Geopolityka

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 roku

Cameron i Salmond- fot. Reuters / Toby Melville
Cameron i Salmond- fot. Reuters / Toby Melville

15 października br. brytyjskie media poinformowały o podpisaniu historycznego porozumienia Premiera Davida Camerona i szkockiego Pierwszego Ministra Alexa Salmonda w sprawie referendum dotyczącego niepodległości Szkocji.Odbędzie się ono w 2014 roku. Umowę podpisano dziś w Edynburgu rozpoczynając tym samym walkę o przyszłość Wielkiej Brytanii. Salmond zapowiada niepodległość Szkocji i jej przyszły ścisły związek ze Skandynawią.

Ostatnie sondaże NS BMRB mówią o 53 proc. Szkotów, którzy opowiadają się za pozostaniem ich kraju w Zjednoczonym Królestwie i 28 proc. będących zwolennikami niepodległości. Większość z nich preferowałaby jednak po prostu zwiększenie uprawnień szkockiego parlamentu przy jednoczesnym pozostaniu Szkocji w obrębie Wielkiej Brytanii.

Obecnie parlament i rząd Szkocji w Edynburgu mogą decydować m.in. rolnictwie, służbie zdrowia, edukacji czy wymiarze sprawiedliwości. O strategicznych kwestiach takich jak zyski z wydobycia ropy naftowej, polityka zagraniczna czy siły zbrojne pozostają w gestii rządu w Londynie.

(PAM)

Komentarze