Reklama

Siły zbrojne

Więcej rakiet GMLRS dla Francji

Jedna z trzech francuskich wyrzytni MLRS biorących udział w operacji przeciwko islamskim terrorystom w Mali. Fot. defense.gouv.fr
Jedna z trzech francuskich wyrzytni MLRS biorących udział w operacji przeciwko islamskim terrorystom w Mali. Fot. defense.gouv.fr

Amerykański Departament Stanu pozytywnie zaopiniował prośbę rządu francuskiego dotyczącą sprzedaży nowoczesnych rakiet GMLRS. Maksymalny szacunkowy koszt transakcji wynosi 90 mln USD.

Departament Stanu USA poinformował o pozytywnym zaopiniowaniu prośby rządu francuskiego, dotyczącej sprzedaży kierowanych rakiet MLRS i związanej z tym obsługi technicznej. Maksymalną wartość kontraktu szacuje się na 90 mln USD, a procedura sprzedaży ma być realizowana za pośrednictwem programu Foreign Military Sales. Jak zwykle, na podpisanie umowy tego rodzaju zgodę musi wyrazić amerykański Kongres.

Francja zamierza w ramach transakcji nabyć 21 zasobników GMLRS (czyli 126 rakiet), dane dotyczące prób tych pocisków, wsparcie techniczne i oprogramowanie.

Zdaniem Departamentu Stanu realizacja umowy wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo państwa sojuszniczego, będzie związana ze wzmocnieniem jego zdolności obronnych, zwiększy również stabilność ekonomiczną i polityczną w regionie. Ze względu na udział państwa francuskiego w programie GLMRS implementacja tego uzbrojenia nie napotka na żadne trudności, nie będzie też wiązać się ze zmianą równowagi sił w regionie.

Rząd USA sprzeda pociski z własnych zapasów, a realizacja transakcji będzie się wiązać z koniecznością przekazania sprzętu we Francji przez przedstawicieli rządu amerykańskiego. Obecnie armia francuska wykorzystuje 13 wyrzutni M270 przystosowanych do strzelania pociskami GMLRS. Ich krajowa nazwa to Lance-Roquette Unitaire, sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu francuskiego 1. pułku artylerii stacjonującego w Belfort. Trzy wyrzutnie z tej jednostki w lutym tego roku przerzucone do Mali, gdzie brały udział w działaniach francuskich sił skierowanych przeciwko terrorystom islamskim. Negocjowany zakup może mieć na celu między innymi uzupełnienie zapasów amunicji zużytej podczas tych walk.

We Francji trwają również obecnie prace zmierzające do opracowania wersji wyrzutni MLRS, które mogłyby wzmocnić siłę ognia okrętów destantowych typu Mistral.

Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) to modyfikacja systemu artyleryjskich pocisków kierowanych MLRS, w której rakiety wyposażono w inercyjny system naprowadzania, znacznie zwiększający celność. Zasięg pocisków to do 15 do 70 km. Nowe, kierowane pociski mogą być wystrzeliwane z wyrzutni MLRS na podwoziu gąsienicowym lub nowych, lżejszych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) opartych na pojeździe kołowym.

Pociski systemu GMLRS i system HIMARS są oferowane Wojsku Polskiemu w programie Homar, w ramach którego Siły Zbrojne RP mają otrzymać system rakietowy zdolny do rażenia celów na odległościach nawet do 300 km.

Czytaj więcej: HIMARS – oferta Lockheed Martin w programie Homar

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. xyz

    Czyli Francuzi kupują GMLRS przez FMS. Za MDE jest M$60, czyli sztuka ze wsparciem po K$470. Drogo.

  2. Entuzjasta

    Ze 200 zestawów by się przydało tylko w wersji ER to i może Wisła by nie była aż taka pilna