Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy będą bronić nieba nad Polską

Patriot Niemcy JSabak
NIemiecka wyrzutnia systemu Patriot.
Autor. J. Sabak

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że „z satysfakcją” przyjął propozycję niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, by rozlokować w Polsce zestawy obrony powietrznej Patriot należące do niemieckich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef MON dodał, że będzie zabiegał o to, by zestawy te rozmieścić we wschodniej Polsce. Obecnie na wschodzie naszego kraju rozlokowane są co najmniej dwie amerykańskie baterie Patriot, których zadaniem jest obrona rejonu Rzeszowa, także w związku z tym, że przez tamtejsze lotnisko przepływa znaczna część pomocy dla Ukrainy.

Niemcy w zasadzie od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie angażują się w obronę przestrzeni powietrznej sojuszników. Obecnie na Słowacji są dwie niemieckie baterie Patriot, przez kilka miesięcy niemieckie Eurofightery uczestniczyły też w patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Polską (wraz z co najmniej jednym samolotem A400M w roli maszyny tankowania powietrznego). Myśliwce te pełniły służbę również nad innymi państwami.

Reklama

Czytaj też

Niemcy mają łącznie 12 baterii Patriot PAC-3 (modernizowanych do wersji PAC-3+) przeznaczonych do użycia operacyjnego. Jeśli do Polski zostaną, tak jak na Słowację, przemieszczone dwie baterie Patriot, będzie to oznaczało zaangażowanie jednej trzeciej posiadanego potencjału. Podobnie jak w Polsce, należą one do jednostek naziemnej obrony powietrznej sił powietrznych (w Niemczech - Luftwaffe). To nieco inna sytuacja niż w wypadku USA, gdzie jednostki obrony powietrznej są umieszczone w wojskach lądowych (US Army).

Trzeba dodać, że niemiecki potencjał był mocno redukowany, bo w czasach Zimnej Wojny Niemcy mieli aż 36 baterii Patriot, nie mówiąc już o licznych zestawach Hawk i Roland (częściowo w wojskach lądowych), czy systemach bardzo krótkiego zasięgu. Na Defence24.pl wkrótce zostanie bardziej szczegółowo przedstawione, jakie są możliwości niemieckiej obrony powietrznej, w tym w zakresie wsparcia Polski, ale też jakie są tendencje rozwojowe niemieckiej obrony powietrznej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (14)

 1. wawelberg

  Nie wierzcie Niemcom nawet kiedy przychodzą z darami. Pytanie tylko : jak chcą nas orżnąć?

  1. Macorr

   To się da leczyc

 2. menaus1

  Baterie z niemiec będą bronić Berlin daleko od niemiec

  1. Prof Ciekawski

   Tak, jak Watszawa, Wilno czy Paryż bronione są w Chersoniu, Donbasie czy Ługańsku.

  2. Monkey

   @menaus1: Masz zupełną rację.W stu procentach. Tylko pamiętaj, żę również nasz sprzęt wysłany na Ukrainę broni wschodniej granicy Polski z dala od niej. Przed rosyjskimi barbarzyńcami.

 3. Inteltron

  Tak myślę, że to może być wstęp do poważniejszej operacji obrony p. lotniczej, niż tylko monitorowanie wschodniej granicy naszego terytorium. Słowa uznania za czas reakcji i trafną analizę sytuacji vs. nasze, czytaj wspólne potrzeby w tym obszarze. W końcu "zaczynamy" rozumieć zagrożenie, które eskaluje. Złamanie kolejnego tabu, w tym przypadku przekroczenie linii granicznej, to precedens. Nie można pozwolić na dalszą eskalację lub próby zmiękczania. Zgoda zawsze buduje...

 4. Jarema

  Nareszcie Pomoc z Niemiec i mądra decyzja Polskiego MON bo już się bałem że się uniosą i odrzucą propozycje niemieckiej tarczy jak wcześniej Europejskiej a jeszcze wcześniej Izraelskiej. Wschód kraju czeka pozostaje tylko pytanie gdzie będą stacjonować baterie i w jakiej ilości będą wyrzutnie czy będzie 8, 12,czy 16. Jeśli to ostatnie z zasięgiem 100km lub nawet 50km i rozlokowane na całej długości granicy z Ukrainą to wraz z samolotami stworzą parasol który ochroni Polskę i NATO przed niepotrzebnymi próbami wciągnięcia Polski do działań zbrojnych. Chyba ze Ukraina szuka izolacji lub Rosja chce starcia militarnego z całym NATO. A na to już nie mamy wpływu jak tylko walczyć.

  1. Hmmm.

   Błaszczak słusznie postąpił dając Niemcom okazję donkolejnych kompromitacji. Tak to należy czytać.

