Grupa Wagnera zamieszana w przestępstwa w Republice Środkowoafrykańskiej?

5 maja 2021, 13:40
840_472_matched__oz578p_8ac51eff1460327e36d3ebc2e8663edb
Zdjęcie ilustracyjne, fot. mil.ru.
Reklama

Rosyjscy "instruktorzy" wojskowi walczący w Republice Środkowoafrykańskiej po stronie armii rządowej zabijają cywilów, dopuszczają się gwałtów i grabieży - pisze niezależna "Nowaja Gazieta" powołując się na materiał śledczy mediów francuskich w RŚA.

W publikacji RFI, którą omawia "Nowaja Gazieta" w materiale na swej stronie internetowej, padają nazwy trzech rosyjskich "prywatnych firm wojskowych", czyli firm najemniczych. Jedną z nich jest grupa Wagnera.

RFI powołuje się w swoim materiale na raport grupy roboczej ONZ z 31 marca. Ambasada Rosji w RŚA powiedziała francuskim dziennikarzom, że materiał ten to "spekulacje" i eksperci ONZ nie przedstawili w nim "niepodważalnych dowodów".

Ambasada oświadczyła także, że instruktorzy z Rosji nie są najemnikami. Tymczasem według RFI instruktorzy ci są właśnie przedstawicielami firm najemniczych, które oficjalnie są w Rosji zakazane. W materiale ONZ mowa jest o grupie Wagnera oraz o uważanej za jej filię firmie Sewa Security Services, a także firmie Lobaye Invest SARLU. Właścicielem tej ostatniej, według RFI, jest Dmitrij Sytyj, tłumacz Walerija Zacharowa - rosyjskiego doradcy prezydenta RŚA.

Według ambasady Rosji w RŚA przebywa obecnie 535 rosyjskich instruktorów, którzy nie biorą udziału w działaniach bojowych, jeśli sami nie są atakowani. "Liczne źródła w służbach bezpieczeństwa, miejscowe i międzynarodowe, zaprzeczają tej wersji, podając liczbę od 800 do 2000 rosyjskich najemników, walczących wspólnie z armią rządową" – relacjonuje "Nowaja Gazieta".

Reklama
Reklama

Omawiając ustalenia RFI niezależna gazeta przyznaje, że w RŚA "dla części społeczeństwa, zmęczonej okupacją i przemocą ze strony grup zbrojnych Rosjanie są wybawcami". Mało kto odważa się publicznie podawać w wątpliwość ich metody, a według RFI "obecność najemników rosyjskich i przestępstwa, o które są oskarżani to tematy, o których mówi się po cichu, prywatnie i anonimowo".

W szczególności, raport ONZ wymienia następujące przestępstwa, o które oskarżani są najemnicy działający wspólnie z siłami rządowymi: masowe egzekucje bez sądu, tortury podczas przesłuchań, ataki na obiekty cywilne, samowolne aresztowania, wypędzanie cywilów. Mowa jest także o gwałtach zbiorowych. RFI cytuje kobietę o imieniu Gabriela ze stolicy RŚA miasta Bangi, która powiedziała, że w lutym zgwałciło ją pięciu mężczyzn w mundurach wojskowych i że byli to Rosjanie. RFI podkreśla – jak relacjonuje "Nowaja Gazieta", że o gwałty oskarżane są wszystkie strony konfliktu w RŚA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Spox
piątek, 7 maja 2021, 01:33

Na szczęście my, jak zawsze, trzymamy z tymi dobrymi co nie krzywdzą

Usa
środa, 5 maja 2021, 20:33

Nic się nie zmienili sovieci w Polsce było to samo

tel
środa, 5 maja 2021, 18:02

tam gdzie "ruskie" tam śmierć i cierpienie.

Kowalskiadam154
środa, 5 maja 2021, 17:15

Ot taka rosyjska tradycja

DDR
środa, 5 maja 2021, 17:12

Wszędzie gdzie się pojawią ci wyzwoliciele tam grabieże gwałty i masowe mordy

koniec imperium
piątek, 7 maja 2021, 12:26

I oczywiście te grabieże, jakie to dla nich charakterystyczne, szczególnie gdy są w służbie tego ruskiego imperium. Anus mundi - tym jest to imperium. Wstyd dla normalnych Rosjan. Jakie to charakterystyczne dla tego państwa. Był elementy normalności za późnego Gorbaczewa i bardziej za Jelcyna. Ale jakoś zmiany tam nie zakiełkowały.

AA
środa, 5 maja 2021, 17:09

Bestialstwo Rosjan jest znane pod każdą szerokością geograficzną

Gru
środa, 5 maja 2021, 16:14

Ruscy gwałciciele. Skąd my to znamy?

Tak jest
środa, 5 maja 2021, 15:55

Jak to przecież Rosja to kraj pokojowy miodem i mlekiem płynący, nic nie rozumiem. Tak pięknie niektórzy forumowicze o tym opowiafają.

Tweets Defence24