Geopolityka
Następuje odwilż w relacjach Chin z Australią?
Przywódca Chin Xi Jinping i premier Australii Anthony Albanese zadeklarowali w środę zamiar współpracy i poprawy dwustronnych relacji, które były w ostatnich latach bardzo napięte. Wizytę w Pekinie składa tego dnia szefowa australijskiej dyplomacji Penny Wong.
„Przykładam wielką wagę do rozwoju relacji chińsko-australijskich i jestem skłonny współpracować ze stroną australijską" – napisał Xi w nocie przekazanej Albanesemu z okazji 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych, której fragmenty przytoczyła państwowa chińska telewizja CCTV.
Today as we mark 50 years of Australian diplomatic ties with the People’s Republic of China, we look towards the future.
— Anthony Albanese (@AlboMP) December 21, 2022
We have many shared interests, and Chinese Australians have done so much to enrich our vibrant multicultural nation. [1/3] pic.twitter.com/MFOqSGGtzp
It was great to end the day with a visit the Museum of Chinese in Australia to hear the stories of Chinese Australian communities and what home means to them.
— Anthony Albanese (@AlboMP) December 21, 2022
Thanks for showing me around, @adamliaw, Dr John Yu and Brad Chan. [3/3] pic.twitter.com/1Hp4asbisg
Premier Australii podkreślił natomiast konieczność poprawy relacji z Chinami. „Ważne jest, byśmy osiągnęli lepsze relacje z naszym ważnym partnerem handlowym w przyszłości" – powiedział na konferencji prasowej w Sydney.
Według agencji Reutera oznacza to odwilż po latach mroźnych relacji pomiędzy obu krajami. Podróż Wong do Pekinu jest pierwszą wizytą szefa australijskiej dyplomacji w Chinach od 2019 roku. Jeszcze w środę spotka się tam ona z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi.
Czytaj też
Relacje dwustronne znacznie pogorszyły się, gdy rząd poprzedniego premiera Australii Scotta Morrisona domagał się międzynarodowego śledztwa w sprawie genezy pandemii Covid-19. W odwecie Pekin nałożył szereg formalnych i nieformalnych sankcji na australijski eksport.
Chińskie władze irytowały również publiczne wypowiedzi rządu w Canberze na temat praw człowieka oraz praktyczne wykluczenie chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei z budowy sieci 5G w Australii.
Xi spotkał się z Albanesem w kuluarach listopadowego szczytu grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Komentatorzy uznali to za początek odwilży w dwustronnych relacjach, choć chińskie sankcje handlowe wciąż obowiązują.
Czytaj też
Chińskie zagrożenie
Australia jest zaniepokojona rosnącym potencjałem wojskowym Chin i perspektywą wciągnięcia jej w poważniejszy konflikt amerykańsko-chiński w regionie Indo-Pacyfiku. W strategii obrony z 2020 roku, Australia zapisała konieczność inwestycji w zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu, aby przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu bezpieczeństwa ze strony Chin. Obawy są całkowicie uzasadnione, na terenie Australii znajdują się amerykańskie bazy w Northwest Cape i Pine Gap, co czyni Australię celem uderzeń dalekiego zasięgu ze strony Chin w przypadku chińsko-amerykańskiego konfliktu o Tajwan. Odległość między Chinami a Australią wynosi 7400 km, a zasięg np. F-35 to około 1000 kilometrów, a przy użyciu samolotu-cysterny mógłby zostać wydłużony do około 1500 kilometrów. W debacie na temat bezpieczeństwa Australii mówi się, że jest wysoce prawdopodobne, że w każdym konflikcie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi o Tajwan, Australia zostałaby zaatakowana od samego początku. W wyniku czego chińskie rakiety atakowałyby wysunięte najbardziej na północ bazy Australii.
Czytaj też
Dlatego też Australia, stara się rozwijać większe relację z partnerami w regionie. W dniu 3 października ministrowie obrony USA, Japonii i Australii uzgodnili zacieśnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Podczas spotkania na Hawajach ministrowie negatywnie ocenili wystrzelenie przez Chiny szeregu rakiet balistycznych w ramach sierpniowych manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Ministrowie uzgodnili poszerzenie zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych w celu wzmocnienia interoperacyjności sił zbrojnych oraz pogłębienie współpracy militarnej, w tym w zakresie sprzętu wojskowego, technologii i zbierania informacji.
farfozel
Potencjalny konflikt amerykansko - chinski będzie końcem Chin .
Ślązak mały
Będzie końcem świata
opozycja
Oby sie dogadali