Reklama

Geopolityka

Netanjahu i Biden jednym głosem ws. decyzji Trybunału w Hadze. „Nowy antysemityzm”

Rozmowa Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu, październik 2023 r.
Rozmowa Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu, październik 2023 r.
Autor. PresidentBiden/@POTUS/X

Nie milkną echa po poniedziałkowej decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Przypomnijmy, MTK wydał wniosek o nakaz aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju, Joawa Gallanta, a także trzech przedstawicieli Hamasu – Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa oraz Ismaila Hanije.

Jak pisaliśmy na łamach Defence24, zarzuty wobec izraelskich władz mają dotyczyć „eksterminacji, stosowania głodu jako metody wojny, w tym odmawiania dostaw pomocy humanitarnej oraz celowe atakowanie cywilów w czasie konfliktu”.

Nowy „antysemityzm"?

Decyzja międzynarodowego trybunału spotkała się z wyraźnym sprzeciwem zarówno izraelskich, jak i amerykańskich władz. „Wniosek prokuratora MTK jest absurdalny i jest nową formą antysemityzmu” – oświadczył izraelski premier, twierdząc, że decyzja jest wymierzona w izraelskich żołnierzy. „Jak można porównywać potwory z Hamasu do izraelskich żołnierzy - najbardziej moralnej armii świata?” – mówił w oświadczeniu, cytowanym przez NBC News.

Reklama

Słowa Netanjahu korelują z tym, co powiedział on na początku maja, kiedy pojawiały się już pierwsze doniesienia mówiące o tym, że nakazy aresztowania ze strony MTK staną się faktem. „Odmawia się nam prawa do obrony przed tymi, którzy chcą dokonać na nas aktu ludobójstwa. To wypaczenie sprawiedliwości i historii” – mówił Netanjahu.

Czytaj też

Bardziej powściągliwy w słowach, choć równie negatywnie odnoszący się do decyzji trybunału w Hadze, był Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał postanowienie MTK „oburzającym”. „Cokolwiek zostanie postanowione, nie można stawiać znaku równości między Izraelem a Hamasem. (…) Wyrażę się jasno – odrzucamy wniosek Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dotyczący nakazu aresztowania izraelskich przywódców” – kontynuował Biden.

„To co się dzieje w Gazie, nie jest ludobójstwem. Odrzucamy to. Stoimy po stronie Izraela” – potwierdził polityk podczas spotkania w Białym Domu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w USA.

Rafah i nowy pomysł na pomoc humanitarną

Jednoznaczne opowiedzenie się Stanów Zjednoczonych po stronie izraelskich przywódców w kontekście decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze nie jest równoznaczne z tym, że relacje pomiędzy Waszyngtonem a Tel-Avivem układają się modelowo. Napięcia między państwami widoczne są już od dłuższego czasu, a jedną z wielu kości niezgody jest m.in. izraelska okupacja Rafah w Strefie Gazy, choć tu doszło ostatnio do pewnego przełomu.

Reklama

Z informacji „Washington Post” wynika, że amerykańskim władzom udało się przekonać izraelski rząd do porzucenia planów dotyczących dużej ofensywy na Rafah w Strefie Gazy. Niewątpliwie duża w tym zasługa wcześniejszych amerykańskich ostrzeżeń, w których władze w Waszyngtonie jasno komunikowały, że doprowadzenie do poważnej inwazji na Rafah spowoduje, że Stany Zjednoczone wstrzymają dostarczanie broni do Izraela.

Czytaj też

Czy zapowiedź wycofania się z planów dotyczących dużej ofensywy na miasto zamieszkane obecnie przez nawet 2 miliony osób (6 maja izraelski gabinet wojenny zatwierdził operację militarną w Rafah - red.) może wpłynąć na poprawię sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy? Może być o to ciężko, choć pojawiło się pewne rozwiązanie, które może pomóc poprawić tragiczną obecnie sytuację.

Jak poinformował m.in. Times of Israel, w ostatni piątek Amerykanie rozpoczęli dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy wykorzystując do tego specjalny pirs (pływające molo), który pojawił się w izraelskim porcie Aszdod.

