Zestawy przeciwlotnicze ZUR-23-2 do remontu

6 kwietnia 2020, 17:42
ZUR-2
Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjsko-Rakietowy ZUR-23-2KG. Fot. ZM Tarnów

Wojsko planuje przeprowadzić generalną naprawę kilkunastu 23 mm przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich ZUR-23-2.

2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła rozpoczęcie procedury przetargowej na przeprowadzenie głównej naprawy 23 mm przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich ZUR-23-2. Zgodnie z jej warunkami w ciągu trzech lat ma zostać wyremontowanych 10 zestawów, tj.: w 2020 roku cztery komplety, a w pozostałych dwóch latach po trzy.

Przetarg prowadzony będzie w procedurze ograniczonej, przewidywana liczba podmiotów dopuszczonych do udziału w dalszej części postępowania ma być nie większa niż trzech oferentów. Zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie najkorzystniejszej ekonomicznie oferty z uwzględnionym kryterium: cena (waga 90) oraz okres dodatkowej gwarancji (waga 10). Oferty mogą być składane do 5 maja 2020 roku.

Zestawy przeciwlotnicze ZUR-23-2 stanowią modyfikację wytwarzanej od 1972 roku w Tarnowie na sowieckiej licencji podwójnie sprzężonej armaty przeciwlotniczej ZU-23-2 kal. 23 mm. W 1987 r. uruchomiono w tarnowskiej fabryce produkcję lądowego zestawu ZUR-23-2S ”Jod”, opracowanego przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Ośrodek Badawczo Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego. Zestaw ten wyposażono dodatkowo w licencyjne wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych 9K32 Strzała-2M (wytwarzane w Zakładach Mechanicznych "Mesko"). Produkcję seryjną uruchomiono w ZM Tarnów S.A. Kolejną odmianą tych zestawów wprowadzoną do WP jest ZUR-23-2KG "Jodek-G", zmodernizowany i uzbrojony w rakiety przeciwlotnicze Grom, zastępujące w Wojsku Polskim starsze pociski Strzała-2M.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 80
Reklama
wojtek
sobota, 2 maja 2020, 03:43

a ten gościu z ta choragiewka to co to ? pokazuje gdzie strzelac ?

Glinnik
środa, 29 kwietnia 2020, 07:28

I znowu 2% PKB idzie nie na kupno nowoczesnego zestawu tylko jakiś dziwny remont.

Eytu
niedziela, 19 kwietnia 2020, 18:09

Modernizacja jak najbardziej . Ale potrzebujemy 500 sztuk zestawow holowanych do obstawy lotnisk i radarów. jaki karabin ?zestaw z dwoch kartaczownic albo zakupic licencje na GAU-8/A Avenger ( duża ! ) albo samemu zbudować plus naboje zubożony uran. namierzanie - dalmierz laserowy plus korekta na wiatr oraz doplerowski radar do pomiaru predkosci i to polaczone z komputerem. Celowniczy joystickiem wskazuje smiglowiec na ekranie lub samolot i naciska spust. I szatkowanie su 25 lub mi 28 lub ah 64 (zbuntowana armia jak Argentynczycy w latach 80 i Iranczycy w latach 70 ). Nie jest to system pasywny , ale po to mamy Białą.

gnago
sobota, 9 maja 2020, 13:42

A kto będzie te rdzenie uranowe zbierać. Bo zostawić w ziemi to trucie ludzi roślin i zwierząt

Eytu
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:14

PS. Pojedynczy radar dopplerowski zmierzy nam predkosc w stosunku do nas. a chodzi nam o prędkosc kątową. Dlatego potrzebne będąw a radary na takiej rozkladanej szynie co najmniej 5 metrów od siebie - im dalej od siebie tym lepiej, i wtedy dwa radary zmierzą nam za pomocą triangulacji dokladną predkosc od nas, kątową itd. Mozna jeszcze w systemie komputerowym do wspomagania dołożyc rozpoznawanie graficzne celu ( pasywne) i za pomocą programu komputerowego śledzenie kursorem celu i to wrzucenie po polączaniu z dalmierzem laserowym na mapę 3d. JEden minus potrzebna bardzo sprawna karta graficzna i komputer.

