Geopolityka

Renault FT-17 pojedzie w listopadowej defiladzie o własnych siłach

FT-17 w zakładach Bumar-Łabędy. -fot. bumar
FT-17 w zakładach Bumar-Łabędy. -fot. bumar

Legendarny czołg Renault FT-17 sprowadzony z Afganistanu znów pojedzie w defiladzie. Lecz tym razem samodzielnie. W zakładach Bumar-Łabędy zakończono już remont pancerza. Obecnie trwają prace nad układem napędowym. 11 listopada czołg ma "popędzić" ulicami Warszawy z maksymalną prędkością. Całe 6 km/h.

Czołg ten został sprowadzony z Afganistanu rok temu. Spędził tam kilkadziesiąt lat, stojąc przed komendą policji, nim wypatrzyli go polscy żołnierze. Prawdopodobnie ten FT-17 został zdobyty przez Rosjan podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku i sprezentowany ówczesnemu szachowi Afganistanu.

Do Polski wrócił rok temu, na pokładzie wojskowego Herculesa. Od razu trafił w ręce specjalistów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Był prezentowany podczas zeszłorocznego Święta Niepodległości. Potem w szybkim tempie przeprowadzono prace renowacyjne. 15 sierpnia 2013 roku, w dniu Święta Wojska Polskiego maszyna przejechała na lawecie przed Belwederem. 11 Listopada 2013 roku pojedzie już samodzielnie. 

W tym celu od kilku dni czołg znajduje się w Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. W sierpniu zakłady współpracowały przy odbudowie i malowaniu pancerza. Dziś pracują nad układem napędowym, który został już zdemontowany. Nie obejdzie się bez pewnych zmian.

Zostanie w nim zamontowany zastępczy układ napędowy oraz "defiladowe" gąsienice z gumowymi nakładkami. Czołg wróci do Warszawy 7 listopada, tak aby wziąć udział w defiladzie 11 listopada, - informuje Ewa Kubisiewicz-Boba z zakładów w Łabędach.

Po zakończeniu remontu pojazd na stałe trafi przed wejście Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.