 5. Grzech

  Taki czarny scenariusz Niemcy przysłali dwie baterie, co będzie jak mimo ich obecności jakaś kolejna rakieta spadnie na terytorium polski ? czekam na komentarze

  1. Gugluk

   @Grzech jeśli ukraińska przypadkowo to nic jeśli ruska to odpowiedź . Moim zdaniem ograniczone uderzenie lotnicze na ruskie wojska UA

  2. Hmmm.

   Jeżeli ponownie zginą polscy obywatele, powinna zadziałać dyplomacja niewerbalna, czyli np rozpoczęcie niezbednych prac konserwacyjnych na pasach lotniczych w Rzeszowie, następnie liniach na kolejowych na wschód, później na przejściach granicznych. Na niemiecką rzetelność można liczyć w mojej opinii chyba tylko wówczas, jak mają coś zniszczyć.

 6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Wreszcie REALNA pomoc w postaci antyrakietowych Patriotów, bo poprzednia propozycja samych patroli Eurofighterów to były zerowe zdolności antyrakietowe i tylko PR pod publiczkę. Widocznie Berlin dostał silne sygnały z Warszawy, żeby się nie wygłupiali, tylko dali konkret albo się zabierali z pseudo-pomocą. Pomoc niemieckich Patriotów pomostowo - do czasu, aż nasze 4 osobne "jednostki ogniowe" naszych Patriotów [każda de facto jako osobna bateria ze swoim radarem - bo fatycznie to nie 2 nominalne, a 4 REALNE baterie prak I fazy Wisły ] osiągną wstępną gotowość bojową do końca 2023. Politycznie biorąc duży plus - zwarcie szeregów NATO w ramach Wschodniej Flanki - Niemcy coraz bardziej jednoznacznie odchodzą od dotychczasowej Ostpolitik z Kremlem.

  1. R88

   Eurofigtery podobnie jak wszystkie maszyny 4 generacji mogą przechwytywać rakiety.

 7. Furlong

  Czyli co, jednak jest sens w umieszczaniu opl przy granicy i w patrolach myśliwców? Jakoś nasze wojsko wczesniej na to nie wpadło mimo szalejącej od miesięcy wojny, ba nawet stwierdzili że nie ma sensu bo i tak się nie obronimy w pasie granicznym.

  1. DBA

   A co mianowicie jest do umieszczania na granicy - dzielny wojak z OT z Piorunem, czy 2 stareńkie Wegi. Bo F16 maja inne zadania np honorowe eskortowanie naszych kopaczy. Czyżby były prezes TVP został wice w MON-ie?

  2. Darek

   DBA... no ba, jak przez całe lata F-16 czy LOT robił reklamę w powietrzu prywatnej firmie Owsiaka za darmo to jakoś nie utyskiwałeś!

  3. Furlong

   Nawet głupie Newy plus patrole f16 to byłoby zawsze lepiej niż całkowite olanie tematu lub zdanie się na łaskę sojuszników. Tymczasem Mon i wojsko pokazuje że ma ludzi całkowicie w dudzie mimo, że to oni sponsorują ich wypłaty i nie zamierzają kłopotać się jakąkolwiek aktywnością. To jest zwyczajnie skandal i media powinny wyć o tym non stop.

 8. Hmmm.

  Żeby nam się to czkawką nie odbiło.

  1. Hans

   DANKE DEUTSCHLAND!!! Ale wlasciwie Patrioty w Niemczech naleza do Luftwaffe a wiec powinno byc DANKE LUFTWAFFE!!!

 9. Prezes Polski

  Dwie baterie czyli 12 wyrzutni? Przecież to by przekraczało potencjał całej naszej żałosnej obrony opl.

  1. Jan24

   Pretensje do SLD, Buzka, i PO. Dwadzieścia lat naszą armię rozbijali. Czego ich bronisz? Masz w tym cel czy ci płacą.. Wszystko było niszczone, żadnych zakupów tylko pozory , gadanie i snucie opowieści bajkowych.

  2. Rupert

   Polska ma dlnie piętro OPL bardzo dobre. I Polska zamówiła 8 Baterii Patriotów(czyli 64 wyrzutnie x12-16 rakiet na każdej). Polska zamierze też kupić mniej więcej 23 baterii systemui Narew. Polska już ma tz małą Narew w pewnej liczbie.

  3. Rupert

   @Rupert, Ale literówki moderator mógłby poprawić:). Tym bardziej, jeśli ktoś jest szybszy od klawiatury:)

 10. szczebelek

  W interesie RFN jest minimalizacja takich przypadków, bo oni nie chcą iść na wojnę, bo kilka rakiet się zepsuło i spadło w jakieś centrum handlowe albo w stację benzynową w Polsce . Może się jeszcze doczekamy III fazy Wisły za jakieś 10 lat.

