Reklama

Geopolityka

Szef BBN rozmawiał w Kijowie o współpracy obronnej

Delegacja polska. Fot. BBN
Delegacja polska. Fot. BBN

Współpraca obronna Polski i Ukrainy oraz m.in. utworzenie polsko-ukraińsko-rumuńskiego formatu konsultacji w sprawach bezpieczeństwa były tematami rozmów, które podczas dwudniowej wizyty w Kijowie przeprowadził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Jasne jest, że w związku z militaryzacją basenu Morza Czarnego, zwiększoną rosyjską obecnością w tym regionie, a także faktem, że Polska i Rumunia są inicjatorami formatu B9 obejmującego państwa wschodniej flanki NATO, mamy z Ukrainą dużo tematów wspólnych” - oświadczył Soloch polskim dziennikarzom po zakończeniu wizyty w czwartek.

Szef BBN powiedział, że inicjatywą powołania formatu konsultacji prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa zainteresowani są tak Ukraińcy, jak i Rumuni. Przekazał jednocześnie, że jego rozmowy na ten temat z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksijem Daniłowem nie toczyły się wokół konkretnych dat.

„Spróbujemy znaleźć jakiś termin, ale nie rozmawialiśmy o konkretnej dacie; (na Ukrainie) jest nowy prezydent, nowy rząd (…) po drodze mamy wydarzenia w kraju, wybory prezydenckie, ale dobrze by było, gdyby udało się to zrobić w ciągu pół roku

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Prócz Daniłowa Soloch spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Andrijem Zahorodniukiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych Ołeksandrem Łytwynenką i członkami Defense Reform Advisory Board.

Sensem tej wizyty było nie tylko potwierdzenie relacji, jakie mamy, ale też wypracowanie jakiegoś modelu współdziałania wobec nowych wyzwań, które się pokazują, jak chociażby dynamiczna sytuacja na Bliskim Wschodzie, która również oddziałuje zarówno na Polskę, jak i na Ukrainę

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 Szef BBN oświadczył podczas rozmów w Kijowie, że Polska niezmiennie stoi po stronie Ukrainy w kwestiach jedności terytorialnej i niezawisłości.

„Nasze stanowisko jest niezmienne. Popieramy integralność terytorialną, jesteśmy przeciwni zniesieniu sankcji przeciwko Rosji, jeżeli w tej kwestii nie nastąpi widoczny postęp, popieramy też wolę Ukrainy do zbliżania się i w jakiejś perspektywie być może członkostwa w NATO, więc tutaj nasza linia jest stała” - powiedział

Paweł Soloch,szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN powiedział, że w trakcie rozmów z Daniłowem poruszony został temat konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz inicjatyw na rzecz jego rozwiązania, takich jak format normandzki (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja) i proces miński. Mówiono również o ukraińskich reformach w dziedzinie wojskowości i bezpieczeństwa oraz o bezpieczeństwie energetycznym.

image
Wspólne obrady obu delegacji. Fot. BBN

Soloch poinformował, że podczas wizyty strona ukraińska zapoznała go z działaniami na temat śledztwa w sprawie katastrofy samolotu linii lotniczych Ukraine International Airlines, zestrzelonego 8 stycznia w Iranie. „Ukraina w sposób jednoznaczny — i zgadzamy się z jej stanowiskiem — chce wyjaśnić, kto był sprawcą i w jaki sposób do tego doszło. Jest to rzeczywiście taka tragedia, która silnie angażuje w sposób naturalny władze ukraińskie” - podkreślił.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Obrigado

    To potrzebne działanie, włączać kraje dawnej Rzeczypospolitej oraz strategicznych sojuszników do budowania wspólnego systemu obrony. Czas na samodzielną, polską politykę poważnego traktowania Ukrainy jako niezależnego państwa. Współpraca z ukraińskim przemysłem zbrojeniowy też może być owocna dla obu stron!!!

    1. cóż

      Przykro mi ale format polska-ukraina-rumunia to format 3 państw w których rządy ustanowiły amerykańskie ambasady. To jedyna rzecz jaka zbliża nasze kraje

  2. Polish blues

    Porozmawiał, zjadł obiad, kawę wypił i klasą biznes, na koszt podatnika, wrócił do kraju. Nie byłoby taniej dla wstającej z kolan Polski pogadać przez Skype'a, skoro z tych rozmów nic konkretnego nie wynika?