Reklama

Geopolityka

Kazachstan dołącza do sankcji przeciwko Rosji

Autor. Malik Nursultan/Parliament of the Republic of Kazakhstan

Podczas wizyty w Niemczech, w przeddzień szczytu Niemcy-Azja Środkowa, prezydent Kazachstanu zapowiedział, że będzie przestrzegać wszelkich sankcji, które zostaną nałożone na Federację Rosyjską.

Reklama

Czytaj też

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew spotkał się dziś z kanclerzem Scholzem by rozmawiać między innymi na temat zakupu surowców energetycznych. Tokajew powiedział, że Kazachstan wysłał w tym roku do Niemiec 500 tys. ton ropy rosyjskim rurociągiem Przyjaźń, a sprzedaż rozpoczęto po decyzji Berlina o zaprzestaniu kupowania rosyjskiej ropy.

Reklama

Natomiast dzisiejsza deklaracja Tokajewa łamie kolejną barierę jeśli chodzi o relacje z Federacją Rosyjską. Jak sam stwierdził,jego kraj nie ma żadnych obaw związanych z roszczeniami terytorialnymi ze strony Federacji Rosyjskiej. Jest to o tyle zaskakujący ruch, że Kazachstan od lat znajdował się w orbicie państw będąc pod dużym wpływem Kremla. Samo to państwo jest również członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, któremu przewodzi Rosja. Jest to już drugie państwo z tej organizacji, które zaostrza swoje stanowisko względem Moskwy. Wcześniej zrobiła to Armenia, której władze stwierdziły, że wchodzenie w bliższe relacje z Federacją Rosyjską było błędem.

Czytaj też

W jutrzejszym szczycie wezmą udział głowy państw pięciu krajów Azji Środkowej: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (9)

 1. Buczacza

  No tego jeszcze nie grali.... ruski mir w odwrocie na całego. Przy okazji igrzyska azjatyckie bez onuc i Białorusi...

  1. Sebseb

   a co Białoruś leży w Azji ??? od kiedy ???

  2. HataKumba

   Białoruś leży w Europie??? Od kiedy???

 2. Sebseb

  "Kazachstan wysłał w tym roku do Niemiec 500 tys. ton ropy rosyjskim rurociągiem Przyjaźń: - i tyle w temacie sankcji nałożonych na Rosję...

 3. Monkey

  Upadek niedźwiedzia czy może jednak nie? Cóż, z pewnością casus Karabachu pokazał, iż OUBZ to zwykła wydmuszka, bo Rosjanie tradycyjnie łamią wszystkie traktaty, które podpisali. Kiedy tylko im wygodnie. Z drugiej strony, jeśli Ukraina padnie z wyczerpania, to mimo wszystko Rosja złapie oddech. Podejrzewam, że Kazachowie grają na dwie strony. Boją się Rosji, ale także na wojnie z Ukrainą zarabiają. A Niemcy tradycyjnie zwęszyli interes. Żebyśmy my mieli takich sprytnych, ogarniętych polityków…

 4. rwd

  Kazachstan jest jedynie rosyjską marionetką użyteczną w handlu Rosji z Zachodem. Ropa, gaz, węgiel i inne surowce sprzedawane na Zachodzie jako kazachskie, w rzeczywistości pochodzą z Rosji a Kazachstan jest jedynie słupem. Wszyscy o tym wiedzą ale nikomu nie opłaca się robić z tego problemu.

  1. Rusmongol

   Nie tak do końca kolego rwd. Kazachstan już pracuje nad drogami ropy do UE idących obok Rosji.

  2. Szczupak

   Jaki Kazachstan? W tym roku pomimo sankcji sprowadzono do Polski z Rosji statkami 1 milion ton wegla i to bezposrednio z Rosji. I ty mówisz o.Kazachstanie w aspekcie sankcji? Choć patrząc że od 2015r gdzie wydobyliśmy 75 milionów ton to aktualnie wydobywamy 52 miliony ton i Węgla kamiennego brakuje. Choć nasza energetyka opiera się prawie w całości na brunatnym- dlatego mamy najdroższy giełdowo prąd w Europie.

  3. rwd

   Rusmongol, może i pracuje ale liczy się tu i teraz a bez rosyjskiego pośrednictwa Kazachstan nic na Zachodzie nie sprzeda. ps. do Szczecina zawinął ruski statek z "kazaskim" węglem.

 5. Darek S.

  Ta ropa i węgiel z Kazachstanu to lipa i omijanie przez Rosję sankcji.

  1. Szczupak

   Wszyscy omijają w tym Polski rząd

 6. bezreklam

  Ktos moze wie ile krajow nalozylo sankcje na USa np za okupacje Afgastanu 20 lat (300 tys zabitch) lub Wietnamu (tylko 3-4 miliony zabitych) WIem ze tu dyzo madrych osob - maja wiedze - jak to bylo z sankacjami za Zajecie Panamy np?

  1. GB

   Nikt, za to sankcje nałożone na ZSRR przez Zachód przyczyniły się do jego upadku (były jednymi z wielu przyczyn upadku ZSRR). Brawo USA.

  2. Szczupak

   W ciągu 10 lat rosyjskiej interwencji zginęło ponad 2 miliony afganczykow. Interwencja NATO w Afganistanie ? Decyzją NATO gdzie brało udział 28 tys Polskich Żołnierzy przeciwko islamistycznemu kalifatowi nazywasz okupacją? A w Wietnamie i Korei kto pierwszy zaatakował przy wsparciu ZSRR? Kosmici? Ukraina najechała Rosję? Musisz się pogodzić z tym iż ruski mir upada w świetle kamer i nic już tego nie powstrzyma czy to w Ukrainie, Armenii, Kazachstanie czy Moldawii. Przyjdzie czas i na Białoruś i samą Rosję. Kwestia czasu

  3. Rusmongol

   To masz do mnie pretensje ze nikt nie nałożył sankcji na USA? Przecież mogliście rosjanie to zrobić, do tego zwołać Koreę pln, erytree, Sudan i Białoruś waszych kumpli 🤣

 7. Sorien

  Tutaj panowie ja bym się tak nie cieszył że piekło zamarzło- zamarzł przedsionek piekła na rzecz ogrzania jego wewnętrznych kręgów z jądrem w Pekinie. Kazachstan wypadł z orbity Moskwy ale wpadł w Pekinska . A więc wzmacnia mocnego .

 8. Chyżwar

  Co prawda Kazachstan się ruskom stawiał, ale nie przypuszczałem, że pójdzie na całość. Ciekawe co następne się im posypie?

 9. Rusmongol

  Piekło zamarzło 🤣

  1. Stefan1

   👍

Reklama