Reklama

Geopolityka

Rosja chce zemsty na Kazachstanie? "Niewdzięczny sąsiad"

Flaga Kazachstanu (zdjęcie ilustracyjne)
Flaga Kazachstanu (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. Fot. mil.ru

Na portalach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym rosyjski generał i członek Dumy Państwowej Andrij Gurulow jednoznacznie stwierdza, że kolejną ofiarą Rosji ma być Kazachstan.

Na nagraniu gen. Gurulow mówi o przygotowywaniu się armii rosyjskiej do konfrontacji z Kazachstanem. Jest to o tyle ciekawe, że oba państwa w ostatnim czasie raczej nie są sobie bliskie. Astana od kilku lat wysyła sygnały, że nie popiera wszystkich działań Kremla na arenie międzynarodowej. Władze kazachskie nie uznały aneksji Krymu oraz „republik” w Donbasie, krytykowały inwazję na Ukrainę oraz przyłączyły się do sankcji przeciwko Moskwie. Z kolei Federacja Rosyjska również nie pozostawała dłużna, co objawia się coraz większym napięciem pomiędzy oboma państwami.

Czytaj też

Defence Blog zauważył też, że do narracji wrogiej Kazachstanowi dołączył także były funkcjonariusz KGB i deputowany do Dumy Państwowej Andrij Ługowoj, który był najprawdopodobniej zaangażowany w otrucie Aleksandra Litwinienki - władze brytyjskie w 2007 roku zwróciły się do strony rosyjskiej z wnioskiem o jego ekstradycję. W podobnym tonie wypowiadał się również inny deputowany, Jewgienij Fiodorow. Kwestionował on suwerenność Kazachstanu i snuł rozważania na temat ewentualnych sporów terytorialnych Rosji i Kazachstanu.

Reklama

Kazachski "niewdzięczny sąsiad"

Rosyjska propaganda od jakiegoś czasu atakuje Astanę za jej „brak wdzięczności” względem Moskwy. Czasem można odnaleźć w tej narracji hasła podobne do tych, jakie były stosowane przed wojną na Ukrainie - kwestionowanie granic, narzucenie zakazu wstąpienia do NATO, odwrócenie się od Moskwy etc. Wiąże się to z faktem, że po protestach w 2022 roku i interwencji OUBZ (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) prezydent Tokajew zachował władzę m.in. właśnie dzięki wsparciu Kremla. Pomimo tego jego kurs wcale nie jest wyjątkowo przychylny tamtejszym elitom.

Na oddaleniu się od wpływów rosyjskich Astana nie tylko korzysta pod kątem rozwijania samodzielności. Korzystają na tym także państwa zachodnie oraz Chiny, które starają się wchodzić na grunt „opuszczany” przez Kreml.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

 1. user_1064721

  Trzeba zacząć od tego że Kazachstan jest pod opieką chińczyków, z którymi maja bardzo dobre układy gospodarcze. Więc nie mają się czego bać, Ruscy mogą tylko szczekać, aż do pierwszego dywaniku u chińczyków.

 2. Rusmongol

  Dziwne. Przecież Rosja to pokojowy kraj. Nieprawdaż? Oni nigdy nikogo nie atakują....oni się bronią lub wyzwalają...

  1. bezreklam

   Podbijaja - tylko inna metoda- zasada ksiestw LENNYCH- jak w srednwiczu. Czyli rzadz sie po swojemu a nam lenno - np w Czeczni rzadza Czeczncy, w Litweskiej SRR - Ltwnini, W JAkucji, Burcji - Jakuci itp itd. I ludnosc Rosla np w czasie zabrow liudnosc Ksiestwa Warszawskieo az 10 krotnie. USA z koleii mordowalo indian do zera. To PODBOJ tyle ze inny system. Dlatego UKraina istnije wlasnie.

  2. Rusmongol

   @bezteklam. Yhy. I dlatego na Krymie z 95% Tatarów zrobiło się ich 20%. Z Kaliningradu w ogóle zniknęli autochtoni. A Ukraina tak istnieje dziś jak Białoruś, że zaraz znowu mogą zniknąć. Co ciekawe wiele tych "wolnych ksiestw lennych" mówi już w j rosyjskim a regionalne wykrzewiono. Właśnie tak są wolni....w USA za to stany mają często całkiem różne prawo w wielu kwestiach, nie ma tam j głównego urzędowego gdzie w Rossiji 95% ludzi mówi po rosyjsku... Czeczency też są tak wolni że gadają po rosyjsku 😉.

 3. Wania

  Rosyjskie generalny nie dostrzegli widać, że Rosja od pewnego czasu jest wasalem Chin. Bez Chin Rosja upadnie, a putin pozwalając na rozliczenia w juanach sprzedał ostatecznie Rosję. Kazachstan jest pod skrzydłami Chin więc o konkretne działanie Rosja musi poprosić uprzejmie Chiny.

  1. Monkey

   @Wania: Rosja uprzejmie prosząca?😂Może jeszcze pytająca się kogokolwiek o zdanie? Naprawdę, fanatyzm szkodzi myśleniu. Poczytaj może trochę o historii tego kraju, please😱

  2. Rusmongol

   @m9nkey. Myślisz że nie proszą? Przy budowie siły Syberii grzecznie prosili Chiny żeby kupili od nich z tej rury gaz po cenie niższej niż sprzedają gaz Białorusi (ci m9ali najtaniej w Europie) dodatkowo grzecznie dami zbudowali Chinom gazociąg a zazwyczaj był to wspólny projekt.

