Reklama

Geopolityka

ONZ informuje o rosnącej liczbie młodocianych żołnierzy w Afryce

Fot. U.S. Army Southern European Task Force, Africa/Flickr/CC BY 2.0
Fot. U.S. Army Southern European Task Force, Africa/Flickr/CC BY 2.0

Dzieci z Centralnej i Zachodniej Afryki są najbardziej na całym świecie narażone na bycie zrekrutowanymi do walki w toczących się w regionie konfliktach zbrojnych. Również wskaźnik przemocy seksualnej wobec dzieci w tej części Afryki jest najwyższy na świecie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu UNICEF-u.

Od 2016 roku region doświadcza stopniowego wzrostu natężenia konfliktów, w których ponad 21 tys. dzieci zostało zrekrutowanych przez rządy lub walczące z nimi bojówki. W okresie tym ponad 2 tys. dzieci padło również ofiarą przemocy seksualnej - informuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

"Przemoc wobec dzieci w regionie Zachodniej i Centralnej Afryki nie tylko nie ustała, ale na przestrzeni ostatnich pięciu lat widzimy jej 50-procentowy wzrost" - powiedziała w rozmowie z agencją Associated Press Marie-Pierre Poirier, dyrektor UNICEF-u na region.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2005 roku uruchomiła system monitorujący i informujący o poważnych naruszeniach praw dzieci, wśród których wymieniono porwania, gwałt oraz ataki na szkoły czy szpitale. 25 proc. przypadków ich łamania przypada na region Zachodniej i Centralnej Afryki.

image
Reklama

Dotkniętymi konfliktami państwami regionu, w których do walk rekrutuje się dzieci, są Burkina Faso, Republika Środkowoafrykańska, Kamerun, Czad, Republika Kongo, Mali, Mauretania i Niger.

"Liczby oraz trendy są bardzo niepokojące i będą miały ogromny wpływ na obecne i przyszłe pokolenia" - podsumowała Marie-Pierre Poirier.

UNICEF ocenił, że do pomocy dzieciom w regionie potrzebnych jest 92 mln dol. Ponad połowa ze środków nie została jeszcze zebrana.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. Andrettoni

  Dodajmy, że z powodu gwałtownego przyrostu naturalnego średnia wieku w niektórych regionach Afryki jest poniżej 18 lat. Jak mamy średnią wieku 15 lat i biedę, to armia jest jedną z niewielu drób ucieczki przed biedą.Jak Europa będzie się starzeć to będziemy mieli 60letnich żołnierzy. Zamiast ideologizować niech sprawdzą dane demograficzne.

 2. Tor

  Nie podano średniej wzrostu żołnierz?

 3. : )

  Dalej nic się nie dowiedziałem o wzroście młodociannych żołnierzy : ) Proponuję tytuł: "ONZ informuje o wzroście ilości młodociannych żołnierzy w Afryce".

 4. Aruropabloesco

  I wszystko na ruskim sprzęcie. Chyba czas, żeby ludzie zaczęli obwiniać właściwe państwo o niepokoje na świecie.

 5. Ukulele

  Z tytułu wynika, że młodociani żołnierze w Afryce rosną. To chyba dobrze.

  1. Jack Luminous

   Nawet bardzo dobrze, bo jak urosną to już nie są młodociani. ;)

 6. easyrider

  Co nas, Europę, to obchodzi? Mają swój kontynent? Chcą, to niech budują dobrobyt. Nie chcą, to niech robią wojny. Byle u siebie. My pilnujmy by tu nie przyjeżdżali. Do czasu aż dojrzeją jako społeczeństwa.

 7. kkk

  182 cm w sandałach z opon

 8. abcd

  Ci młodociani już wiedzą jak się robi zig-zig na szyi, na żywca i w dodatku bez skrupułów. Nie martwcie się o nich. Martwcie się o siebie i swoje rodziny.

 9. Ernst Stavro Blofeld

  Największym problemem świata jest przeludnienie.

  1. Pismo

   "Idźcie i rozmnażajcie się".

 10. kot

  a o wadze informuje?

 11. Śmieszne

  Mają już ponad 180 cm?

Reklama