Reklama

Polityka obronna

Litwa chce nowej strategii obrony wschodniej flanki NATO

Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Strategia obrony na wschodnim skrzydle NATO powinna być opracowana od nowa; nie wystarczą już wcześniej wprowadzane odstraszające – oświadczył w piątek w Wilnie szef litewskiego MSZ Gabielius Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej z norweską minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Strategia obrony na wschodnim skrzydle NATO musi zostać napisana na nowo, ponieważ Rosja kontynuuje wojnę na Ukrainie" - powiedział Landsbergis. Podziękował sekretarzowi generalnemu Sojuszu Jensowi Stoltenbergowi za to, że „te plany już są analizowane". "Oczekujemy szybkiej decyzji" – dodał Landsbergis.

Czytaj też

Zdaniem ministra przed rosyjską inwazją na Ukrainę środki odstraszania były wystarczające, ponieważ nie spodziewano się, że Rosja będzie działać aż tak agresywnie. Wypowiedź ministra ma zapewne związek z planowanymi szczytami NATO, z których jeden ma się odbyć jeszcze w marcu, a kolejny w czerwcu. Zakłada się, że będą tam podejmowane decyzje dotyczące trwałego i znacznego wzmocnienia obecności w Europie Środkowo-Wschodniej, co zapowiadał już sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, agresja militarna Rosji na Ukrainę, dalsze wsparcie dla Ukrainy były w piątek tematem rozmów szefów MSZ Litwy i Norwegii. "Rozmawialiśmy o dodatkowej presji na Rosję i cieszymy się, że Norwegia przyłączyła się do unijnych sankcji. Mamy nadzieję, że w przyszłości zostaną podjęte kolejne decyzje i że Unia Europejska i Norwegia zrobią to wspólnie" - powiedział Landsbergis.

Czytaj też

Minister Huitfeldt określiła prowadzoną przez Rosję wojnę na Ukrainie jako "bezsensowną" i wezwała Moskwę do jej zakończenia. Szefowa norweskiej dyplomacji odwiedziła na Litwie centrum rejestracji uchodźców wojennych z Ukrainy i zapowiedziała dalszą pomoc ze strony Oslo. "Przesiedlimy do Norwegii 5 tys. uchodźców ukraińskich, głównie z Mołdawii (...). Norwegia przekaże też 200 mln euro na pomoc humanitarną" - powiedziała Huitfeldt.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze