Reklama

Geopolityka

Szef BBN spotkał się z ambasadorem Niemiec

Autor. BBN/Twitter

Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparcie Ukrainy - były wśród tematów spotkania szefa BBN Jacka Siewiery i ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera. Siewiera przekazał, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę dotyczącą systemów Patriot.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O spotkaniu poinformowało w poniedziałek na Twitterze BBN.

"Szef BBN Jacek Siewiera przyjął dziś Ambasadora Niemiec. Rozmawiano o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparciu Ukrainy. Szef BBN przekazał także, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę wzmocnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP systemami Patriot" - przekazało BBN.

Reklama

Czytaj też

Z kolei Bagger w swoim wpisie podkreślił, że spotkanie było "intensywne i dobre" oraz dotyczyło wyzwań bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca Polska-Niemcy jest ważna dla obu krajów, a BBN jest "ważnym partnerem od wielu lat".

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała w niedzielę wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

Czytaj też

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.

Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek szef MON. "Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - zapowiedział Błaszczak. Po rozmowie poinformował, że Lambrecht potwierdziła chęć rozmieszczenia w Polsce zestawów obrony powietrznej MIM-104 Patriot.

Dodatkowo w godzinach wieczornych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że odbył rozmowę z minister obrony Niemiec Lambrecht, która potwierdziła rozmieszczenie wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Minister dodał, że to ustalenia pozostaje kiedy to nastąpi i jak długo będą stacjonować.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama