Reklama

Geopolityka

Turcja: zgoda na wejście Szwecji do NATO za F-16

Autor. Recep Tayyip Erdoğan/Twitter

Prezydent Erdogan stwierdził, że Ankara ratyfikuje umowę dotyczącą akcesji Szwecji do NATO jeśli USA umożliwią sprzedaż F-16 do Turcji.

Reklama

Czytaj też

"Jeżeli oni (USA) dotrzymają obietnic, nasz parlament również się z nich wywiąże. Turecki parlament będzie miał ostateczny głos w sprawie członkostwa Szwecji w NATO" - zaznaczył Erdogan w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał z azerbejdżańskiego Nachiczewanu.

Reklama

Czekamy teraz na jasną odpowiedź z USA w tej sprawie, mamy nadzieję na pozytywne rezultaty, bez dalszej zwłoki - przekazał turecki prezydent.

Dodał, że w zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan rozmawiał na ten temat ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem w Nowym Jorku.

Reklama

Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do NATO. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników. W lipcu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przekazał, że Erdogan zapewnił go, iż turecki parlament ratyfikuje protokół akcesyjny Szwecji.

Czytaj też

Rząd w Ankarze od dawna zabiegał o zgodę Kongresu USA na zakup 40 myśliwców F-16 w najnowszej wersji i możliwość zmodernizowania kilkudziesięciu starszych maszyn tego typu. Po ogłoszeniu aprobaty Erdogana dla akcesji Szwecji przedstawiciele administracji Bidena zapewniali, że Biały Dom w pełni popiera sprzedaż myśliwców.

Sprawę blokował szef senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Menendez, najgłośniejszy krytyk Turcji i zwolennik Grecji w Kongresie. W piątek prokuratura federalna postawiła Menendezowi zarzuty przyjmowania łapówek.

Czytaj też

"Warto zamienić tę sytuację w szansę (...) nie tylko w sprawie F-16, ale wszystkich innych. Menendez i podobnie jemu myślący podejmują niechętne nam działania" - mówił we wtorek Erdogan, komentując sytuację demokratycznego senatora.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. easyrider

  NATO: mocno lekceważymy turecką zgodę, usuwamy Turcję z NATO, embargo na jakiekolwiek technologie do Turcji. Turcja jest obecnie koniem trojańskim islamu w NATO.

  1. bezreklam

   Prezdent USa -ktrory straci Turcje z NATO - bedzie uwazany za najgubszym prezdentem w dziejach.

 2. Monkey

  Ostateczna decyzja należy do parlamentu, który się zgodzi na wejście Szwecji do NATO. Tak powiedział prezydent Erdogan. Czyli prezydent jest tu sułtanem, a parlament z rządem diwanem. Oczywiście wszyscy wiemy kto podejmuje w Turcji tzw. ostateczne decyzje.

 3. Wania

  No to szachista 5d może ogłosić największy sukces swojej polityki. Odsunął NATO od granic Rosji i wreszcie Rosja zyskała wpływy w Europie środkowej jak Stalin, czego żądał od NATO. Dodatkowo formalnie Bałtyk będzie stracony dla Rosji - nie ma miejsca na ukrycie się rosyjskich okrętów, a ich bazy są w zasięgu altyleri rakietowej z kilku stron. Turcja też już wie jak się wychodzi na współpracy wojskowej z Rosją. Grecja modernizuje swoje f-16 do najnowszej wersji, kupiła Rafale a pierwsze f-35 dostanie około 2028 roku. Turcja uprzejmie prosi o moderke f-16.

 4. Franek Dolas

  "Demokratyczny Senator" czyli członek Partii Demokratycznej czytaj liberalny-lewak kolega partyjny rządzącago obecnie Prezydenta Joe B.

  1. Wania

   Jeśli spojrzysz na naszą scenę polityczną i to które partie mają bardziej lewicowe i socjalne poglądy to wyjdą tobie dopiero kwiatki. Okaże się, że te lewicowe w nazwie realizowały liberalny program I odwrotnie.

 5. Rusmongol

  Przecież ostatnio erdogan mówił że nie chcą żeby ich pozwolenie było powiązane z zakupem f 16. Jak widać teraz sami się tego domagają. 🤣. Tak się kończy prawo liberum veto. Polska kiedyś przez to upadła. To samo rb ONZ nie powinno stosować prawa veta.

Reklama