Geopolityka
Szef BBN spotkał się z ambasadorem Niemiec
Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparcie Ukrainy - były wśród tematów spotkania szefa BBN Jacka Siewiery i ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera. Siewiera przekazał, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę dotyczącą systemów Patriot.
O spotkaniu poinformowało w poniedziałek na Twitterze BBN.
Szef BBN @JacekSiewiera przyjął dziś @Amb_Niemiec. Rozmawiano o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparciu Ukrainy. Szef BBN przekazał także, że Prezydent @AndrzejDuda docenia niemiecką ofertę wzmocnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP systemami Patriot. pic.twitter.com/xMpoqB4cwf
— BBN (@BBN_PL) November 21, 2022
"Szef BBN Jacek Siewiera przyjął dziś Ambasadora Niemiec. Rozmawiano o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparciu Ukrainy. Szef BBN przekazał także, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę wzmocnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP systemami Patriot" - przekazało BBN.
Czytaj też
Z kolei Bagger w swoim wpisie podkreślił, że spotkanie było "intensywne i dobre" oraz dotyczyło wyzwań bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca Polska-Niemcy jest ważna dla obu krajów, a BBN jest "ważnym partnerem od wielu lat".
Dziękuję za intensywne i dobre spotkanie zapoznawcze z ministrem @JacekSiewiera na temat wyzwań bezpieczeństwa. Współpraca 🇵🇱-🇩🇪 jest centralna dla naszych dwóch krajów, a @BBN_PL jest ważnym partnerem od wielu lat. https://t.co/lvGwPOV14o
— Thomas Bagger (@Amb_Niemiec) November 21, 2022
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała w niedzielę wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.
Czytaj też
"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.
Bezpieczeństwo Polski to także nasze bezpieczeństwo! Niemcy będą wspierać obronę powietrzną Polski bateriami obrony powietrznej PATRIOT. Ta oferta minister Lambrecht @BMVg_Bundeswehr jest wyrazem silnej współpracy między sojusznikami - Niemcami🇩🇪 i Polską🇵🇱. https://t.co/2BUrsbIv6Y
— Thomas Bagger (@Amb_Niemiec) November 21, 2022
Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek szef MON. "Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - zapowiedział Błaszczak. Po rozmowie poinformował, że Lambrecht potwierdziła chęć rozmieszczenia w Polsce zestawów obrony powietrznej MIM-104 Patriot.
Dodatkowo w godzinach wieczornych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że odbył rozmowę z minister obrony Niemiec Lambrecht, która potwierdziła rozmieszczenie wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Minister dodał, że to ustalenia pozostaje kiedy to nastąpi i jak długo będą stacjonować.
Jestem po rozmowie z Ch.Lambrecht. Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z 🇺🇦. Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę🇩🇪
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 21, 2022
System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.