Reklama

Geopolityka

Niemcy podsumowują eksport broni. Wśród klientów Egipt

Fot. mod.gov.eg
Fot. mod.gov.eg

W ciągu ostatnich czterech lat Niemcy wyeksportowały broń o wartości ponad 22 mld euro, głównie do krajów NATO. Wśród klientów znajdują się też państwa kontrowersyjne, takie jak Egipt – informuje ZDF, powołując się na dane z Ministerstwa Gospodarki.

W trakcie dobiegającej już końca kadencji parlamentu, rząd federalny wydał pozwolenia na eksport uzbrojenia o łącznej wartości 22,5 mld euro. Głównymi odbiorcami były dwa kraje NATO: Węgry (które kupiły broń za 2,66 mld euro) oraz USA (2,36 mld). Dane te zostały przedstawione przez Ministerstwo Gospodarki na prośbę Sevim Dagdalen, parlamentarzystki lewicy.

Wśród krajów, które kupowały najwięcej uzbrojenia w Niemczech, znajduje się kilka spoza NATO i Unii Europejskiej. Są to: Algieria (2,0 mld), Egipt (1,88 mld) i Katar (0,72 mld). „Szczególnie kontrowersyjny jest eksport do Egiptu, ponieważ rząd tego arabskiego kraju jest nie tylko oskarżany o łamanie praw człowieka, ale też jest zamieszany w konflikty w Jemenie i Libii” – wskazuje ZDF.

Dane, ujawnione przez Ministerstwo Gospodarki, dotyczą okresu pracy parlamentu obecnej kadencji - od 24 października 2017 do 8 sierpnia 2021 r. Rekordowy był rok 2019, w którym rząd Unii i SPD zatwierdziły eksport broni za 8,02 mld euro. Nie ma dokładnych danych porównawczych z okresem poprzednim.

Przez 16 lat rządów kanclerz Angeli Merkel (CDU) - od końca 2005 roku do chwili obecnej - eksport uzbrojenia zamyka się w sumie ponad 85 mld, co widoczne jest w rządowych raportach eksportowych – informuje ZDF.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze