Reklama

Geopolityka

Wagnerowcy minują Libię

Fot.U.S. Africa Command
Fot.U.S. Africa Command

Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera rozmieszczają w Libii miny przeciwpiechotne i improwizowane ładunki wybuchowe, co stanowi zagrożenie dla tamtejszej ludności – poinformowało US African Command. Amerykanie podali też, że rosyjskie prywatne firmy wojskowe aktywne są w aż szesnastu krajach Afryki.

Amerykanie poinformowali oficjalnie, że dysponują jasnymi dowodami, iż rosyjska „sponsorowana przez państwo” Grupa Wagnera rozmieściła w rejonie Trypolisu miny przeciwpiechotne i improwizowane ładunki wybuchowe. Ma to stanowić zagrożenie dla tamtejszej ludności, a także naruszenie embarga na dostawy broni do Libii.

Pola minowe oraz miny-pułapki zostały rozlokowane także w pobliżu Syrty. Według Amerykanów, broń ta pojawiła się w Libii właśnie za sprawą przedstawicieli Grupy Wagnera, w połowie czerwca. Jednocześnie wskazują oni jasno, że działania najemników wspierane są przez rosyjskie państwo.

W maju br. z kolei w Libii rozmieszczono pochodzące z Rosji myśliwce MiG-29 (kilkanaście), a także kilka bombowców Su-24M. Podczas „postoju” w Syrii maszynom zamalowano rosyjskie znaki rozpoznawcze, aby ukryć ich pochodzenie, jednak wiadomo że były one eskortowane przez maszyny należące do rosyjskiego lotnictwa wojskowego, włącznie z Su-34. Od czasu rozmieszczenia w Libii przybyłe z Rosji maszyny wielokrotnie uczestniczyły w działaniach bojowych.

Przedstawiciele U.S. African Command ujawnili również, że w Libii działa około 2 tys. członków Grupy Wagnera. Zaznaczyli, że rosyjskie prywatne firmy wojskowe (PMC – Private Military Company) aktywne są aż w szesnastu krajach afrykańskich. Trzeba pamiętać, że zakres zaangażowania PMC może być różny w zależności od okoliczności.

Możliwe że w niektórych wypadkach wykonują, podobnie jak w innych państwach, legalne działania ochronne, czasem jednak – jak w wypadku wagnerowców w Libii uczestniczą w operacjach bojowych jako typowa formacja najemnicza, dysponująca własnym lotnictwem i obroną powietrzną (zestawy Pancyr-S1).

Obecność „prywatnych armii” zawsze jednak może stanowić narzędzie do wywierania wpływu na władze danego państwa, a jednocześnie łatwiej wytłumaczyć ją opinii publicznej (także w Rosji), niż np. działania regularnego wojska poza granicami państwa. Z kolei użycie min przeciwpiechotnych świadczy o tym, że Rosjanie nie przywiązują wagi do standardów prawa humanitarnego, jakie na Zachodzie już od dłuższego czasu uważa się za coś oczywistego.

image
duży improwizowany ładunek wybuchowy, ukryty na obszarze zabudowanym w rejonie Trypolisu. Fot.U.S. Africa Command

 

Reklama

Komentarze (24)

 1. Marek1

  No i KTO im zabroni ?? A najfajniejsze jest to, że nadal wg. kodeksu karnego FR uczestnictwo w prywatnej firmie o charakterze wojskowym jest dla obywatela FR przestępstwem ;))

  1. ruski stek bzdur...

   Dlatego powinny być na nich polowania jak w Syrii, a póżniej rachunek do putinka, za eliminowanie przestępców :)

  2. Davien

   Bedzie jak wtedy kiedy Wagnerowcy nacięli się na USAF: tam naszych ludzi niet jak podało rosyjskei dowództwo na pytanie USA.

  3. qwert

   Skoro rosyjskie dowództwo powiedziało że ich tam nie ma ( tzn wojsk rosyjskich) to znaczy że ich tam nie było. Może była to oddolna inicjatywa najemników, ale to już ich problem

 2. No

  To znaczy, nauczyli się robić tak jak USA.

  1. Ali

   Czyli... są fajni, dobrze płacą i wszyscy ich lubią...?

