Reklama

Geopolityka

Słowacja gotowa oddać S-300. Ławrow grozi odwetem

Autor. EllsworthSK (CC BY-SA 3.0)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zareagował na słowacką deklarację o gotowości przekazania systemów S-300 do Ukrainy. Powiedział, że strona rosyjska „nie pozwoli” na tego rodzaju ruch, ani na jakiekolwiek przekazywanie broni Kijowowi, a wszystkie transporty uzbrojenia uznane zostaną za cel dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Słowacja posiada zaledwie jedną baterię systemu S-300PMU z 45 pociskami do niej. Przekazanie tego uzbrojenia Ukrainie byłoby więc raczej wyrazem poparcia politycznego niż realnym wzmocnieniem Sił Zbrojnych Ukrainy. Ruch ten mógłby być jednak początkiem większych transferów. W NATO rosyjskie systemy OPL tego samego typu różnych wersji ma jeszcze Bułgaria (która jak na razie zadeklarowała, że nie odda swojej baterii, posiada 10 wyrzutni i kilkadziesiąt pocisków) oraz Grecja (S-300PMU1, 32 wyrzutnie, 175 pocisków). Warto przy tym dodać, że S-300 w rękach ukraińskich przeciwlotników okazał się bronią bardzo skuteczną, a Rosjanie do dzisiaj nie zdobyli panowania w powietrzu na ukraińskim niebie. Przekazanie systemów OPL wydaje się więc ważnym zastrzykiem dla ukraińskich sił zbrojnych.

Czytaj też

Jak na razie jedynie Słowacja otwarcie zadeklarowała chęć przekazania S-300 Ukrainie pod warunkiem, że otrzyma zachodniej produkcji ekwiwalent. Od tamtej pory Niemcy i Holandia zaoferowały, że w zamian przekażą Bratysławie systemy Patriot, którego starsze wersje są uważane za ekwiwalent S-300. Do państw posiadających systemy S-300 będzie podróżował w najbliższych dniach sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Reklama

Rosjanie grożą jednak podjęciem „odpowiednich kroków". Podobnie jak wcześniej mniej formalnie grozili Polsce w przypadku przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. pielgrzym

  Co Bułgaria, Grecja, się tak szczypią z przekazaniem systemów S-300, czołgów T-72, samolotów Mig-29, Su-25 i innego posowieckiego sprzętu i chodzi tu o wszystkich byłych członków Układu Warszawskiego, tak samo jeżeli chodzi o nowoczesny sprzet czołgi Leopard 2 , systemy rakietowe p- lotnicze, p- pancerne, p- rakietowe i inne uzbrojenie.

 2. ito

  Całe NATO już łamie prawo międzynarodowe pakując się w konflikt (jako strona nie biorąca udziału w konflikcie nie ma prawa zaopatrywać jednej ze stron w broń, nie ma też prawa wykonywać na jej rzecz rozpoznania czy innych czynności). Tak naprawdę występuje jako całość w konflikcie po stronie Ukrainy w sposób daleko mocniejszy niż to jest w PM dopuszczalne. Rosjanie z tym nic nie zrobią, bo są za słabi, ale w przyszłości próby powoływania się na prawo międzynarodowe mogą zostać przez innych graczy zwyczajnie wyśmiane- i to może boleć.

  1. Facetoface

   ito-Łamie prawo? No proszę! To nie Nato zmłamało prawo do samoistnienia tylko Rosja. Poza tym Ukr jest suwerennym krajem i może rządać pomocy a nawet obecności na swoim terytorium kogo chce itd. Inną sprawa jest ryzyko pobytu Nato na terytorium chyba że w postaci rozjemcy lub niebieskich UN.

  2. Wania

   To teraz pomyśl jak Rosja się wypowiadała o Syrii. Że to suwerenne państwo i może dostawać broń

  3. taras

   Masz rację Rosja domagała się negocjacji od lat to było proste jak budowa cepa Ukraina jest neutralna jak Finlandia Donieck i Ługańsk są autonomiczne Krym nie jest częścią Ukrainy i bazy na nim nie zostaną przekazane USA Co było faktem i wymagało zaledwie akceptacji Ukrainy Woleli wojnę cóż szybciej zobaczę Rosyjskie flagi w Kijowie niż Ukraińskie w Moskwie Dziś Ukraina utraciła całkowity dostęp do morza azowskiego Oczywiście tymczasowo :-)

 3. Xzibit

  I brawo Słowacja w Polsce prezes i spółka przestraszyli się ruskich i Migów już nie oddają..... haha

  1. Jato

   Za to odbyli bohaterską podróż do Kijowa

  2. Facetoface

   No i co z tego wynika? Wystarczy, że pakt powie że nie i skończy się jak z Migami. Dla twojej świadomości sprawę z Migami rozkręclili sami ukraińcy- przecież rząd PL jest gotowy przekazać w zamian za np.eFki.

  3. Extern.

   No jak nie oddają, przecież zadeklarowaliśmy gotowość natychmiastowego bezpłatnego oddania tych samolotów do dyspozycji NATO. Oczekując w zamian jedynie możliwości kupienia od sojuszników innych używanych maszyn o podobnym potencjale.

 4. maras2

  S-300 niewiele zdziałały , większość została szybko zneutralizowana a te co zostały sa dobijane. Jezeli chodzi o samoloty to głównie Buki robia robotę przy czym operator takiej wersji Buk-a jaka maja Ukraińcy de facto nie wie do czego strzela. Po prostu strzela. Stąd takie "wyniki" podawane przy Ukr.

 5. Pucin:)

  @ito- a zpomniałeś co robiła WB oraz Rosja Sowiecka w czasie II WŚ - Lend-Lease Act (z ang. umowa pożyczki-dzierżawy) – ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych „sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności”. To nazywa się suwerenność/podmiotowość państw w PM!!!!!! :)

 6. ExDanziger

  Polska powinna przekazać (sprzedać za $1) swoje MiGi nie oglądając się na inne kraje NATO.... i poinformować o tym dopiero po fakcie. W Polsce jest teraz wystarczająco dużo samolotów NATO by można było obejść się bez przestarzałych MiGów.

  1. Hamak

   Migi sa naszą wlasnoscią a samoloty NATO nie. Rozumiesz róznicę????????

  2. easyrider

   MiGi nie. Ukrainie bardziej by się przydały systemy OPL posowieckie, które mamy. Powinniśmy zaproponować to i również ugrać dla się nowocześniejsze systemy z NATO na wymianę.

  3. Jato

   Hamak - Wojna w Ukrainie jest również naszą wojną, a MIGi 29 i tak miały zostać niedługo wycofane.

 7. Macorr

  Dla ruskich to dobry moment. Ostatni moment żeby wytłumaczyć swoją porażkę. Tzn zaatakują NATO żeby odpowiedziało i dopiszą narrację ze z taką potęgą nie mogli się mierzyć ... Korzyść dla nich jest taka, że znajdą usprawiedliwienie wobec własnego społeczeństwa żeby mimo przegranej wojny utrzymać się przy władzy...

  1. Gnom

   Macorr, nie zupełnie, wkońcu pod hasłem odgonienia NATO od granic Rosji najechali Ukrainę.

  2. Macorr

   No dużo rzeczy poszło nie tak jak sobie zaplanowali...

Reklama