Geopolityka
Senegal inwestuje w siły zbrojne
Senegal wzmacnia swoje siły zbrojne widząc wzrastającą listę wyzwań w zakresie bezpieczeństwa. Pozyskiwane są nowe pojazdy opancerzone, ale również sprzęt i uzbrojenie dla samych żołnierzy. Trwa również zakrojona na szeroką skalę (jak na warunki miejscowe ) rozbudowa zdolności tamtejszej marynarki wojennej. Senegal jest ważnym partnerem regionalnym dla Francji i Stanów Zjednoczonych.
Pod koniec minionego miesiąca Senegal otrzymał duży zastrzyk uzbrojenia i wyposażenia dla swoich sił zbrojnych. W pakiecie znajdować się ma co najmniej 11 pojazdów Puma M36. Oprócz tego mowa jest o wielkokalibrowych karabinach maszynowych, moździerzach, a także karabinkach szturmowych i ręcznych granatnikach przeciwpancernych. Oprócz tego senegalscy żołnierze mają otrzymać nowe wozy zabezpieczenia technicznego oraz ambulanse wojskowe. W pakiecie dla Senegalu znalazło się również kilkanaście samochodów terenowych Toyota Land Cruiser, wyposażonych w montaże do instalacji broni zespołowej/wsparcia (wkm-y).
Czytaj też
Senegalscy żołnierze będą mogli również wykorzystywać nowe hełmy oraz tarcze do działań w czasie operacji przywracania bezpieczeństwa na wypadek wystąpień ulicznych. Sprzęt jest pozyskiwany w ramach planu Emerging Senegal, będącego projektem prezydenta Macky'ego Salla. Już wcześniej w jego ramach mówiono o zakupie holowanych haubic 105 mm LG1, które są produkowane przez francuski koncern Nexter. Senegal miał też pozyskać nowe radiostacje dla żołnierzy. Mowa o 1,400 zestawach produkcji Barrett Communications.
Marynarka wojenna ma wzmocnić się o trzy okręty patrolowe OPV 58S z francuskiej stoczni firmy PIRIOU i Naval Group. Budowa pierwszej jednostki „Walo" miała rozpocząć się w Concarneau w Bretanii już w kwietniu tego roku. Jednostki takie pozwalają na działania patrolowe oraz mają możliwość zaokrętowania grup abordażowych, wykorzystujących dwie łodzie RHIB. Uzbrojenie nowych jednostek nawodnych Senegalu ma stanowić armata 76 mm opracowana przez Leonardo, dwa zdalne stanowiska ogniowe z działkami 20 mm Narwhal produkcji Nexter, 2 wkm-y 12,7 mm oraz pociski przeciwokrętowe 4x Marte MK2/N. Oprócz zakupów we Francji, Senegal pozyskuje również jednostki pływające z Izraela w tym Shaldag MKII Fast Patrol Craft. Marynarka wojenna i służby zajmujące się bezpieczeństwem morskim muszą bowiem zmagać się zarówno ze zjawiskiem piractwa, jak i nielegalnych połowów uderzających w gospodarkę morską kraju.
Czytaj też
Senegalski minister obrony Sidiki Kaba oraz szef sztabu tamtejszych sił zbrojnych gen. Cheikh Wade są obłożeni zadaniami, bowiem oprócz nowych zakupów dla wojska, podległe im siły zbrojne były zaangażowane m.in. w kluczowe amerykańskie manewry wojskowe pk. Afrykański Lew. W tym roku, część epizodów tych ćwiczeń była rozgrywana właśnie w Senegalu i Ghanie. Senegalczycy są także ważnym elementem misji MINUSMA w Mali, gdzie znajdują się na celowniku terrorystów. Wojska prowadzą też działania przeciwko ruchom separatystycznym w południowej części kraju.
Senegal posiada ok. 13,600 żołnierzy w służbie z czego większość ( 11,900) służy w a wojskach lądowych. Może również wykorzystywać 5 tys. kontyngent formacji żandarmeryjnych. Takie dane podaje Military Balance z 2022 r. Dotychczas na wyposażeniu senegalskich wojsk lądowych znajdowało się 39 pojazdów Puma M26-15 oraz 10 Puma M36 jak 8 egzemplarzy wozów Casspir. Warto również zauważyć, że Senegalczycy korzystają też z dwóch pojazdów Oncilla, 16 Panhard M3 oraz 4 WZ-551. Mają również do dyspozycji m.in. PTL-02 Assaulter, AML-60, a także Ratel-20. Marynarka wojenna i straż wybrzeża wykorzystuje ok. 10 jednostek pływających w tym jedną OPV 190 MK II, jedną FRA SFCN 59m.