Eytu
wtorek, 21 kwietnia 2020, 17:26

PS 2. W samolocie ten karabin chlodzony jest dodatkowo przez przeplyw powietrza równy predkosci samolotu ( + /- minus predkosc wiatru ). Aby nie spalić tego działa na ziemi trzeba bedzie skonstruować wydajną pompę i radiator do chlodzenia obrotowych luf. Pytania jak chlodzic cieczą jak to wszystko jest obrotowe ? Jest to pewien problem , ale Holendrzy na okręcie jakoś go rozwiązali z tym działkiem. Może do działka dołączyć butlę na sprężone powietrze ? karabin obudować rurą . W rurze po naciśnieciu spustu powietrze przeplywa chlodząc karabiny , rura od wewnątrz wyłożona przewodem z płynem ogrzewanym promieniowaniem cieplnym z luf. A plyn przeplywając przez radiatora kolo butli bedzie sluzyl do rozprężania powietrza.

tede
niedziela, 12 kwietnia 2020, 18:26

Tarnów bedzie to sprzedawał do końca świata i jeszcze parę lat później. To się nadaje do rozstrzeliwania polityków działających na szkodę RP, do niczego więcej.

gnago
niedziela, 10 maja 2020, 22:58

broń jest tak dobra jak amunicja do niego, a to już nie rzecz Tarnowa

ryba
wtorek, 14 kwietnia 2020, 23:42

a niby czemu ? rakiety manewrujace nisko lecace samoloty i śmigła na sam widok robia kloca w długotrwałym konflikcie jak sie precyzyjna broń wykońzy i beda braki to te buedne 23 bea miały sie dobrze,ale jednak ja też bym poszed w wielolufofca szybkostrzelnego z z jakims precyzyjnym namierzaniem .

asdf
niedziela, 10 maja 2020, 16:23

przeciez w Tarnowie maja taki WLKM 12,7mm. szybkostrzelność 3600 strz./min jego zainstalowanie w Pilicy w miejsce 2x23mm daloby same plusy dla tego systemu

Zdziwiony
piątek, 10 kwietnia 2020, 16:26

3 lata na remont 10 zestawów.... zwariowałem

Gość 222
środa, 8 kwietnia 2020, 17:50

Co z tu pisać masakra i wstyd złom, szkoda chłopaków żadnej ochrony deszcz,grad, śnieg, mróz, Armii nie ma

ip123
środa, 8 kwietnia 2020, 15:34

Tak - radziecka Zu23-2 i zestaw radzieckiej konstrukcji "Strieła S2". Dzień dobry dla KOLEGÓW z WOJSKA-również jedna z wielu specjalności wojskowych : 05-5-10......i inne.

misjonarz
środa, 8 kwietnia 2020, 10:51

do strzelania do lecących Kalibrów jak znalazł :), pojawia mi się na ustach cytat z Misia - najlepsze interesy robi się na słomianych inwestycjach. Uzbrojenie to budziło respekt w polskich bazach w Iraku jako stacjonarne zabezpieczenie bram wjazdowych - do działań OPL to już archaizm

gnago
sobota, 9 maja 2020, 13:42

W dobie dronów nie

popis
środa, 8 kwietnia 2020, 09:21

To powinno iść do muzeum albo do Afryki,w MON wstydu nie mają,dla siebie to kupili nowe samoloty vip ekspresowo a wojsko takie zabytki ma na stanie

Dde
środa, 8 kwietnia 2020, 03:06

Naprawa złomu który nic nie zestrzeli

Marek
niedziela, 24 maja 2020, 00:59

Ja chcę 35 mm. ZUR-23 cud nie jest ale mógłbyś się zdziwić co potrafi zestrzelić. Teraz bardzo różne rzeczy będą latać. Dlatego prócz produkcji nowych trzeba remontować co się ma i zwiększać możliwości posiadanych. Widziałeś greckie 2x23 na podwoziach BWP-1?

tut
środa, 8 kwietnia 2020, 00:24

Ciekawa informacja... Planuje się.... i cóż za oszałamiająca ilość. I to remont a nie modernizacja. I chyba tu jest jakaś nieścisłość bo w końcu o jaką wersję chodzi? ZUR-23-2 to to rakiet raczej nie miało. To co my w końcu remontujemy? ZUR-23-2? ZUR-23-2S? ZUR-23-2KG? Bo ja się pogubiłem.

ip123
środa, 8 kwietnia 2020, 15:36

Dodali zestaw nasobny Strieła 2. Dane taktyczne (utajnione).

