Geopolityka

Putin zapowiada powstanie mechanizmów demarkacji granicy Armenii i Azerbejdżanu

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosja, Armenia i Azerbejdżan ustaliły, że do końca roku powinien zostać utworzony mechanizm delimitacji i demarkacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią - poinformował w piątek prezydent Rosji Władimir Putin.

"Porozumieliśmy się w kilku kwestiach, które uważam za kluczowe. Pierwszą z nich jest stworzenie mechanizmów - umówiliśmy się, że będzie to zrobione do końca roku - demarkacji i delimitacji granicy między dwoma państwami" - powiedział Putin. Rosyjski prezydent wypowiadał się w Soczi po rozmowach trójstronnych, w których uczestniczyli: premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.

W oświadczeniu ustalonym przez trzech przywódców zapowiedzieli oni "podjęcie kroków na rzecz podniesienia poziomu stabilności i bezpieczeństwa na granicy Azerbejdżanu i Armenii". Alijew, Paszynian i Putin zapowiedzieli dążenie do powołania "komisji dwustronnej ds. delimitacji granicy państwowej i późniejszej demarkacji przy pomocy w formie konsultacji ze strony Federacji Rosyjskiej na wniosek stron".

image
Reklama

Spotkanie przywódców odbyło się nieco ponad rok po kolejnej odsłonie konfliktu ormiańsko-azerskiego o Górski Karabach. Azerbejdżan odniósł zwycięstwo, a jego siły zdobyły strategiczne miasto Szusza, co zmusiło Armenię do zgody na rozejm. Rosja jest gwarantem obecnego zawieszenia broni, a rosyjskie siły rozjemcze w liczbie około 2000 ludzi pozostają w Górskim Karabachu.

Źródło:
PAP

Komentarze