Siły zbrojne
Niszczyciele z II Wojny Światowej dalej w służbie armii Wietnamu
Niejednokrotnie sprzęt wojskowy pokazuje, że mimo upływu dekad od jego wdrożenia może być on z powodzeniem używany do różnych zadań w ramach sił zbrojnych różnych krajów. Wietnamska Marynarka Wojenna jest tego idealnym przykładem, gdzie służą do dziś niszczyciele czołgów SU-100 z czasów II Wojny Światowej.
Marynarka Wojenna Wietnamu na stanie swoich jednostek ma wiele już wiekowych konstrukcji jak T-34-85 czy właśnie SU-100, które konstrukcją zabierają nas do czasów II Wojny Światowej. W swoich pierwotnych rolach obecnie są to maszyny przestarzałe, jednak w roli samobieżnej artylerii nadbrzeżnej w opinii Wietnamczyków sprawdzają się one wystarczająco dobrze, mogąc niszczyć większość pojazdów, jakie mogą się desantować na tamtejsze plaże.
"We still keep those?"
— Lee Ann Quann (@AnnQuann) September 15, 2022
"Pay some respect! Both of them have been around since the days of our grandad"
A pair of SU-100 tank destroyers of Vietnam People Navy attracting the attention of passing-by personnel. Today, the Soviet TD is used as mobile artillery by Coastal Command. pic.twitter.com/XbmT8Js1X4
Poza wymienionymi konstrukcjami wietnamska straż wybrzeża ma na swoim stanie czołgi pływające PT-76, kołowe transportery opancerzone BTR-60 czy różnego rodzaju holowane systemy artyleryjskie. Jednak obok nich znajdują się znacznie nowocześniejsze uzbrojenie jak systemy rakietowe pochodzenia izraelskiego i rosyjskiego np. system kal. 306 mm EXTRA pozwalający razić cele w odległości 150 km.
Czytaj też
SU-100 to radzieckie działo samobieżne/niszczyciel czołgów opracowany w roku 1944, na bazie swojego poprzednika, jakim był udany SU-85. Uzbrojenie główne stanowi w nim armata gwintowana D-10S kal. 100 mm, której pochodne potem stosowano w czołach podstawowych T-54/55. Pocisk wystrzelony z niej (w zależności od rodzaju) może przebijać ponad 200 mm RHA, co pozwala do dziś na niszczenie wielu pojazdów pancernych. Względem poprzednika pogrubieniu uległo przednie opancerzenie kadłuba z 45 do 75 mm, co znacząco zwiększyło wtedy odporność pojazdu. Na stanie Sił Zbrojnych Wietnamu ma się znajdować dalej nawet 100 egzemplarzy SU-100.
ΚrzysiekS
Stal to stal, jeśli nie jest zardzewiała to nawet dzisiaj można w środku zabudować Raspberry-Pi, kamerkę, moduł WiFi, kilka serwomechanizmów modelarskich i zamienić starego SU-100 albo T-34 w zabójczy dron bojowy.
Shev
I jeszcze specjalnie zaprojektowany magazyn amunicji i autoloader by ten pana dron był w stanie w ogóle strzelać.