środa, 8 kwietnia 2020, 13:00

Przecież R oznacza rakietowy

tut
piątek, 10 kwietnia 2020, 20:07

To prawda, R to rakietowy. Problem w tym, że w artykule nie pojawia się ta nazwa....

Realny
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:02

To coś stoi w muzeum broni m.in. w USA,GB,NIEMIEC,Izraela co najmniej od 30 lat. A MON chce modernizowac coś co już było modernizowane wielokrotnie...jaja z podatnika

Orthodox
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:00

Posadzić toto na pikapy i oddać do WOT jako broń wsparcia.

Ruskij soldat - FR.
wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:08

Popieram!!!!! WOT nie ma żadnej obrony opl na niskich pułapach a ni też środków transportowych - tu by się przydały po gruntownych remontach niestety :( Honkery jak woda na pustyni!!!!

Patio
wtorek, 7 kwietnia 2020, 23:16

Wot nowiutkie Jelcze C/T nowiutkie T5 jeśli chodzi Ci o Taktykę to niebawem dostaną transportery opancerzone

Ruskij sołdat-FR
środa, 8 kwietnia 2020, 18:27

Zapytaj dowódcę komp. albo sprawdź charakterystykę kompanii WOT to się przekonasz ile Jelczy ma WOT i jak wygląda mobilność tych wojaków. :)

Ruskij sołdat-FR
środa, 8 kwietnia 2020, 04:30

Jelcze to i owszem mają ale w śladowych ilościach - a co do transporterów opancerzonych to po pierwsze jakie mają dostać a po drugie chciałbym to zobaczyć?

Marek
niedziela, 24 maja 2020, 01:06

Ja też chciałbym. Takie jak w układzie 6x6, o których wspomniano w tym artykule: https://www.defence24.pl/mspo-2019-hardun-kolowy-wzt-dla-rosomaka Są w sam raz.

Wołodyjowski
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:54

Kolega ma rację czekamy na Navarrrrre i wtedy posadzimy

wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:11

Wtedy to już naprawdę będzie rasowa milicja ala Syria.

Ceska Meska
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:40

Czesi dali kurdom stare karabinki oraz 5 mln amunicji Może BŁASZCZAK też pomyśli

Pablo
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:43

Pomyśli. Dobry żart.

Andrzej
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:10

Warto przeczytać ze zrozumieniem tytuł : Wojsko planuje przeprowadzić generalną naprawę kilkunastu 23 mm przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich ZUR-23-2. Słowo klucz to: kilkunastu Pozostawię to bez komentarza.

gaba
środa, 6 maja 2020, 15:12

słowo klucz to "planuje"

Orthodox
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:53

Kilkunastu, a dokładniej dziesięciu...

ttt
niedziela, 12 kwietnia 2020, 00:48

powinni uzyc do okreslenia ilosci "X". aby zapewnic jako-taka tajnosc

lolek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:00

Takim czymś podobnym bronione są kosztowne okręty naszej Marynarki Wojennej. Żenada.

Artur
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:38

Kolego tymi starszej generacji lat 90 amunicji miliony sztuk

FR technologiczne imperium
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:57

Na miłość Boską, ile jeszcze będziemy bawić się w ten kaliber rodem z lat 60, zwłaszcza że mamy licencję na 35 a podobno do niej amunicji programowalna również na ukończeniu. Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia trzymania tych reliktów przeszłości w lini. Spakować to w skrzynię i sprzedać do 3 świata , póki jeszcze można.

gnago
sobota, 9 maja 2020, 13:48

Wystaw się na strzał przekonasz się ze różnica między nimi w wielkości dziury w twoim ciele nie są znacząco różne. A fakt te 23 mm mamy na składzie wymiana wszystkich to kupa forsy , tą raczej wsadziłbym w zakup to czego nie mamy czyli w opl Narew . A tu dodałbym precyzyjne sterowanie w skali całej baterii jak i całego sprzętu opl z wyborem efektywnego i taktycznie i kosztowo zniszczenia celów. Czyli sieciocentryczność

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:24

a czemu 35 nie lepiej od razu wszystko na 120 ? 120 to jest kaliber że hej

wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:16

Powodem są pewnie miliony sztuk amunicji problemem nie jest kaliber tylko to że co raz wzniesie się w powietrze musi gdzieś upaść, są ciekawe filmiki z Ukrainy. Tu programowalna 35 ma przewagę.