  2. To niby ameryknów tak wszyscy lubią?

  3. qwert

   Z tym"lubieniem" to chyba trochę cię poniosło

 3. R

  "Rosjanie nie przywiązują wagi do standardów prawa humanitarnego, jakie na Zachodzie już od dłuższego czasu uważa się za coś oczywistego." Propaganda nie gorsza niz Kremlowska.

  1. zeus89

   W jakiej zachodniej armii używa się obecnie min przeciwpiechotnych? Wymień jedną.

  2. Jabadabadu

   Jest taka i każdy wie o jaką chodzi. Szkoda śliny.

  3. biały

   Polska ostatnio sie chwaliła systemem narzutowym min Baobab

 4. Fanklub Daviena

  Jakie to oburzające, że Wagnerowcy w Libii robią tak, jak "amerykańska demokratyczna opozycja" w Syrii! Nic nie gorszy tajemniczej "społeczności międzynarodowej" tak, jak to gdy Rosja czy Chiny postępują jak USA! :)

  1. y

   Od kiedy to Amerykanie wspierają minowanie Syrii? Podasz jakieś źródło? oczywiście inne niż Sputnik? A ustawianie IED to już jest TERRORYZM! I to Rosja wysyłając tam Wagnerowców za to ponosi pełną odpowiedzialność!

  2. biały

   w ameryce też jest potężna prywatna armia , która też miałą bardzo dużo za uszami , oczywiście i jedni i drudzy działali na smyczy swoich rządów

 5. qwert

  Doczytałem do " według Amerykanów" i przestałem czytać dalej, bo uznałem że szkoda czasu

  1. Milutki

   Jeszcze według Włochów , Turków i ONZ

  2. Jabadabadu

   ONZ też? No popatrz, reszta jak zwykle.

  3. qwert

   Mają do powiedzenia tyle, ile Jankesi im każą, ewentualnie pozwolą powiedzieć

 6. Milutki

  Terroryści Wagnerowcy podkładają miny służąc dla Haftara który podobno miał wyzwalać Trypolis. W Tarhunie odnajdywanie są masowe groby a przywódca plemienia Kani który brał udział w mordach w Tarhunie przewodniczył dzisiaj grupie przywódców plemiennych proszących Sisiego o interwencję zbrojną w Libii. Przywódcy plemienni i czlonkowie parlamentu w Tobruku sprzeciwiający sie Haftarowi uciekli z opanowanych przez niego terenówalbo zostali zabici. Oprócz Rosji jeszcze Francja, Sisi I ZEA biorą udział w tych działaniach, kłamią jednocześnie że tego nie robią

 7. wiktor

  Amerykanie piszą ,że Rosjanie są już w 16 krajach Afryki...A w ilu krajach są Amerykanie? Ile jest baz made in USA na świecie? 1000 czy jeszcze więcej? Czy Amerykanie wykupili sobie prawa ,że tylko im wszystko się należy? Amerykanów gdzieś tam do szerzenia demokracji ktoś zaprasza , tak samo jak ktoś musi zapraszać Rosjan...

  1. Davien

   Wszystkie bazy USa sa w krajach gdzie zostali zaproszeni biedny trolliku.

  2. Ginawa

   Uważaj aby ktos nie zaprosił Rosjan do Twojego domu.

  3. Marek

   A nich zaprasza. Tylko niech się nie dziwi jak później nie będzie mógł znaleźć swojego zegarka.

 8. komar

  bzdura totalna , przecież takie miny można kupić w każdym sklepie...

 9. Hnh

  Bhaha, Rosjanie nie przywiązują wagi do standardów prawa humanitarnego, jakie na Zachodzie już od dłuższego czasu uważa się za coś oczywistego. Pytam się redaktora, która wojna jest humanitarna. Może działania USA są ok, albo Izraela.

  1. R

   Dokadnie, mozna by jeszcze dodac do tego jak US ladnie przymyka oczy na to co sie dzieje. np w Arabi Saudyjskiej, no ale co tam kasa sie liczy.

 10. Zyndram

  Polecam mało znany fakt z II woj.św. a mianowicie zdobycie Miechowic na Śląsku. Bojcy przez 3-dni chodzili od chałupy do chałupy i wyciągali ludzi . Następnie rabowali że wszystkiego łącznie z bielizną i butami ! Następnie kobiety i dziewczynki były gwałcone następnie zabijane. Mężczyżn i chłopaków rabowano i też zabijano. Maleńka miejscowość zabito tak ok.300 osób!

