Reklama

Geopolityka

Nowe warunki Orbana wobec Ukrainy i UE

Autor. Facebook / @Orbán_Viktor

Premier Węgier stawia kolejne warunki dotyczące weta w kontekście dalszej pomocy unijnej dla Ukrainy.

Reklama

Premier Węgier Viktor Orban stawia nowe żądania w sprawie Ukrainy przed zbliżającym się szczytem, mającym zdecydować o unijnej pomocy dla Kijowa – poinformował portal Euronews. Według doniesień Bloomberga premier Włoch Giorgia Meloni stara się przekonać Orbana do wycofania weta.

Reklama

We wtorek portal Politico podał, że rząd Orbana sygnalizuje gotowość do kompromisu w sprawie unijnej pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro, którą zablokował na unijnym szczycie w grudniu.

Warunkiem zniesienia weta przez Budapeszt w tej sprawie ma być poddawanie finansowania corocznym przeglądom. Plan Budapesztu zakłada przekazywanie co roku Ukrainie 12,5 mld euro w formie dotacji i pożyczek, czyli w sumie 50 mld euro w ciągu czterech lat, czyli tylu, ile zakłada propozycja Komisji Europejskiej.

Reklama

Czytaj też

Jak donosi Euronews, to nie jedyne żądanie Węgier, które domagają się ponadto przedłużenia na dwa lata czasu na wykorzystanie przysługujących im środków z funduszu odbudowy, które wciąż pozostają zamrożone.

Komisja Europejska oświadczyła w połowie grudnia, że odblokowała Węgrom 10,2 miliarda euro zamrożonych funduszy polityki spójności. Jej zdaniem Budapeszt spełnił warunki dotyczące niezależności sądownictwa.

Jednak od grudnia zamrożone są środki w ramach funduszu odbudowy, którego wartość dla Węgier wynosi 10,4 mld euro, w tym 6,5 mld w dotacjach oraz 3,9 mld w pożyczkach.

W celu ich odblokowania Budapeszt musi wypełnić warunki postawione przez KE. Jak na razie z KPO Węgry otrzymały dostęp do 920 mld euro zaliczek.

Nadzwyczajny szczyt unijny, podczas którego państwa członkowskie zdecydują o finansowej pomocy dla Kijowa, odbędzie się 1 lutego.

Czytaj też

„Dobrze widzieć, że Komisja Europejska przygotowuje plan B na 1 lutego, zgodnie z którym wsparcie finansowe udzielone Ukrainie mogłoby być zarządzane poza budżetem UE. To dobra decyzja! Plan B Komisji jest węgierskim planem A!” – napisał Orban na portalu X po doniesieniach Politico.

Należy również pamiętać o tym, że podobną wstrzemięźliwość w podejmowaniu decyzji Budapeszt zachowuje w stosunku do Szwecji w NATO. Fidesz regularnie odkładał tę kwestię przez ostatnie miesiące i nadal nie wydaje się, by została ona rozwiązana w najbliższym czasie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. easyrider

    Blokada wobec przyjęcia Ukrainy do UE absolutnie zasadna. Brukseli jest potrzebny kolejny żywiciel, z którego da się wydoić kasę. Kasa zaś niezbędna do zasilenia zdychających gospodarek, niezdolnych do pokrycia kosztów utrzymania milionów migrantów z Afryki i islamu. Nikt nie próbuje zatrzymać tego strategicznego obłędu więc szukają możliwości pozyskania nowych dawców. Natomiast kwestia oporu wobec przyjęcia Szwecji do NATO zbyteczna i szkodliwa.

    1. Był czas_3 dekady

      W UNII ma być wprowadzony nowy podatek dla państw członkowskich tj. 30% od przychodów z podatku CIT. Będą nas skubać na utrzymanie migrantów. W Niemczech zakończono dotację do samochodów elektrycznych w ramach wspierania swojego przemysłu. Ktoś musi za to zapłacić. Kto? Prawdopodobnie Polacy, jak w przypadku wiatraków. Niedługo premier Polski dostanie pożyczkę z KPO na ELEKTROMOBILNOŚĆ. czyli... ratowanie kolejnych zakładów niemieckiego przemysłu. Politycy łykną wszystko od naszych "przyjaciół" z zachodu Tak więc nie martw się. Jest wiele sposobów by utrzymywać migrantów i zwiększyć swoje PKB. Niemiecka gospodarka zacznie się odbijać o d dna dzięki Polsce.

  2. PzGren72

    W sumie dobrze

  3. Buczacza

    W Budapeszcie agenci fsb czują się jak u siebie. Szef kontrwywiadu, który chciał z tym zrobić porządek. Został odwołany następnego dnia. Od kilku lat przedstawiciele Węgier są wypraszani z kolegium służb specjalnych NATO. Ponieważ nie ma do nich zaufania. Pytanie czy Węgry orbana są jeszcze częścią cywilizowanej Europy? Bo mam wrażenie, że ta Europa i NATO da sobie rady bez orbana i Węgier..m

  4. Rusmongol

    Jak pomóc dla UA rozumiem że blokuje szantażem bo chodzi mu o kasę, ale blokowanie Szwecji to świństwo pierwszej wody. Mam nadzieję ze Szwecją i wiele krajów im to dobrze zapamięta . Ja uważam że Węgry przykładnie trzeba z NATO i UE wyrzucić.

    1. PatriotW

      Jakby wyrzucić Węgrów z UE to by sami na tym dużo zyskali. ;) a tak poza tym to chyba jest kolega w gorącej wodzie kąpany. Wtedy nie mielibyśmy żadnej możliwości próbowania wyrwania ich z rosyjskich sideł.

    2. ciekawy1

      W mojej opinii nie ma co liczyć na wyrzucenie Węgier z UE, ponieważ mogą być potencjalnym sojusznikiem Niemiec w regionie.

    3. Kelt

      Tak by zyskali jak UK, której koszt Brexitu lekko licząc to 300 mld funtów XD Ale jakie szczerze mówiąc widzisz szanse na wyrwanie Węgier z wpływów Rosyjskich? Zabetonowano tam wszystko, a krytyczne właśnie jest kilka najbliższych lat, gdzie powinien być jednolity front UE i NATO wobec Rosji. Czy w czysto hipotetycznym scenariuszu wojny Węgry nie zachowałyby się jak teraz wobec Ukrainy, że wcale nie uważają tego za wojnę?

  5. bezreklam

    Chc pomgac - niech pomagaja - kazdy kraj oddzilnie nie jako UE. I tak codem ostanio namowilo orbana na "Taktyczne wyjscie na kawe":) - Ale ogolnei powtarzam ze jeden z ostanich myslacych politkow - reszta to juz bezwolne beztalncia, powatrzaja to co im sie kaze. Nie maja zadnej wizji.

Reklama