Kóma
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:36

Do remontu? Chyba na złom powinny już iść i do muzeów. Czterech ludzi do obsługi jednego działka, to chyba lekka przesada. W końcu powinno się produkować KDA !!!!

Orthodox
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:07

W dobie powszechnego stosowania bezzałogowców, to nadal tani i skuteczny efektor. Co nie zmienia faktu, że KDA ma dużo większe możliwości.

ito
czwartek, 9 kwietnia 2020, 19:59

Toto w komplecie i z obsługą waży tonę- Honker pociągnie. KDA bez podstawy waży 650 kg. Razy dwa, plus podstawa, plus amunicja- sześć ton minimum. Dołóż zasilanie, napędy (ręcznie nie pójdzie jak 23-ka), jakieś sensory- dycha jak nic. Nie ta klasa.

gnago
sobota, 9 maja 2020, 13:50

i powinno stanowić następne pięterko OPL amunicja dużo droższa niż te magazynowe 23 mm . Powiedzmy na 10 szt 23 dwie armaty KDA używane gdy dla 23 jeszcze poza zasięgiem albo cel wartościowy i groźniejszy

zibi
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:33

to jest obieg zamknięty, zakłady produkujące ZUR-y nie potrafią zrobić czy wyklepać niczego innego, podobnie jak MON nic innego zamówić, więc w kółko będą je remontować i odbierać, remontować i odbierać.... a kasa z budżetu płynie....

ttarnow
czwartek, 16 kwietnia 2020, 21:27

ZM Tarnów mają wiele ciekawszego i nowszego sprzętu tylko nie zamawiają do wojska

R
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:03

Do Afryki je wyslac a nie remontowac.

JW 3699
wtorek, 7 kwietnia 2020, 10:13

Wydaje mi się, że widoczny na zdjęciu dowódca działonu powinien mieć żółtą chorągiewkę zamiast białej w prawej ręce. Teraz wygląda jakby chciał się poddać i taki akt mógłby zostać uznany za wiarołomstwo. Pozdrawiam.

Marek1
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:58

"w ciągu trzech lat ma zostać wyremontowanych 10 zestawów ZUR-23-2S , tj.: w 2020 roku cztery komplety, a w pozostałych dwóch latach po trzy" - oto "rozmach" naprawczo-modernizacyjnych działań dla WP. Drżyjcie wrogowie RP ...:(

w
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 22:38

a co z KDA ???? 20 lat juz minelo od kupna licencji

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 7 kwietnia 2020, 19:26

Noteć jest na ukończeniu, tyle że taka ciężka krowa z potężnym kopem nie do wszystkiego się nadaje.

Marek1
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:10

Od zakupu licencji na prod. KDA 35 minęło 25 lat. Tylko na sam projekt Loara wywalono w kibel ponad 300 mln. Można sobie poczytać jakie to piękne plany i zamiary mieli naiwniacy wierzący w "modernizacyjny zapał" MON - info z przed 2 lat : https://www.defence24.pl/polski-system-przeciwlotniczy-z-armata-35-mm-na-finiszu-programowalna-amunicja-i-mozliwosci-eksportowe

bestwestern
czwartek, 16 kwietnia 2020, 21:31

Za tak wielką niegospodarnośc powinna być surowa odpowiedzialność karna a wojsko polskie powinno dzisiaj mieć już na stanie minimum kilkanascie Loar 2 operacyjnych.

józef
środa, 8 kwietnia 2020, 06:09

za 300 mlnzł to by można kupić ze 150 działek zu 23 które są nardzo skuteczne a tak to nie ma kasy i działek 10 s t do remontu to śmiech to są w stanie w miesiąć wyremontować a tu na lata śmiech

Marek1
środa, 8 kwietnia 2020, 18:16

Licencja na prod. KDA 35 kosztowała w 1995r 300mln ... USD.

krwiopijca
wtorek, 7 kwietnia 2020, 07:16

uzywane.. w czym problem... zamawiac wiecej.. tzn. produkować a nie grafomanie pisac..

Skorpion
wtorek, 7 kwietnia 2020, 12:14

Nie koniecznie produkować. Powszechna praktyka zakładów żeby zejść z kosztów to wycofane zestawy że eksploatacji pozyskane z AMW pomalować. No odmówić i sprzedać jako NOWY . Ty człowieku bez wiedzy.