Jak powiedział admirał Brad Cooper, dowódca Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM), celem tej inwestycji jest dostarczenie około 500 ton pomocy humanitarnej do Gazy. Początek budowy rozpoczął się pod koniec kwietnia, w realizację inwestycji zaangażowano 1000 amerykańskich żołnierzy, a koszt pirsu wyniósł około 320 milionów dolarów (warto dodać, że wspomniani amerykańscy żołnierze nie schodzą na ląd, o czym poinformował CENTCOM – red.).

Opisywana tu inwestycja cechuje się skomplikowanym procesem logistycznym, który szczegółowo opisało CNN. Pomoc w pierwszej kolejności trafia drogą lotniczą na Cypr, stamtąd jest ona transportowana dużymi statkami handlowymi i okrętami, które dostarczają towar mniejszym jednostkom poprzez wykorzystanie pływającej platformy znajdującej się kilka kilometrów od brzegu. Na końcu te mniejsze jednostki – przewożące do 15 ciężarówek z pomocą humanitarną – cumują przy opisywanym wcześniej pirsie w Aszdod. Za dystrybucję środków odpowiada program żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. Buczacza

  Był afgastan był izael. A obecnie arabia saudyjka. ... Dzieje się.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Poczytaj sobie artykuł "Pentagon: Nie doceniliśmy Rosji.: na Defence 24. Twój świat legnie w gruzach....

 2. em6

  Jeśli przyjąć, że 'najbardziej moralna armia świata', poza Arabami, strzela czasem umyślnie dla równowagi do nie-Arabów z organizacji humanitarnych, a nawet na wszelki wypadek także do swoich rodaków, to tak, są najmoralniejsi z moralnych. BN zapomniał tylko wspomnieć, że to moralność plemienna ludów pustyni, istotnie więc różni się od kanonów przyjętych w świecie cywilizacji łacińskiej.

  1. Ależ

   @em6 te kanony łacińskie jakoś średnio się sprawdzały w Europie w latach 1914-1918 i 1939-1945

  2. em6

   @Ależ Tak, bardzo średnio sprawdzały się tam, gdzie społeczeństwa odeszły od nich na rzecz dehumanizującego komunizmu, pogańsko-bizantyńskiego nazizmu oraz sprowadzającego każdą sferę życia społecznego do podporządkowania władzy państwowej faszyzmu. Na szczęście wszystkie wymienione totalitaryzmy ostatecznie przegrały, trzeba jednak trzymać rękę na pulsie, bo wielu by chciało ich powrotu.

  3. xdx

   @em6 Hm, z tego co słyszałem to dowodzący akcją gdzie był atak na konwój humanitarny zostali wydaleni z armii i jest prowadzone postępowanie wyjaśniające- czyli karne przez prokuraturę. Czyli normalny tryb w normalnym demokratycznym państwie. Trzeba wyjaśnić stopień winny podejrzanych. Są informacje dostępne na internecie.

 3. Jerzy

  Czy sądzeni w Norymberdze też powoływali się na antygermański spisek...

  1. xdx

   Norymberga to też był teatr dla gawiedzi jak i MTK. Skazano samą górę resztę nie. Moim zdaniem bardziej chodziło o pokazanie iż USA i soviety mają prawo stanowić o Niemcach i ich majątku. Jedynie Francja i Anglia oddała częściowo zarekwirowane mienie. USA i soviety - 0. Wywieziono co najcenniejsze a Norymberga dała temu jakieś podstawy.

 4. xdx

  USA niby chce być mocarstwem ale reaguje jak Niemcy- potępiać wyrażać oburzenie i inne pierdółki Za Regana byłaby krótka piłka - prokurator na listę sankcji i każdą instytucja z którą współpracuje…. A w ostateczności zagrozić inwazją na Belgię 😅 Pamiętam jak MTK chciało sądzić amerykańskich , australijskich i niemieckich żołnierzy za domniemane zbrodnie. Amerykanie powiedzieli tylko: aresztujcie tylko jednego żołnierza USA a wyślemy do was naszą flotę . I tyle było MTK. MTK to pajacowanie dla małych krajów pokazujących iż mają jakieś znaczenie- nie nie mają i przecież każdy to wie.

