Reklama

Geopolityka

Czesi zbierają na zmodernizowany T-72 dla Ukrainy

Autor. www.army.cz/

Organizatorzy kampanii „Prezent dla Putina”, która zbiera środki na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, rozpoczęli gromadzenie środków na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger. Chcą zebrać ponad 1,22 mln euro.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem „Prezent z Czech!". Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech.

Czołg T-72 Avenger to zmodernizowany radziecki czołg T-72, ale lepiej chroni załogę niż wersja tradycyjna. Może niszczyć czołgi i pojazdy opancerzone, nisko latające cele i siłę żywą wroga.

Reklama

Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Pradze Witalij Usaty powiedział, że wojsko jego kraju potrzebuje ciężkiej broni pancernej, aby wyzwolić okupowane przez armię rosyjską terytoria.

Czytaj też

Projekt "Prezent dla Putina" został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Na konto ambasady Ukrainy w Pradze do tej pory wpłynęło ogółem ponad 7,1 mln euro.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Jak się nie wyśle chociaż tych 100 czołgów systemowo przez państwo to takie zbieranie jest miłe, ale symboliczne.

  1. Bren2

   Dobrze, ale skoro powiedziałeś A, fajnie byłoby dodać B i powiedzieć, gdzie wziąć 100 czołgów.

 2. Bren2

  Pozwolę sobie zrobić małe wyjaśnienie, na zdjęciu nie widać T 72 Avenger (który jest częściową modernizacją klasycznego T 72), ale T72M4CZ z uzbrojenia AČR, który jest dogłębną modernizacją T72 wraz z nowym zasilacz, system kierowania ogniem, sprzęt komunikacyjny, amunicja itp. Projekt pana Dědka, zatytułowany Dar dla Putina, to tylko jeden ze sposobów, w jaki czescy obywatele i firmy finansują ukraińską ambasadę na zakup broni. Łącznie przekazali już ponad 1,3 mld koron (ok. 250 mln zł), za które Ukraina kupowała uzbrojenie głównie z czeskiego przemysłu.

Reklama