Geopolityka

Więcej rakiet Hellfire dla francuskich Tigerów

Przekrój pocisku Hellfire. Fot. Stahlkocher (Wikimedia Commons)
Przekrój pocisku Hellfire. Fot. Stahlkocher (Wikimedia Commons)

Departament Stanu USA dokonał ustaleń zatwierdzających program Foreign Military Sales dla Francji w sprawie sprzedaży ponad 300 sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire i związanego z nimi sprzętu, wsparcia oraz szkolenia. Szacunkowy koszt kontraktu wynosi 78 mln dolarów, pociski będą stanowić uzbrojenie śmigłowców Tiger.

Francja zwróciła się z prośbą do rządu Stanów Zjednoczonych o zwiększenie zamówienia FMS na zakup przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire. Planowany jest zakup 200 pocisków AGM-114K1A (kierowane laserowo z głowicami kumulacyjnymi), wraz z zestawem do konwersji, zestawami montażowymi i kontenerami. Ponadto przewiduje się pozyskanie 102 AGM-114M1A (naprowadzane laserowo, głowice odłamkowo-burzące) oraz 50 pocisków ATM-11Q1A Hellfire. Wartość nowego głównego pakietu wyposażenia (Major Defense Equipment - MDE) szacowana jest na 45 mln dolarów.

Zakupie uwzględniany jest również pakiet non-MDE, na którego nie potrzeba zgody amerykańskiego Kongresu. Składa się on z makiet, pocisków testowych, dodatkowego wymaganego sprzętu do obsługi pocisków, systemu szkoleń, statywu-wyrzutni pocisków Hellfire, a także pełnej dokumentacji technicznej. Dlatego też  całkowita wartość kontraktu szacowana jest na 78 mln USD.

Prośba francuskiego rządu dotyczy rozszerzenia pakietu FMS z listopada 2015 roku, gdy początkowo planowano 112 pocisków AGM-114K1A, 102 AGM-114M1A oraz 50 szkoleniowych pocisków ATM-114Q1A Hellfire. Ich zakup miałby wzmocnić operacyjne wymagania dla używanych we francuskiej armii śmigłowców szturmowych Tiger, produkowanych przez Airbus Helicopters. Wartość MDE z listopada 2015 roku szacowana była na 30 mln USD.

Jeśli dojdzie do sprzedaży, pociski będą pochodzić z zapasów magazynowych US Army. Na razie nie podpisano także żadnych porozumień offsetowych w kwestii tej sprzedaży.

Należy pamiętać, że opublikowanie komunikatu agencji DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu. Ppk Hellfire stanowią we Francji uzbrojenie śmigłowców Airbus Helicopters Tiger.

Czytaj także: Więcej rakiet GMLRS dla Francji

 

 

 

Komentarze