Reklama

Geopolityka

Wietnam negocjuje dostawy sprzętu wojskowego z USA

Mil mi-8 lotnictwa Wietnamu
Mil mi-8 lotnictwa Wietnamu
Autor. Fot. Blue Stahli Luân/ wikipedia.com/CC BY 2.0

Reuters podał, że amerykańskie firmy zbrojeniowe i najwyżsi urzędnicy rządowi Wietnamu dyskutowali o dostawach dla tego kraju sprzętu wojskowego, w tym helikopterów i dronów. Agencja sugeruje, że Hanoi może pragnąć zmniejszyć swą zależność od rosyjskiej broni.

Reklama

Według grupy wspierającej, która zaaranżowała spotkania, US-ASEAN Business Council (Rada Biznesowa USA - Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), w minionym tygodniu przedstawiciele firm Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Textron i IM Systems Group rozmawiali z urzędnikami wietnamskimi na pierwszych większych targach zbrojeniowych w tym kraju.

Reklama

"Oznacza to początek większej otwartości Wietnamskiej Armii Ludowej na amerykańską broń i chęć głębszej współpracy z USA w sprawach obrony" - ocenił Nguyen The Phuong, ekspert wojskowy i badacz australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Reuters zastrzegł, że spotkania mogą e nie doprowadzić do żadnej umowy. Jak wyjaśnił, Wietnam, poszukuje nowych dostawców broni, podczas gdy konflikt na Ukrainie nadwyręża możliwości Rosji, od dekad głównego partnera wojskowego tego azjatyckiego kraju.

Czytaj też

Do potencjalnych przeszkód w transakcji analitycy zaliczają m.in. to, że Waszyngton może zablokować sprzedaż broni z powodu łamania praw człowieka, obaw o wpływ ewentualnych dostaw na napięte stosunki Hanoi z Chinami, oraz braku pewności, czy czy systemy wyprodukowane w USA mogą zostać zintegrowane ze starą bronią, jaką dysponuje Wietnam.

Reklama

„Firmy oferowały szereg sprzętu wojskowego i prowadziły obiecujące rozmowy o nieśmiercionośnym sprzęcie, w tym helikopterach dla sił bezpieczeństwa wewnętrznego, dronach, radarach i innych systemach" – podał Reuters, powołując się na swoje źródło.

Czytaj też

Wskazał też na rosnące wysiłki Waszyngtonu w celu uzyskania wpływów w Hanoi, prawie pół wieku po zakończeniu wojny wietnamskiej. Odkąd embargo na broń zostało zniesione w 2016 roku, eksport obronny USA do Wietnamu ogranicza się do jednostek straży przybrzeżnej i samolotów szkolnych Rosja dostarcza ok. 80 proc. broni u do tego kraju. Wietnam wydaje rocznie na import uzbrojenia 2 mld dolarów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Markus

    I tak historia zatoczyła koło :)

    1. TIGER

      Wietnam nie zważa na przeszłość tylko chce mieć normalne relacje z dawnym wrogiem bo obecnie Wietnam nie jest takim wrogiem w stosunku do USA co kiedyś

Reklama