Reklama

Polityka obronna

Ukraina: Rosjanie stracili wyrzutnie S-400 na południu

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

Sytuacja militarna na południu Ukrainy jest „dość dynamiczna, ale pod kontrolą” sił ukraińskich, które atakowały ostatniej doby rosyjskie węzły logistyczne i punkty dowodzenia – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nie zaszły znaczące zmiany w składzie i rozmieszczeniu wojsk wroga. Skupia on swoje wysiłki na utrzymaniu zajętych obszarów i działaniach, takich jak ostrzały artyleryjskie i moździerzowe, ataki z powietrza i ataki rakietowe na nasze pozycje i spokojne miejscowości" – ogłosiło dowództwo.

Czytaj też

Łącznie w środę wojska rosyjskie przeprowadziły sześć ataków na ukraińskie pozycje na południu kraju. Ostrzelały również teren przedsiębiorstwa przemysłowego, ale nie odnotowano ofiar wśród cywilów.

Reklama

Ukraińskie lotnictwo dokonało natomiast 13 ataków na obiekty związane z logistyką i dowodzeniem wojsk rosyjskich. Ukraińskie jednostki artyleryjskie i rakietowe wypełniły 370 misji ogniowych.

Ogółem ostatniej doby Rosja straciła na południu Ukrainy 108 żołnierzy, pięć czołgów, trzy wyrzutnie Grad, 15 pojazdów opancerzonych, 10 haubic i ciężkich dział, moździerz, dwie wyrzutnie systemu S-400, radar naprowadzający systemu S-300 i dwa magazyny amunicji w obwodzie mikołajowskim – napisano w komunikacie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. TakTak

  Pomysl - ; 150 tys Rosjan walczy z 1 milnem Ukraincow, wspieranyuch przez 40 najbgasztych krajow, z najnwczesnijszym na swiecie sprzetem i baza wywiadowcza....jest sie z czego smwiac.

  1. Prof Ciekawski

   Biedna razie Rosja, jako osiedlowy menel atakujący przypadkowego przechodnia. A potem zdziwienie, że i przechodzień potrafi się bronić, a we wszystko wmieszała się policja, prokuratura i sąd.

  2. zibikiler

   Widocznie Rosja nie wiedziała na co się porywa. Jak to się mówi " wyżej sra niż dupę ma"

 2. biały

  ciekawe czy jeśli Rosjanie nie zaczeli by rozliczać ropy sprzedawanej Chinom w jenach czy USA tak samo mocno by wspierała Ukrainę ,, cóż każdy kraj który chce Ropę sprzedawać w innej walucie niż dolar szybko upada ... Papież też twierdzi że Rosja zostałą sprowokowana do wojny .. Europa też szybciutko upadnie bo euro komuś nie odpowiada , raz embargo na surowce z Rosji doprowadzą do dużych kosztów i upadku , po drugie napływ milionów migrantów z afryki z powodu głodu zniszczy Europę ,,, a więc Rosja upadnie , Europa upadnie ,,Iran będzie mógł zostać zaatakowany przez Izrael ,, Chiny dopóki USA nie przeniesie produkcji elektroniki do siebie będą bezpieczne ale zaraz potem też zostaną zniszczone .... A tak narzekaliśmy na Trampa a on zakończył kilka wojen i doprowadził do rozmów

  1. Wania

   Ale przypomnij czy Rosja napadła na Ukrainę, czy to USA napadły na Rosję jak się o tym mówi w moskiewskich reżimowych mediach? Hitler też twierdził, że został sprowokowany i musiał napaść na Europę. Widzę, że zmiana retoryki- do tej pory tylko USA i Europa upadały a tu widzę i Rosja? Ale jest sprzeczność bo USA ma upaść ale i napaść na Chiny. Europa przeżyje bez rosyjskiej ropy i gazu. A Rosją dzięki Putinowi upada. I bez sensu ginie całe pokolenie Rosjan, bo starzec wymyślił sobie, że napadnie na inny kraj. Najgorsze, że przez jego urojenia giną dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi na Ukrainie. I ostatnie - przeczytaj jeszcze raz słowa Putina wypowiedziane na początku napaści. Nic nie mówił o NATO - mówił o wykończeniu Ukrainy.

