Reklama

Geopolityka

Wietnam wzmocni swoje posterunki na spornych wyspach. Odpowiedź na działania Chin

Wietnamska fregata proj. 11661E fot. A. Nitka
Wietnamska fregata proj. 11661E fot. A. Nitka

Wietnam planuje wzmocnić swoją obecność wojskową na Wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim, jest to reakcja na chińskie działania w regionie – informuje Nikkei Asia.

Reklama

Po doniesieniach na temat budowy pasa startowego przez Chiny na wyspie Triton należącej do archipelagu Wysp Paracelskich na spornym Morzu Południowochińskim, do której prawa roszczą sobie również Wietnam i Tajwan pojawiły się doniesienia, że Wietnam planuje wzmocnić swoją obecność wojskową na Wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W projekt jest zaangażowane wietnamskie ministerstwo obrony i marynarka wojenna. Plan wzmocnienia wyspy obejmuje budowę i rozbudowę obiektów wojskowych na Rafie Pearsona i Rafie Pigeon, nad którymi Wietnam sprawuje faktyczną kontrolę. Jak pisze portal, budżet szacowany na tę operację to 270 milionów dolarów, obejmuje on prace nad stworzeniem ogromnego doku, a także modernizację instalacji rakietowych i przeciwlotniczych. Wietnam dodatkowo zamierza zbudować mieszkania nie tylko dla personelu wojskowego, ale także dla cywilów, wraz z systemem transportowym, systemami energetycznymi oraz obiektami do oczyszczania ścieków i usuwania odpadów. Dodatkowo ma zostać zasadzonych wiele drzew, by ukryć fortyfikacje.

Czytaj też

Według raportu Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie, wstępne prace na wyspach Spratly przyspieszyły w drugiej połowie 2022 roku.

Wietnam zbliża się do USA

Politico poinformowało, że prezydent Biden podpisze umowę o strategicznym partnerstwie z Wietnamem podczas wizyty planowanej na połowę września. Umowa ma pozwolić na nową dwustronną współpracę, która zwiększy wysiłki Wietnamu na rzecz rozwoju sektora zaawansowanych technologii w obszarach takich jak produkcja półprzewodników i sztuczna inteligencja. Umowa ma być kolejną z serii udanych inicjatyw USA w tym regionie mających na celu stawianie oporu rosnącym wpływom Chin.

W kwietniu br. sekretarz stanu USA Antony Blinken wziął udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej ambasady USA w Hanoi, a w czerwcu do Wietnamu zawinął lotniskowiec USS Ronald Reagan w 10. rocznicę nawiązania bliskiego partnerstwa między krajami.

Czytaj też

Jednak porozumienie niekoniecznie będzie oznaczać, że Wietnam odejdzie od relacji z Chinami, na rzecz lepszych stosunków z Waszyngtonem. Wietnam ma „wszechstronne strategiczne partnerstwo" z Chinami od 1998 roku i podobną umowę z Rosją od ponad dekady. Można jednak sądzić, że rosnące napięcie między krajami skieruje Wietnam w stronę USA.

W 2020 r. Wietnam i Chiny uwikłały się w wielomiesięczny spór dotyczący wtargnięć chińskich statków badawczych w obszar wietnamskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. W tym roku chiński statek badawczy oraz wiele okrętów straży przybrzeżnej i łodzi rybackich działało przez kilka tygodni w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu na Morzu Południowochińskim, co skłoniło wietnamskie ministerstwo spraw zagranicznych do zgłoszenia stanowczego sprzeciwu i zażądania opuszczenia tego terytorium. Na początku czerwca udało się zażegnać spór i chińskie jednostki opuściły strefę.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama