Reklama

Geopolityka

Moskwa przeciwna cięciom budżetu wojskowego. “Produkcja uzbrojenia motorem wzrostu”

 • photo
  photo
 • Gazowiec z ładunkiem LNG. Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0
  Gazowiec z ładunkiem LNG. Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0

Przedstawiciele władz Rosji odnoszą się krytycznie do planów cięć budżetu wojskowego, w związku ze złą sytuacją finansów publicznych. Prezydent Władimir Putin podkreślił, że produkcja uzbrojenia może przyczynić się do przyśpieszenia tempa wzrostu gospodarczego.

Władimir Guteniew, zastępca przewodniczącego komisji przemysłu rosyjskiej Dumy Państwowej, stwierdził, że tego rodzaju działania ze strony rządu mogą zostać odebrane jako bezpośredni efekt zachodnich sankcji. Jego zdaniem może to ewidentnie motywować Zachód, aby w kolejnych latach wywierać w ten sam sposób presję na Rosję.

Natomiast zupełnie nowe projekty, jak czołg T-14 Armata, mogą zostać istotnie opóźnione w stosunku do planów. Fot. Соколрус/CC 4.0/Wikimedia Commons.

Wcześniej sam prezydent Władimir Putin bronił wydatków na cele wojskowe. Otwarcie bowiem zaznaczył, iż produkcja nowoczesnego uzbrojenia gwarantuje krajowi nie tylko zwiększenie zdolności obronnych, ale również przekłada się na wzrost gospodarczy. Stąd też państwo powinno ściśle i cały czas wspierać opracowywanie nowych technologii militarnych. Dzięki temu będzie możliwe utrzymanie chociażby wysokiego zatrudnienia w rozbudowanym rosyjskim sektorze zbrojeniowym. Dlatego, zdaniem prezydenta ostatecznie sektor zbrojeniowy powinny ominąć cięcia, które będą musiały być wdrożone w innych sektorach państwa.

Wydaje się, że Rosjanie będą dążyć w szczególności do kontynuowania zakupów uzbrojenia rozwiniętego w oparciu o istniejące wcześniej technolgie, jak np. Su-35. Fot. mil.ru.

Obecną dyskusję zapoczątkowały propozycje rosyjskiego Ministerstwa Finansów, odnoszące się do zmian w budżecie przeznaczonym na obronność państwa na rok 2016. Minister Anton Siłuanow wezwał bowiem do redukcji nieefektywnych, ale kosztownych programów zbrojeniowych, obciążających nadmienienie sektor wydatków państwa.

Cięcia byłyby na poziomie mniejszym niż 10 proc. całości budżetu planowanego na 2016 r. Otwarcie mówi się o redukcji budżetu na kolejny rok o przynajmniej 5 proc. względem wcześniejszych planów. Zgodnie z szacunkami SIPRI pomiędzy 2008 a 2013 r. Rosja podwoiła nominalny poziom wydatków przeznaczanych na obronność, a w 2014 i 2015 roku nakłady były nadal zwiększane. Jednak ewidentnie zachodnie sankcje, spadek cen ropy naftowej, dewaluacja rubla, a także problemy związane spowolnieniem ekonomicznym na całym świecie, zaczynają ograniczać ambitne plany władz w Moskwie.

Wskazuje się wprost, że stan obecny rosyjskiej gospodarki może nie pozwolić na pokrycie wszystkich zakładanych inwestycji zbrojeniowych w ramach planu modernizacyjnego 2011-2020. Szczególnie, że część z projektów najnowszych typów uzbrojenia jest opóźnionych względem pierwotnych planów (jak ma to miejsce np. w wypadku myśliwca T-50) lub koszty wdrażania okazują się wyższe niż zakładano. Władze w Moskwie wykazują jednak dużą determinację w celu realizacji planów modernizacji armii i zwiększenia jej zdolności bojowej i będą dążyć do tego, aby przynajmniej w dużej części zrealizować program przezbrojenia sił zbrojnych. Dotyczy to w szczególności systemów rozwiniętych w dużej mierze w oparciu o istniejące wcześniej technologie, jak choćby transportery BTR-82A, zmodyfikowane BMP-3 czy samoloty Su-35.

