniu" – jak pisze The Diplomat. W dokumencie jest napisane, że USA wykorzystują Tajwan do powstrzymywania Chin i podważają ich rozwój i postęp. Co ciekawe, biała księga utrzymuje, że Chiny preferują „pokojowe zjednoczenie" z Tajwanem. W dokumencie jest nawet mowa o tym, że istnieje możliwość stworzenia „jednego kraju i dwóch systemów", by zjednoczyć się z wyspą co ma sprawić, że Tajwan będzie mógł kontynuować swój obecny system społeczny i cieszyć się wysokim stopniem autonomii.

Czytaj też

Należy jednak domniemywać, że jest to zabieg propagandowy, zwłaszcza kiedy przeanalizuje się działania wymierzone w Hong Kong. Jeśli popatrzymy na wcześniejsze "białe księgi" Chin z 1993, jak i 2000 r. i zamieszczone w nich zapisy dotyczące Tajwanu, to w kolejnych dokumentach coraz rzadziej mowa o autonomii wyspy. Wcześniej zresztą wyraźnie twierdzono, że po zjednoczeniu Chiny nie wyślą żołnierzy ani personelu administracyjnego w celu stacjonowania na Tajwanie, ale dziś ta obietnica jest już nieobecna.

YouTube cover video
Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (2)

 1. Valdi

  Harpoon już czeka na flotę inwazyjna Przypomnijmy 2,37mld USD za 100 systemów obrony harpoon już w produkcji A system to 4x4 wyrzutnie uzbrojone w pocisk wersji rgb84l Dodatkowo 25 radarów Każdy na 4 systemy

  1. Jaszczur

   Chińska broń hipersoniczna powoli już czeka coraz liczniejsza na posiłki Tajwanu z USA[NATO] , Japonii , Korei . Narazie przed tą bronią nie ma systemów obronych - jest za szybka , ciężko zestrzelić coś co leci 3km/s . Obawiam się że Chińczycy przez wojnę na Ukrainie podejdą bardziej trzeźwo do swojej wojny w odróżnieniu od ruskich co wygrane w wojnie oparli na marzeniach , życzeniach i optymizmie zamiast na żywej siłę armi . Jeżeli Chińczycy będą w stanie trzymać na dystans okręty floty aliantów to nie muszą mieć floty inwazyjnej . Tajwan liczy 40mln ludzi na małym obszarze odetną im zapotrzebowanie i ich zagrodzą. A międzyczasie będą ich bombardować by szybciej się poddali ja bym się nie spodziewał desantu jak w Normandii

 2. Valdi

  Harpoon już czeka na flotę inwazyjna Przypomnijmy 2,37mld USD za 100 systemów obrony harpoon już w produkcji A system to 4x4 wyrzutnie uzbrojone w pocisk wersji rgb84l Dodatkowo 25 radarów Każdy na 4 systemy