 5. radziomb

  Kurcze, Izrael ma czołgi, haubice, helilkopery , samoloty, drony i naprawę nie może humanitarnie wejść do GAZY a nie bombardować ? Dlatego USA nie daja im już bomb. Hamas nie ma prawie nic ! To jest walka pięściarza wagi ciężkiej z przedszkolakiem. Dziwie się że ta operacja im tak długo trwa...

 6. Zam Bruder

  Słowa klucze terroryzujące dzisiaj świat ; antysemityzm i Holocaust. Tymi wytrychami Izrael otwiera sobie drzwi do bezkarności.

  1. sprawiedliwy

   Jest swita INTERSOW i WARTOSCI. W rzczwisci rzadza interesy a wartosc to "przykrwka" - np Wojna w Iraku nie byla o "demokracje" ani w Afgastanie. ANi w PAlestynie. Dlatego jak trzeba to usa zaprzjaznia sie z komunistami np z Wietnamu (dla rownwagi) albo z Arabia Saudjka. Te wrazenie ze chodzi o wolnsc, sprawidwosc czy demokracje jest fikcyjne. Chodzi o INTERESY

  2. Komandos PCK Shev Valdore

   100/100

  3. Rusmongol

   Izrael przegina w ofiarach cywilnych w gazie. Niestety jest tak bardzo gęsto i ciężko uniknąć ofiar. Ale Izrael de fakto przeprowadza tą akcję w odpowiedzi na atak Hamasu. Z drugiej strony mamy Rosję , która dokonała złodziejskiego ataku na UA jedynie w celu okradzenia jej z ziem. Gdyby Izrael przeprowadzał tak masowe ataki na gaze jak Rosja na UA to w gazie nie było by już żywej duszy. dodam że według WHO 95% ataków na cele medyczne na świecie w 2023 roku miały miejsce w UA. W tej wojnie zginęło już z 200 tyś ludzi. A Putin został oskarżony o przesiedlenia dzieci i nic więcej. Orban, xi , i wielu innych robi sobie z nim zdjęcia i uściski. WTF?

 7. Pan Pjoter

  Oni są tak nudni i przewidywalni, że to jest absolutnie zjawiskowe. Umyka im tylko, że te ich wyświechtane "argumenty" mało kogo już przekonują. To powoli robi się Izrael + jego lobby w USA kontra reszta świata (choć nawet w samym USA społeczeństwo wyraznie zmienia optykę)

 8. wert

  jak mozna przedstawiciela państawa miłującego pokój, mającego najbardziej humanitarna armię świata stawiać przed jakieś tam trybunały. To niedopuszczalne i naganne przecież wzięli tylko przykład z Górskiego Karabachu. Przy całkowitym milczeniu świata wypędzono wszystkich Ormian. Palestyńczycy też zanektowali Gazę czy Zachodni Brzeg więc teraz to tylko dokonuje się sprawiedliwość dziejowa

 9. sprawiedliwy

  Bardziej niz slowa Bidena pasowaly by odpowidzi orfanizacji niezaleznych humantarrych np Human Wach, Amnesty INternaton, czy Czerwny Krzoz - a one powiedzialy ze to postemp w sprawidiwosci na Swicie. Ale zwracaja uwage ze teraz nastapi akcja NACISKOW na Hage. I wypowiedz Bidena to poczatek naciskow.

 10. Jan z Krakowa

  Jeżeli za dystrybucję środków odpowiada program żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych , to można sądzić, że wzmacnia to wpływy hamasu, bo to chyba on dystrybuuje tą pomoc na miejscu.

 11. KAR

  Stara śpiewka... :) Wystarczy coś nie po myśli "RZYMIAN" i zaraz antysemityzm... :)

 12. ALBERTk

  Najbardziej moralna armia świata? Bezczelna jest ta nacja.

Reklama