  1. Box123

   [1/2] A poza tym znaleźli sposób na ratowanie swojego skompromitowanego wizerunku i przy okazji ograniczenie Polsce możliwości obrony przed ich działaniami. Za chwilę będzie jak to niewdzięczni Polacy atakują, dobrodusznych Niemców, którzy w tym czasie ich chronią. I nie będzie miało znaczenia, że to Niemcy w dużej mierze przyczyniły się do tej wojny robiąc od lat wszystko co się da żeby ułatwić Putinowi zajecie Ukrainy (chyba że ktoś jak Rafał Trzaskowski wierzy, że budowa ns1 i ns2 "na szczescie jest tylko projektem biznesowym" i nie chodziło wcale o okrążanie Ukrainy i krajów Europy środkowo wschodniej żeby móc je później zaatakować nie odcinając jednocześnie Niemiec od gazu), a od wybuchu wojny mieli w głębokim poważaniu mordowanie tysięcy cywilów, gwałty na kobietach i dzieciach i niszczenie całych miast na Ukrainie i na wszelkie sposoby próbowali zablokować każdą pomoc dla Ukrainy i sankcje na Rosję, żeby doprowadzić do przegranej tej pierwszej bo taki jest ich interes polityczny

  2. Box123

   [2/2] określony w obecnej umowie koalicyjnej niemieckiego rządu (czyli stworzenie scentralizowanego super państwa NAWET WBREW WOLI INNYCH NARODÓW UE) co pokazuje z kim faktycznie mamy do czynienia. I co warto podkreślić, powyższa postawa NIE PRZESZKADZAŁA im w wysłaniu już wcześniej patriotów na Słowację, co świadczy o tym, że dla Niemiec jest to działanie które nie ma większego znaczenia (w tym samym czasie potrafili nawet blokować przekazanie swojej starej broni przez państwa trzecie i to w momencie gdy każdego dnia odnajdowano kolejne dowody zbrodni Putinowskich żołnierzy) i które traktują to tylko jako zagranie polityczne - w tedy żeby pokazać że coś robią, a dzisiaj żeby poprawić swój wizerunek i być może związać ręce Polsce i gdzie mówimy o sytuacji w której Niemcy po 9 miesiącach, uznały że nie mogą już dłużej grać na przegraną Kijowa, o czym świadczyła BIZNESOWA wizyta Scholza w Chinach (czyli kolejny etap polityki którą Berlin funduje Europie pod nazwą "z deszczu pod rynnę")

  3. DBA

   Wcale nie interesuje ich czy jakiekolwiek rakiety spadna na Polskę - z góry wiadomo, że to będzie pomyłka i "niechcący". Ale jak urwie sie z uwięzi 30-to letni CH101, to bez problemu doleci nad Polską do Niemiec zanim nasza opl się zorientuje.

 11. LMed

  Do diaska, czy oni nas nie okrążają?

  1. CCCP

   nie nas - was :)

  2. Macorr

   I pamiętaj że w zmowie z ruskimi wysadzili Nord Stream

  3. Jan24

   Dobre. Uśmiałem się!

 12. Box123

  Szkoda, że w artykule nie wspomniano, że te patrioty, którymi to "Niemcy będą bronić nieba nad Polską" powinny być już polskie od 2011. Roku, kiedy to Niemcy w ramach lewackiej polityki rozbrajania się rozdawały na lewo i prawo swój sprzęt prawie za darmo. Ale rząd PO-PSL Donalda Tuska w sytuacji gdzie Polska nie posiadała praktycznie żadnego realnego opl ani szans na niego w najbliższym czasie, nie byl zainteresowany 12 bateriami (czyli o połowę większą ilością niż ta na którą terez Polska ma w ogóle szanse) patriotów, które to ostatecznie wzięły z pocałowaniem ręki inne "o wiele biedniejsze" od nas kraje takie jak Korea Południowa czy Izrael. Ale wojsko bylo w tedy głównym obszarem oszczędzania. Teraz zapewne ci sami ludzie i ich media, będą używać tej informacji jako dowodu na to jakim to Niemcy są wspaniałym sojusznikiem

  1. Gieksa

   Święte słowa!

  2. Macorr

   Przez 8 ostatnich lat!!

  3. Jan24

   100/100/

 13. AVI

  Tylko czy jesteśmy technicznie w stanie zapewnić bezpieczeństwo z powietrza całemu obszarowi Polski nie chroniąc części obszaru Ukrainy?.

 14. Ma_XX

  po ilościach wszelkiej maści sprzętu bojowego na zachodzie widać jak krótkowzroczna była to polityka

Reklama