Reklama

Geopolityka

Australia i Japonia zwiększają współpracę obronną

Fot. Defence Australia/Twitter

Premierzy Japonii i Australii, Fumio Kishida i Anthony Albanese podpisali w sobotę w australijskim mieście Perth porozumienie o zacieśnieniu współpracy obronnej oraz pogłębieniu relacji z USA w kwestii bezpieczeństwa – poinformowała agencja Kyodo.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kishida i Albanese uzgodnili również, że konieczne jest podjęcie działań wymierzonych w państwa, które "łamią międzynarodowe prawa i normy".

Japoński premier powiedział po spotkaniu, że użycie przez Rosję broni nuklearnej byłoby "aktem wrogim wobec całej ludzkości". Groźby Kremla dotyczące broni atomowej "stanowią poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa wspólnoty międzynarodowej i są absolutnie nie do zaakceptowania" - dodał Kishida.

Reklama

Czytaj też

Zwarcie porozumienia w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej między Australią i Japonią jest pochodną coraz bardziej asertywnej postawy Chin, aspirujących do roli hegemona w regionie. Pakt stanowi przedłużenie umowy podpisanej w 2007 roku przez ówczesnych premierów tych krajów - Shinzo Abe i Johna Howarda.

Tokio zapowiedziało ponadto zacieśnienie współpracy obronnej z USA po ostatnich prowokacjach Korei Północnej, która testuje pociski rakietowe, artylerię i prawdopodobnie przygotowuje się do kolejnej próby broni nuklearnej.

Czytaj też

Trzydniową, doroczną wizytę w Australii, która jest też ważnym partnerem handlowym Japonii, Kishida rozpoczął piątek.

Na początku października, podczas spotkania na Hawajach, ministrowie obrony USA, Japonii i Australii, Lloyd Austin, Yasukazu Hamada i Richard Marles, poinformowali, że uzgodniono zacieśnienie stosunków w dziedzinie bezpieczeństwa.

Ministrowie uzgodnili poszerzenie zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych w celu wzmocnienia interoperacyjności sił zbrojnych oraz pogłębienie współpracy militarnej, w tym w zakresie sprzętu wojskowego, technologii i zbierania informacji.

Czytaj też

W Japonii toczą się obecnie dyskusje na temat rewizji narodowej strategii bezpieczeństwa. Powodem poważnego zaniepokojenia Tokyo - jak wyjaśnia Kyodo - są nie tylko Chiny, ale też Korea Północna oraz Rosja.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Francuzi strzelili focha przy okazji australijskich okrętów podwodnych. Niepotrzebnie. Fakt, że dziś tracą na tym. W dłuższym terminie zyskują jak i cały Zachód.

  2. Valdi

    Przypomnijmy 2007 pakt 🇭🇲🇭🇲🇭🇲 z Japonią Czyli układ Posejdon Ares 👍👍👍 Samoloty P8A sztuk 14 zasięg 7500km Śledzą chińską flotę podwodna