Donald
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 23:08

Za 20 lat będą klepać KDA i zastąpią ZUR-y

Alex
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 23:06

Ano nic.Za 20 lat wyprodukują 200 sztuk i zastąpią ZUR-y

Pim
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 21:29

Nieśmiertelne jak BWP-1, T-72, Honker, orzeszek....

zdziwiony
wtorek, 7 kwietnia 2020, 07:13

po prostu dobre.. po co drogi złom przestarzały importowac ?

michalspajder
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 21:03

Tak krawiec kraje, jak mu materii staje... A gdzie rozwijane na bazie Oerlikon 35mm zestawy A/AG35? Czyli Notec, jak sie nie myle?

michalspajder
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:50

@korona x i @X: Tryton to nastepna sprawa.Jest jeden zestaw na ORP Kormoran i jeden na ORP Slazak chyba.Do tego jeden na ORP Kaszub.Duzo wiec tego sprzetu nie mamy.I nie jestem pewien,czy nie zostaly zamontowane te zestawy w ramach testow tylko.Jesli nawet,watpie,zeby je usunieto z pokladow tych okretow.Niemniej jednak,trzy lufy to tragedia.

Orthodox
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:47

Oj chyba tylko jeden na ,,Kaszubie''.

michalspajder
wtorek, 7 kwietnia 2020, 18:08

Ach,ty panie Orthodox...;-)))) Niezles mnie pan przeczolgal przez internet. Z tego, co znalazlem, to faktycznie tylko ORP Kaszub ma ten system fizycznie zamontowany. ORP Albatros ma dostac przy wyposazaniu, ale czy juz dostal, to nie wiem. ORP Kormoran przy nastepnym pobycie w stoczni, na razie ma Wrobla nr II:-) Z ORP Slazak sie wycofuje, nawet nie uzbroili go w taki system...

korona x
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:06

Noteć jak Noteć, ale co z Trytonem ?

X
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:38

A gdzie choćby Tryton..?

Zmechu 12
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 20:26

Zapomniałem ze 4 zardzewiale sztuki sa u nas Chłopaki brać za darmo

Ruskij sołdat-FR
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 19:49

Świetna decyzja!!!!!!!

krwiopijca
wtorek, 7 kwietnia 2020, 07:18

a dlaczego nie 100 albo 400 ???

Ruskij soldat - FR.
wtorek, 7 kwietnia 2020, 18:43

Tego nie wiem? Też bym chciał!!! A to uzasadnienie dlaczego jest to dobra decyzja - cytat z artykułu w Defence 24 - "(...) W najbliższych latach do polskiej armii trafić ma sześć systemów PILICA. W skład jednego systemu wchodzi: sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna, dwa pojazdy transportowe oraz dwa pojazdy amunicyjne. (...)"

Skorpion
wtorek, 7 kwietnia 2020, 12:16

A dlaczego nie 57mm i mobilne podwozie , które już zresztą było w latach 60.

wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:32

A dlaczego nie 125mm?

Marek1
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:17

"Geniusze" z IU/MON zlikwidowały prawie wszystkie zestawy samobieżne na podwoziu T-55(ZSU-57/2 ), uznając kaliber 57mm za ... nieperspektywiczny(sic!?!?!) Bodaj parę zostało w lądowej obr. p.powietrznej w MW. Tym razem to dzieło jeszcze poprzedników "dobrej zmiany".

Geniuszu
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:32

Całe szczęście. Bo postsowiecki złom 57mm jest nieperspektywiczny.

gnago
niedziela, 10 maja 2020, 23:04

ta rakietyzacja to też jakieś oszołomstwo kupa forsy za sztukę . W tej cenie cel spadłby na ziemię pod ciężarem amunicji przy założeniu trafienia co 10 000 pocisku. A i raczej nie zmieni kursu jak dostanie impuls elektromagnetyczny a rakieta i owszem po balistycznej spadnie czy trafi na cel ale nie wybuchnie . Pewnie dlatego wszyscy usilnie pracują nad bezpośrednim trafieniem w cel rakietą

Marek1
środa, 8 kwietnia 2020, 18:23

Jasne, zapewne dlatego prawie wszyscy zastępują na okrętach klasy korweta armaty morskie 76mm Boforsami 57mm. Pewnie też dlatego w ruskiej armii powstały dużym kosztem wozy wsparcia piechoty Derywacja z armatą 57mm będącą głęboką modernizacją właśnie starych plot S-60. Ale wy dyletanci wszak wiecie lepiej ... ;)

Tweets Defence24