Geopolityka

Ukraińska ofensywa robi postępy, 400 celów uderzonych przez HIMARS

Fot. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

To, co robią siły ukraińskie w kierunku Chersonia, to bardzo przemyślany atak, który przynosi miarowe postępy - ocenił w czwartek najwyższy rangą dowódca USA Mark Milley w bazie Ramstein w Niemczech. Natomiast szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał na udział polskiego przemysłu obronnego we wspieraniu Ukrainy.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Milley odniósł się do sytuacji na Ukrainie podczas konferencji prasowej po piątym spotkaniu ministrów obrony i szefów sztabów w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w amerykańskiej bazie Ramstein.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów wraz z szefem Pentagonu Austinem chwalili użytek, jaki Ukraińcy czynią z dostarczanej przez Zachód pomocy, podkreślając, że przekłada się to na konkretne efekty na polu bitwy.

Czytaj też

"Dla przykładu, Ukraińcy przeprowadzili ataki na ponad 400 celów z użyciem HIMARS z niszczycielskim efektem. Rosyjskie linie łączności i zaopatrzenia są mocno nadszarpnięte. To ma bezpośredni wpływ na rosyjskie zdolności projekcji i utrzymania siły bojowej" - powiedział Milley.

Czytaj też

Jak przyznał, "Rosja to duży kraj", wobec czego wysiłki zaopatrywania Ukrainy w broń muszą być kontynuowane. Zaznaczył, że USA wysłały Ukrainie "tysiące" rakiet GMLRS do systemów HIMARS, a także setki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, 126 haubic M777, tysiące sztuk broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

Pytany o ukraińską ofensywę na południu kraju w kierunku Chersonia, Milley odparł, że choć jest ona dopiero w początkowej fazie, to dotychczasowe jej wyniki są pozytywne.

Czytaj też

"To, co robią Ukraińcy, to bardzo przemyślany atak. Skutecznie używają swojej artylerii, by wykreować warunki pod manewry lądowe i osiągnąć zamierzone cele" - ocenił generał. Jak dodał, określiłby dotychczasowe postępy na południu jako "miarowe".

Powiedział też, że nie uważa, by równoczesna ofensywa Ukraińców w obwodzie charkowskim oznaczała zbytnie rozciągnięcie sił. Wojskowy chwalił stronę ukraińską za to, że mimo rosyjskiej przewagi w ilości uzbrojenia, Ukraińcy górują nad Rosjanami pod względem taktyki i woli walki.

Minister obrony Austin ze swej strony zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie szkoleń dla ukraińskich żołnierzy, m.in. w Wielkiej Brytanii oraz mobilizację przemysłu obronnego na potrzeby zaopatrywania Ukrainy i uzupełniania arsenałów własnych. Szczególnie podziękował przy tym Polsce, Czechom i Słowacji za "pobudzenie swoich baz przemysłowych, by sprostać potrzebom samoobrony Ukrainy".

Czytaj też

"Ich całodobowe wysiłki, by produkować nowe uzbrojenie są kluczem dla sukcesu Ukrainy" - stwierdził.

Austin zapowiedział też spotkanie czołowych przedstawicieli, odpowiadających za przemysły zbrojeniowe państw wspierających Ukrainę, by omówić "jak najlepiej wyposażyć przyszłe siły Ukrainy w zdolności, których potrzebują".

Czytaj też

W spotkaniu w Ramstein udział wzięli przedstawiciele z ponad 50 państw, w tym szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas rozpoczęcia forum skupionego na długoterminowym wsparciu dla Ukrainy, Austin ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Warta 675 mln dol. transza zawiera m.in. naprowadzane GPS rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne.

W pakiecie znalazło się także po raz pierwszy 1 tys. pocisków artyleryjskich RAAMS, z czego każdy zawiera 9 min przeciwczołgowych. Austin dodał też, że Wielka Brytania przekaże kolejne wyrzutnie M270 MLRS.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. pomz

  Oj bedzie to kiedys trauma dla ruSSkich... Taka jak lekcja od Finow w czasie Wojny Zimowej; trauma 1941 roku i pogrom ruskich czolgow w Groznym-1 wojna Czeczenska...

 2. Orangutan

  Chwała Ukrainie, chwała NATO, najgorszego Rosjo!

  1. wojtas

   Tak trzymać!