Reklama

Geopolityka

Szwecja nadal bez zgody Turcji na wejście do NATO

Fot. tccb.gov.tr
Fot. tccb.gov.tr

Podczas szczytu NATO w lipcu prezydent Recep Tayyip Erdoğan zgodził się na prośbę Szwecji o przystąpienie do NATO. Aktualnie sprawa zależy od tureckiego parlamentu, który na razie wstrzymuje się z podjęciem decyzji, dopóki Szwecja nie wywiąże się z postawionych przez Ankarę warunków.

Reklama

Wiceprezydent Turcji Cevdet Yılmaz stwierdził, że Turcja oczekuje, iż Szwecja podejmie dalsze konkretne kroki przeciwko terroryzmowi, co ma być warunkiem poparcia Ankary dla szwedzkiego członkostwa w NATO. Tyczy się on organizacji ekstremistycznych, w tym PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) oraz sieci religijnej, którą Turcja oskarża o udział w próbie zamachu stanu w 2016 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Szwecja argumentuje, że już spełniła swoje zobowiązania wobec Turcji, w tym poprzez uchwalenie nowej ustawy antyterrorystycznej w czerwcu. W lipcu szwedzki sąd skazał mężczyznę pochodzenia tureckiego na karę więzienia za finansowanie PKK na podstawie tej nowej ustawy. Jednak Ankara krytykuje sporadyczne demonstracje w Szwecji, podczas których wywiesza się flagi PKK oraz przypadki publicznego spalania Koranu.

Czytaj też

Niektórzy analitycy spekulują, że starania Szwecji o przystąpienie do NATO mogą być powiązane z prośbą Turcji o zakup samolotów bojowych F-16 od Stanów Zjednoczonych. Umowa dotycząca tych samolotów napotykała trudności w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Ankara jednak liczy na to, że uda jej się w tej sprawie ugrać jak najwięcej i od strony Waszyngtonu, i Sztokholmu.

Czytaj też

Pewnym światełkiem w tunelu może być fakt, że senator Stanów Zjednoczonych Robert Menendez, który był jednym z najbardziej zdecydowanych krytyków zamówienia przez Turcję samolotów F-16, złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Senatu. Wiązało się to z oskarżeniami o korupcję. Zdaniem jego następcy Bena Cardina, tureccy urzędnicy zapewnili go, że Ankara zatwierdzi przystąpienie Szwecji do NATO w pierwszej połowie października.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Monkey

    Hehehe, parlament podejmie decyzję. To sułtan podejmie decyzję, a jego diwan ją ogłosi😂Turcy potrafią prowadzić politykę. Otarli łzy po F-35 i idą dalej.

  2. Szwejk85/87

    Turcja, tak jak imperium osmańskie, zawsze jest i będzie wrogo nastawiona do demokracji Europejskiej. Tylko wspólny wróg, czyli komunistyczna Rosja spowodowała chwilowe przyłączenie Turcji do NATO. Teraz wspólny wróg kona w konwulsjach i nie ma powodu aby Turcja była w NATO. Turcja jest zagrożeniem dla wszystkich swoich sąsiadów i powinna zostać obłożona sankcjami.

  3. Sorien

    Rosja nie jest w stanie skutecznie zaatakować Szwecji czy jest w nato czy jej nie ma bo nie sąsiaduje z nią a na przeszkodzie jest Finlandia czy Norwegia

  4. rwd

    Turcja jest samodzielnym graczem i stawia swoje interesy na pierwszym miejscu. Bierzmy przykład z Turcji.

    1. wsw13

      Masz rację w polityce trzeba mieć du.. zamiast twarzy.