(JR)

Reklama

Komentarze (15)

 1. Bond, James Bond

  Odpowiedź "fan nieuka bonda Dzisiaj, 27 Lipca, 13:54" Chłopczyku gdzie podałem dane z wiki, dane z wiki to twoje zestawienia PKB/na osobę, nawet nie potrafisz nic innego znaleźć, gdzieś wyczytałeś, że coś zbierane jako ankieta i wszystko teraz pod ankietę podciągasz, naucz się czytać z zrozumieniem, bo masz duży problem, mniej się ekscytuj, mediana to 58% gusowskiej średniej krajowej która obecnie wynosi 4040 PLN, więc z 3700 masz nieaktualne dane, jeśli w Polsce pracowało by 10 mln ludzi, to już mieli byśmy bankructwo, oszołomie, sprawdź najpierw ile osób jest w Polsce jest zatrudnionych. Porównanie średniej krajowej z danych oficjalnych Rosji z medianą średniej krajowej w Polsce jest jakimś porównaniem, zasadniczo bardziej trafionym niż bredzenie o PKB na osobę, dodatkowo abyś się więcej nie kompromitował przestań ględzić o strukturze liczenia i o umowach zleceniach, w ogóle nie są wliczane, wie o tym każdy kto choć raz w życiu spotkał się z statystyką. A średnia płaca w danym państwie to po prostu średnia płaca w tym danym państwie, bez podziału na regiony, nie masz pojęcia i dla tego mylisz terminy. Wypisujesz jakieś bzdury problemach i tajdze, problemy mają wszystkie państwa, co nie zmienia, że średnia długości życia w Rosji jest obecnie jedną z najniższych, a ile ma % udział w tym wypadków samochodowych nie żadnego znaczenia, bo wiąże się z skróceniem życia więc z krótszą średnią życia, może jedynie świadczyć o poziomie ratownictwa drogowego. Potencjał, to przyszłość, na razie odnosimy się do teraźniejszości, a twoje bredzenie o nim ma na celu jedynie zafałszowanie obrazu. Dlaczego w Polsce jest mniej Ukraińców, a słyszałeś o pozwoleniach na pracę i ochronie rynku pracy w UE, nie tak dawno nas też to dotyczyło, a kwestia języka. Jeśli chcesz sobie po analizować składniki to zobacz sobie ich strukturę PKB, to może zrozumiesz, że poza węglowodorami i średniej jakości bronią ten kraj nic nie produkuje. Ten twój Amerykański, bąk na YouTube wyjaśnił dość dobrze różnicę pomiędzy państwem demokratycznym, a totalitarnym jak Rosja, chyba do tego nie masz złudzeń. A twoje synku obrażanie mnie to najbardziej prymitywna forma trollowania, obrażanie osoby celem deprecjacji treści, a teraz szybko do wikipedii może coś jeszcze znajdziesz, ucz się chłopaczku może dadzą ci podwyżkę twoi Moskiewscy mocodawcy. Natomiast widzę, że mój wpis był bardzo trafiony, wszystkie towarzysze się rzuciły., nawet podają ile krów Rosji przybyło w ciągu tygodnia.

 2. Geoffrey

  To jest zawsze dylemat: czy zwiększanie wydatków militarnych przez Rosję to dobrze, czy źle? Z jednej strony zwiększa potencjał militarny Rosji, z drugiej - przybliża jej bankructwo. Potężne sowieckie arsenały na nic się nie przydały, a doprowadziły do załamania gospodarczego ZSRR. Tylko że wtedy mieliśmy Reagana. Poza tym, lepiej, żeby Rosja wydała swoje miliardy na inne bezsensowne cele, za to mniej zabójcze (Soczi, Mundial, nieużywany gazociąg itp).

 3. MW80

  Tak na marginesie, co prawda nie lubię Rosji ale przestrzegałbym przed jej lekceważeniem. Byli, są i długo jeszcze będą groźni. Przykładanie "zachodniej" miary do Rosji jest błędem. Oni zawsze działali inaczej. Zniosą więcej (jako społeczeństwo) a powszechna i utrwalana przez dziesięciolecia (a nawet wieki) wiara w rosyjski mesjanizm daje im determinację której na zachodzie próżno by szukać. Rosja traktuje Polskę jako obszar jej strefy wpływów. Od nas i naszych polityków zależy czy wpływy Rosji w Polsce się wzmocnią (a jak świadczą wpisy na większości forów internetowych walka o nie wchodzi na nowy, wyższy poziom) czy osłabią. Niestety jesteśmy zbyt słabi aby prowadzić samodzielną politykę zagraniczną a chcąc nie chcąc musimy wybierać pomiędzy Rosją a USA i (czy to się nam podoba, czy nie... Niemcami).

