Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja modernizuje Leopardy w Ameryce

Czołg Leopard 2A4CHL.
Czołg Leopard 2A4CHL.
Autor. Cruzyel/Public Domain

Jak poinformowały media zagraniczne, Chile zawarło porozumienie z Turcją, dotyczące modernizacji czołgów Leopard 2A4, które eksploatowane są przez wojska lądowe Chile.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chilijskie zakłady FAMAE (Fábricas y Maestranzas del Ejército) zawarły umowę z turecką firmą Aselsan, dotyczącą modernizacji posiadanych przez Chile pojazdów. Wojska lądowe Chile zakupiły w roku 2007 około 132 czołgów Leopard 2A4 od Republiki Federalnej Niemiec. Co ciekawe, przez pewien czas rozważano zakup tej partii przez Polskę, jednak z różnych przyczyn do tego nie doszło.

Czytaj też

Poinformowano, że wybór firmy Aselsan nastąpił po przeprowadzeniu rygorystycznych procedur przetargowych w ramach, której przeanalizowano nie tylko zagadnienia techniczne, ale również zagadnienia związane z transferem technologii i udziałem lokalnego przemysłu.

Reklama

Czytaj też

Modernizacja czołgów Leopard 2A4 odbyć się ma w ramach programu Proaco mającego na celu wymianę zużytych i już nie produkowanych podzespołów, głównie w obrębie systemu kierowania ogniem oraz przyrządów obserwacyjno-celowniczych, dotyczy to zarówno czołgów Leopard 2A4 jak i bojowych wozów piechoty Marder 1A3.

Czytaj też

Firma Aselsan posiada w swej ofercie pakiet modernizacyjny dla systemu kierowania ogniem czołgu Leopard 2A4, przygotowany dla zarzuconego projektu Leopard 2NG, który to został przygotowany dla wojsk lądowych Turcji, ponadto inne tureckie firmy zbrojeniowe, posiadają inne rozwiązania, jak choćby opracowane moduły dodatkowego opancerzenia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

 1. szczebelek

  Na szczęście nie kupiono kolejnych 132 sztuk Leo2a4 , bo 280 maszyn to większy problem niż 148 ,..

  1. Czort69

   Nie lepiej mieć 4 różne wersje czołgów 4 różne serwisy i wrazie wojny czekać tygodniami na części z Korei i usa .

  2. kombajn1985

   @Czort69 "czekać tygodniami na części z Korei i USA" wolę poczekać kilka tygodni niż w nieskończoność bo Niemiecki przemysł jest tak potężny że jest w stanie wyprodukować powalającą ilość 54 czołgów dla Nirwegów w rekordowym czasie czyli do końca dekady. Poza tym na dwoje babka wróżyła jaki będzie zakres polonizacji i ile części zamiennych będziemy produkować w Polsce do Abramsów i K2

Reklama