Reklama

Geopolityka

Waszczykowski: "Koncepcja Europy całej, wolnej i żyjącej w pokoju stanęła pod znakiem zapytania"

Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
Fot. M.Jasiulewicz/MSZ

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował na łamach m.in.belgijskiego Le Soir, hiszpańskiego ABC, tureckiego Daily Sabah, niemieckiego Die Welt i włoskiego Corriere della Sera szczyt NATO w Warszawie, politykę bezpieczeństwa oraz sprawę wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. We wtorek po południu artykuł ukaże się we francuskim „Le Monde”, a w środę w kanadyjskim „The Globe and Mail” (we wtorek w wersji online).

Jak pisze szef resortu spraw zagranicznych dla zagranicznych mediów, "dorobkiem szczytu w Warszawie powinna być jasna i ambitna wizja funkcjonowania sojuszu w zmieniającym się otoczeniu bezpieczeństwa". Zdaniem Waszczykowskiego wizja ta musi opierać się na trzech filarach, czyli: adaptacji, wiarygodności i przywództwie.  

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie

Szef MSZ przypomniał również, że w 1999 roku Polska przystąpiła do „najskuteczniejszego w dziejach świata sojuszu wojskowego”, co było "kamieniem milowy w historii" państwa.

Marzyliśmy [wtedy] o tym, aby pewnego dnia w Polsce były obecne oddziały NATO. Dziś marzenie to nabiera realnego kształtu. (...) Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki obrałem sobie wiele lat temu za osobistą misję. Dlatego dziś, gdy cel ten się urzeczywistnia, odczuwam wielką satysfakcję.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski

Waszczykowski przypomina również, że "bezpieczeństwo nie jest czymś danym raz na zawsze". Podkreśla, że żyjemy w niebezpiecznym świecie z gwałtownymi konfliktami, które mają również miejsce na flankach NATO. Szef MSZ apeluje o to, żeby członkowie NATO zademonstrowali światu swoją jedność. "NATO się liczy" - dodaje. 

Jak pisze minister, "otoczenie bezpieczeństwa stało się trudniejsze i mniej przewidywalne", a "użycie siły stało się zasadą, nie zaś wyjątkiem". Do zagrożeń przed którymi stoi Sojusz, minister zalicza: terroryzm, niekontrolowany napływ migrantów oraz prowokacje wojskowe i tworzenie napięć przez Rosję. Jest to sytuacja, w której "NATO nie może sobie pozwolić na bierność czy samozadowolenie". W jego opinii Sojusz musi być bardziej aktywny i wiarygodny oraz zdolny do zapewnienia realnego bezpieczeństwa wszystkim członkom. 

Koncepcja Europy całej, wolnej i żyjącej w pokoju stanęła pod znakiem zapytania.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski

Minister podkreśla, że adaptacja do panujących w Europie warunków bezpieczeństwa nie będzie możliwa bez wiarygodności, co oznacza, że "sojusz powinien dysponować odpowiednimi strukturami, mechanizmami i procesami planowania wojskowego, a także zaawansowanymi zdolnościami militarnymi".

Waszczykowski wyraził przekonanie, że Pakt Północnoatlantycki musi stawić czoło różnym zagrożeniom i wyzwaniom napływającym ze wszystkich strategicznych kierunków. "Od szczytu w Walii w 2014 r. obserwujemy pogarszanie się sytuacji wokół naszych granic" - wskazał, nawiązując do zamachów terrorystycznych w Paryżu, Brukseli, w tureckich miastach i w wielu innych miejscach na całym świecie.

Adaptacja i wiarygodność to elementy, które odróżniają tych, którzy przewodzą, od tych, którzy podążają. Krótko mówiąc – nie pytaj, co NATO może zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla NATO.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski

Polska rola w NATO 

Waszczykowski podkreślił w artykułach, ale „Polska to pełnoprawny członek NATO, który aktywnie kształtuje jego przyszłość”. Polacy "wnoszą istotny wkład w bezpieczeństwo Sojuszu, w tym z dala od naszych granic". Minister przypomniał o tym, że polskie siły wysłały na Bliski Wschód myśliwce F-16 oraz personel szkolący siły specjalne, które mają wesprzeć walkę z Daesh.  

Wzmocniona obecność NATO w Polsce i krajach bałtyckich stanowi integralny i fundamentalny element przyjętego podejścia Sojuszu. Rozmieszczone oddziały mogłyby dalej wzmocnić wschodnią flankę NATO. Poza tym instalacje antyrakietowe w Deveselu (w Rumunii) i Redzikowie (w Polsce), element kluczowy, zwiększą zdolność NATO do przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski

Szef MSZ zapewnił, że szczyt w Warszawie pokaże światu, że NATO jest gotowe "kształtować otoczenie bezpieczeństwa, wspierać pokój i zapewniać stabilność". 

---------------------------

Czytaj więcej o szczycie NATO w Warszawie: 

Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Jak powstrzymać groźbę rozpadu NATO? "Nie wracać do starych metod"

Nowy wymiar szczytu NATO w Warszawie po Brexicie? [OPINIA]

Rosyjska "wojna informacyjna" wobec szczytu NATO

Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

MSZ/PAP/MR

Reklama

Komentarze (1)

  1. Polak

    Nie będzie Europy wolnej, spokojnej dopóki wpuszcza się Muzułmanów/Arabów/ Islamistów na jej terytorium. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, dlatego przetrwali. Nie rozumieją tego Politycy dlatego Europa ginie!

Reklama