 3. Cyber Will

  Niemcy nie są żadnym wzorem do nasladowania dla Polski ani w tym ani w innym temacie - a zwłaszcza w pomocy sprzętowej dla UA. To że wysyłają jakis typ uzbrojenia w ilosciach sladowych nie oznacza że trzeba to kopiować. Poza tym UA dostała drony FlyEye . I przy okazji w innym temacie. Ciągle są ludzie, którzy nie rozumieją co to są MOCE PRODUKCYJNE i potrzeba szybkich dostaw dużych ilosc sprzętui dla WP. Ci ludzie ciągle marudzą na te temat zakupów w Korei i nie rozumieją RÓWNOLEGŁEJ PRODUKCJI K9 oraz Kraba tj. 54 sztuki dla UA + 48 dla WP i za nie długo pewnie kolejne dla UA.

  1. Dudley

   Za to ty rozumiesz wszystko, jesteś wprost geniuszem, a ludzie którzy maja inne zdanie to głąby. To może wytłumacz tym nie rozumiejącym, dlaczego teraz na gwałt potrzebujemy paruset K9 a jeszcze rok temu nie potrzebowaliśmy Krabów? Jak to jest że teraz wydajemy na szybko miliardy $ na zakupy w zagranicznych firmach, a rok temu nie było nas stać na zakupy dronów , amunicji ppk, granatników w krajowych firmach? I to wszystko przy 7-letnim jęczeniu nieudaczników o zagrożeniu ze wschodu. Czy Rosja dzisiaj jest dla Polski większym zagrożeniem jak Rosja 12 mies. temu? Chyba większość Polków umie liczyć, jeśli potencjalny przeciwnik stracił 100 samolotów 1000 czołgów, kilkadziesiąt tys żołnierzy i tysiące ton amunicji to jest silniejszy czy osłabiony? Skoro te nagłe zakupy sa potrzebne gdy przeciwnik jest osłabiony, to co robili nieudacznicy, gdy był w pełni sił? a może te nagłe zakupy są po prostu pretekstem do wyprowadzenia kasy z Polski?

  2. X

   "Ci ludzie'", to... wilki !

  3. Al.S.

   Dude, odpowiedź na większość twoich pytań jest prosta jak konstrukcja cepa. Rok temu bardzo ciężko byłoby wytłumaczyć podjudzanej przez totalsów sporej części społeczeństwa, czemu trzeba wydać duże pieniądze na zbrojenia, skoro jesteśmy w NATO, a Putin tylko straszy. Wydajemy na zakupy w zagranicznych firmach, bo sprzęt który podarowaliśmy Ukrainie trzeba szybko uzupełnić. Korea i USA są najlepszym kierunkiem zakupów. Rosja teraz właśnie jest większym zagrożeniem, bo chociaż nadgryziona, wciąż jest militarną potęgą, a ranny niedźwiedź jest nieobliczalny. Bądź pewien, że te dywizje, które miały zaatakować NATO są nienaruszone. Już sama Białoruś i OK stanowią obecnie wystarczające zagrożenie. Ostatni argument jest insynuacją i nie zasługuje na komentarz,

 4. Chyżwar

  Skasowali orkom bezanalogowego S-400? Wot siupryza.

  1. TakTak

   Za pomocą pionu. Dobry ruski sprzet

  2. Chyżwar

   @TakTak Czyli bezanalogowy postsowiecki pion "ustawił do pionu" bezanalogowe rosyjskie S-400. Coraz bardziej mi się z was rusków chce śmiać.

 5. Buka

  Niemcy wysłali kontrbateryjna cover czy Polska może wysłać z jeden taki radar i sprzedać kolejne 3 wraz z topazem i krabami dałoby lepsze efekty.

  1. Robert0

   @buka - to dobre pytanie ale chyba przespałeś ostatnie miesiące. Pisowski mon nie chce sukcesu rodzimych rozwiązań a taki zestaw Liwiec, FlyEye i Krab to chyba mu nie pasuje ani w Wojsku Polskim ani jako sukces eksportowy. Po wprowadzeniu K9A1 na użytek armii polskiej to niekompatybilne z nimi rozwiązania zostaną zastąpione przez koreańskie odpowiedniki. Przecież kontrakty z azjatyckimi firmami są takie dobre (dla polskich decydentów) rzecz jasna.

  2. Chyżwar

   @Robert0 Ty chyba także coś przespałeś. FlyEye podobnie jak Warmate zostały nie tak dawno kupione. Tak samo zresztą jak Gladius z WB.

  3. Razparuk

   Liwców mamy co kot napłakał...

 6. Gregorius6

  może i stracili, ale ukraińcy 3 tys żołnierzy czy to jest porównywalne?

  1. wojtas

   Jakieś wiarygodne źródło tych rewelacji?

  2. racjus

   Te rosyjskie nicki tak szybko się ostatnio zmieniają ;)

  3. Ma_XX

   Tak Wania, radio erewań to źródło rzetelnych informacji

Reklama