Reklama

Geopolityka

Izrael kontynuuje ofensywę w Strefie Gazy. Celami Rafah i Dżabalija

Autor. kadr z materiału wideo IDF

Izrael oświadczył, że przygotowuje się do nowej operacji w Dżabalii. Wydano też nakaz ewakuacji mieszkańców tego obszaru. Według szacunków strony izraelskiej może tam przebywać około 100-150 tys. osób

„Ponownie prowadzimy operację w Dżabalii. Dopóki w Strefie Gazy, w wyniku procesu dyplomatycznego, nie powstanie instytucja zarządzająca inna niż Hamas, będziemy musieli (walczyć - przyp.) w różnych miejscach, aby zlikwidować infrastrukturę Hamasu. To będzie syzyfowa praca” - przyznał w sobotę szef sztabu sił zbrojnych Izraela generał Herci Halewi, cytowany przez stację telewizyjną Kanał 13 (Channel 13).

Poprzednio izraelska armia prowadziła działania zbrojne w Dżabalii w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, podczas pierwszej fazy operacji w Strefie Gazy, realizowanej na północy tego terytorium. Informowano wówczas o kilku bombardowaniach obozu dla uchodźców, skutkujących licznymi ofiarami śmiertelnymi. Do prawdopodobnie najbardziej tragicznego w skutkach ataku doszło 17 grudnia, gdy zginęło około 90 Palestyńczyków.

Czytaj też

Reklama

Izrael kontynuuje uderzenia na Rafah

Hagari zapewnił, że „ograniczona” operacja opiera się na „taktycznych uderzeniach”, a izraelska armia unika obszarów gęsto zaludnionych.

Izraelska armia wezwała w sobotę do ewakuacji mieszkańców kolejnych dzielnic we wschodniej części tego miasta i po raz pierwszy także centrum Rafah.

Daniel Hagari poinformował, że od czasu rozpoczęcia operacji lądowej w Rafah „wyeliminowano dziesiątki terrorystów”, odkryto wiele podziemnych tuneli a także przejęto znaczne ilości broni.

Rzecznik izraelskiej armii podkreślił, że „precyzyjna” operacja w Rafah ma na celu doprowadzenie do „trwałej klęski” Hamasu i uwolnienia zakładników. Zapewnił, że Izrael prowadzi wojnę przeciwko Hamasowi, a „nie przeciwko mieszkańcom (Strefy) Gazy”.

Od początku wojny Izraela z Hamasem, rozpoczętej w październiku 2023 roku, w Rafah schroniło się przypuszczalnie około 1,4 mln z 2,3 mln Palestyńczyków zamieszkujących Strefę Gazy. Społeczność międzynarodowa ostrzega, że operacja w tym mieście doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w palestyńskiej półenklawie.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. TIGER

    Viva la France

Reklama