  3. Buczacza

   Inicjatywa pod tytułem Siła Syberii 1. Została w całości sfinansowana przez mosskowię. Koszt to od około 55 mld $ do 70 mld $. Takie kwoty padają najczęściej. Co ciekawe przy aktualnym stanie przesyłu. Z bilansowanie kosztów nastąpi za kilkadziesiąt lat. Smaczki są 3 . Pierwszy Chińczycy jak chcecie to budujcie. Drugi mosskowia nie ma skąd wziąć gazu do wypełnienia tego gazociągu. A 3 Chińczycy w ogóle nie potrzebują aż tyle gazu...

 4. Realista.

  Rosja nie pójdzie na dwa fronty , bo nie ma czym .

 5. Robs

  To tylko puste hasła bez żadnego pokrycia. Rosja i Chiny budują strategiczne partnerstwo więc nie może być mowy o ich żadnym konflikcie a takim była by próba aneksji Kazachstanu. Propaganda może tylko pogadać.

 6. WisniaPL

  Kazachstan jest możliwym celem. Mógłby łatwo przegrać a następnie ich ludność byłaby przymusowo wcielana do armii rosyjskiej z nadwyżka kompensując straty w Ukrainie. To by zwiększyło ich możliwości rywalizacji z zachodem.

  1. pipcio78

   Najpierw musieliby znaleźć gdzieś dość wojska żeby zająć Kazachstan....

 7. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Czy coś się w Rosji zmieniło? No chyba nic. Dopiero, co 17 marca 2024 roku skończyły się wybory Prezydenta Rosji, a już w maju 2024 roku Putin jedzie do Chin po JARŁYK. Czyli w Rosji stabilnie, jak zawsze.

 8. Jerzy

  Biorąc pod uwagę położenie geograficzne mogłoby im pójść dużo łatwiej niż z Ukrainą, bo do Kazachstanu żadna zachodnia pomoc już by nie dotarła.

  1. GB

   Za to chińska pomoc byłaby natychmiast.

  2. Jerzy

   Myślę, że dla Chin od Kazachstanu ważniejszy jest Tajwan.

  3. Monkey

   @GB: ChRL w przededniu wojny z USA walczące jeszcze z Rosją? Nie widzę tego.

 9. Buczacza

  Co ciekawe w temacie gróźb mosskowi pod adresem innych. Tudzież następnych braterskich interwencji 1 konarmii galaktyki. Brakuje mi zawsze komentarza odyseusza, taniego, sebseba, bezreklam, young grzyba.... A chętnie poznam opinię...

 10. M.M

  Jeśliby Putin podbił Ukrainę, a potem Kazachstan, mógłby formalnie przywrócić do życia ZSRR. To traktat między prezydentami Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu formalnie rozwiązał ZSRR. Mając te państwa pod butem , Putin podpisałby traktat odkręcający tamto rozwiązanie.

  1. wsw13

   NATO musiało by być bardzo ,bardzo głupie ,gdyby na to pozwoliło.

  2. szybki stefan ze szczecina

   xDDDDDDD :D :D :D co to za brednie? to moze niech prezydenci Polski i Litwy podpiszą traktat odkręcający Unię Lubelską? Albo Francja. Niemcy, Beneluks i Włochy niech podpiszą traktat odkręcający EWWIS?

  3. M.M

   To nie brednie. To Rosja.

 11. GB

  Jasne.... Tu Chiny powiedzą ruskim duże STOP, a jak nie zrozumieją to im Chińczycy zajmą jakąś wyspę na Amurze lub chiński w dużej już mierze Władywostok.

  1. user_1060861

   Chiny wkrótce odzyskają Tajwan, a jak im usa spróbuje przeszkodzić, to Chiny im wyrakietują wszystkie bazy na Pacyfiku, aż do Honolulu.

  2. user_1060861

   Chiny wkrótce odzyskają Tajwan, a jak im usa spróbuje przeszkodzić, to Chiny im wyrakietują wszystkie bazy na Pacyfiku, aż do Honolulu.

  3. user_1060861

   Chiny wkrótce odzyskają Tajwan, a jak im usa spróbuje przeszkodzić, to Chiny im wyrakietują wszystkie bazy na Pacyfiku, aż do Honolulu.

 12. Szabelkajakulani

  W jakiś absurdalny sposób będzie to jednak zabawne - patrzeć na Chiny, które wyhodowały sobie znowu zagrożenie z północy. Historycznie zawsze mieli zagrożenie z północy i właśnie go sami stworzyli. Oczywiście pytanie na ile to watażkowe machanie szabelką, żeby się carowi przypodobać.

 13. Szabelkajakulani

  W jakiś absurdalny sposób będzie to jednak zabawne - patrzeć na Chiny, które wyhodowały sobie znowu zagrożenie z północy. Historycznie zawsze mieli zagrożenie z północy i właśnie go sami stworzyli. Oczywiście pytanie na ile to watażkowe machanie szabelką, żeby się carowi przypodobać.

 14. Dudley

  Ruscy to mogą sobie o Kazachstanie już tylko pomarzyć. Chińczycy nie pozwolą russkim nawet na poważne rozważanie takich kroków. Mogą sobie jedynie pogadać 🤣

 15. Thorgal

  Pic na wodę fotomontaż, przecież Niemcy muszą jakoś kupować Rosyjską ropę...

 16. Stefan1

  Standardowe zachowanie kremla. Nic nowego,. Jedynie adresat się zmienił, co też jest standardem.

 17. Zygazyg

  Kazachstan to dziś sojusznik Chin i putlerek i jego przydupasy nie mają tam co robić bo big brother da manto. Ale swoją drogą typowe dla bandyckiego kraju grozić wszystkim swoim sąsiadom

Reklama