 11. easyrider

  Popłaczmy się z tego powodu i namalujemy coś kredkami na asfalcie. Nie podoba nam się, chcemy twardej gry? To ją po prostu podejmijmy i zmiażdzmy ich zapędy. Siłą.

 12. Bryxx

  Kurcze, no fakt tylko ruskie te miny a szczegóelnie te ajdiki rozmieszczają. Bo wszak ci wszyscy ściągnięci przez turków "obcinacze głów" to nigdy przenigdy takich rzeczy. To wszak riscy te ajddiki wymyslili. Uwielbiam takie obiektywne doniesienia i analizy.

  1. Ha ha

   Wrócił fan Wiki?

  2. To Davien gdzieś wyjeżdżał?

  3. Tfz

   100 /100 ha, ha, ha

 13. Darek S.

  Gdyby Amerykanie i Francuzi, nie zaparli się zabić Kadafiego, do niczego takiego by teraz nie dochodziło. Teraz przypatrzmy się lepiej, jak Turcja wypręży muskuły na tym bezpiecznym dla niej teatrze działań i jak goni Rosjan, ZEA i Egipcjan razem wziętych. Ja osobiście jestem bardzo tego ciekawy.

 14. kot

  Zaraz sami na nie jeszcze wejdą.

  1. pies

   Oby...

  2. Ale tak żeby urwało tylko nogę

  3. I jajca.

 15. Filip

  Jasne, wagnerowcy przywieźli te miny w plecakach by zrobić pola minowe... Każdy miał ich 14,5 tony w plecaku... No i układali je ręcznie.

  1. DefBot

   A co autobusami ich przywieźli, że mieli tylko plecaki? Pancyry, samoloty i inny sprzęt też w plecakach, czy z lokalnego "sportowego"?

 16. azej

  Odezwali sie ci co nigdy tego nie robili. Amerykanskie miny po 45 latach od zakonczenia y wojny w Wietnamie zabijają jeszcze Wietnamczyków. Lepiej aby się nie odzywali.

  1. elpenor09

   Niemieckie i radzieckie niewybuchy też. Przyganiał kocioł garnkowi...

  2. Hmmm

   Amerykanie płacą potężne odszkodowania ofiarą takich wybuchów jak i ofiar środków chemicznych jakie USA puszczało na Wietnam w celu wypalenia dżungli, Rosjanie o czymś podobnym nawet by nie pomyśleli.

  3. Od kiedy płacą ogarnij się chłopie

 17. PLC

  U.S. African Command to spadkobierca Afrika Korps?

  1. Africa Corps

   Malowanie palmy ze swastyka skończyło się lyo Afganistanie kiedy to deputowani z SPD czyli ruski chłam poczuł się obrażony

  2. Woland

   Oho, gimbaza przemówiła. Wracać do szkoły!

 18. Niuniu

  I gwałcą wszystko co się tam rusza i na palmę nie ucieka.

  1. Derwisz

   A to ciekawe porównanie pomiedzy ilością gwałtów ISIS I Wagnera ISIS TO 6,tys Jazydek zgwałconych wielokrotnie a Wagner to syryjskie kobiety nie Alawitki

  2. Baca

   Masz rację mają doświadczenie. Polecam książkę Dariusza Kalińskiego Czerwona Zaraza. I opis konsumpcji z kozą!

  3. Cepr

   Popatrz jakie miałeś szczęście, że wy tam w tych górach bawicie się z owieczkami a sowietom nie chciało się tam wspinać.

 19. pl 68 !

  Amerykanie dysponowali tez niezbitymi dowodami ze Saddam posiada bron masowego razenia !

  1. Davien

   I posiadał trollu co zostało udowodnione:)

  2. Genau

   Ty tak serio, nic Irakowi nigdy nie udowodniono że posiadał broń chemiczną.

  3. Niuniu

   Jeśli zostało udowodnione to podaj źródło.

 20. Ruski A2/AD

  To tylko potrafią Bo dalej to PIETRUCHA

 21. półko-wnik

  psy wojny

 22. Fanklub FR

  Niech sobie Moskwę zaminuja.

 23. jurgen

  całą Libię zaminują ? mają rozmach s......

 24. Spurek

  Biedne osiołki, ludzie jak ludzie ale zwierząt najbardziej szkoda bo nikomu nie zawiniły.

Reklama