 4. Bond, James Bond

  Odpowiedź dla "fan Bonda wsioka Niedziela, 26 Lipca 2015, 16:16" Czytaj ze zrozumieniem, PKB nie przekłada się bezpośrednio na zamożność obywateli danego państwa, dlatego użyłeś nie właściwych wskaźników, MFW i BŚ nie kłamią ty tylko nie wiesz o czym piszesz, a jeśli przez wiarygodne media drugiego obiegu rozumiesz RT to zgłoś się do psychiatry, i przy okazji nie porównuj RT do Głosu Ameryki, to nigdy nie była tuba propagandowa totalitarnego, terrorystycznego, państwa jakim jest RoSSija. Twoje wsiowe kompleksy, to problem twój i twojego psychiatry. Nie chce mi się wchodzić w temat PKB Polski i Rosji, w jego składowe i co generuje przychód, tym bardziej, że PKB Rosji to wydmuszka ściśle związana z ceną węglowodorów, zobaczymy jak będzie w tym roku, zresztą ty nie rozumiesz podstawowych pojęć. A swoją drogą dogonienie Polski w wartości PKB na jednego mieszkańca, przez państwo z takimi zasobami jak Rosja i to w dodatku w okresie wysokich cen ropy naftowej, to faktycznie wielki sukces geniuszu towarzysza Putina. Chrzanienie o dopłatach do energii i tak dalej świadczy tylko, że tkwisz ciągle w komunie i nie wiesz jak działa normalne państwo. Tak w ogóle jeśli wypisujesz te bzdury, za darmo to tylko psychiatra może ci pomóc, jeśli czerpiesz dochody, to się dokształć, i chociaż sprawdzaj o czym piszesz i jak to ma się do rzeczywistości, bo naciągasz swojego rosyjskiego pracodawcę. Przemowy w stylu towarzysza Wiesława o pogłowiu trzody chlewnej to sobie daruj. Co do systemu emerytalnego w Rosji podwyżka wieku emerytalnego nastąpi w ciągu najbliższych 2 lat, średnia emerytura w Rosji nieznacznie przekracza najniższą w Polsce i to przy kursie rubla z przed sankcji i awantury Ukraińskiej, pomijając, że wiek emerytalny dla mężczyzn to 60 lat, a 55 lat to kobiety, więc nie przekłamuj treści. Można jeszcze dodać, że w ilości i tempie wzrostu zakażeń HIV, Rosja jest nie kwestionowanym liderem w Europie, a przegoniła nawet niejedne kraje afrykańskie. Więc Rosję dzieli od Polski jeszcze taka sama przepaść jak Polskę od średniego poziomu państw zachodnich.

 5. Grek

  Zamiast inwestować w rolnictwo którego w Rosji praktycznie nie ma to lepiej petrodolary rozdać na wirtualne programy zbrojeniowe w których kasa zginie jak w czarnej dziurze i ta sama kasa znajdzie się na kontach koleszków putina. Rosjo przejrzyj na oczy ....wywieź na taczce Putina i jego klikę a świat stanie się lepszy.

  1. fan Zdzicha

   No popatrz pan jakie głupie te kacapy! A przecież mogły by być mądre jak Polska i sprzedać zwoje zakłady lotnicze Amerykanom za równowartość 58 mln zł jak Sikorski sprzedał PZL Mielec! I jeszcze panie, te głupie kacapy eksportują uzbrojenie zamiast importować i mądrze zadłużać się w tempie 278 mln zł dziennie jak Polska! Ale kacapowi, to panie nie wytłumaczysz!

  2. $

   nie zupełnie masz racje jeśli np USA wyda na zbrojenia 50 mld USD to znaczy że dofinansują służbę zdrowia , rolnictwo i szkolnictwo po 10 mld USD Analogicznie po ile dofinansuje Polska każdą z tych dziedzin wydając 10 mld na zbrojenia

 6. Marek

  Trwa przygotowywanie społeczeństwa FR do cięć w programach socjalnych(płace,renty/zasiłki,emerytury, sł. zdrowia,itp.), by uratować wszystkie szalenie kosztowne projekty zbrojeniowe. Oczywiście cięcia budżetowe NIE będą dotyczyły personelu ministerstw "siłowych" i przemysłu zbrojeniowego. Reszta Rosjan(ok.80%) sfinansuje nowe zabawki kremlowskiego fuhrera, co było zresztą wiadome od dawna ...

  1. anty Zdzich vel Marek vel Olo

   Personel Putin ciął już lata temu, wywalając na pysk 2/3 oficerów. Rosja to nie Polska. Rosję nie stać by na 1 oficera przypadało 2 żołnierzy jak w Polsce i by pułkowników i podpułkowników było więcej niż kaprali jak w Polsce. W Rosji na żołd idzie mniej niż 1/3 budżetu wojskowego a nie 52% jak w Polsce. W Rosji na nowy sprzęt idzie 1/3 budżetu a 1/3 na remont starego. A w Polsce ile idzie wydatków na sprzęt łącznie? 8% budżetu armii? Rosja na sprzęcie wojskowym zarabia. Polska na nim rujnuje gospodarkę kraju, w dodatku importując go po cenach 6x wyższych niż katalogowa...

 7. Marcin

  To bardzo niebezpieczne, gdy motorem napędowym gospodarki staje się zbrojeniówka. Niemcy przerabiali to w latach 30-tych.

  1. signum temporis

   Masz rację! USA to przerabia od dawna, a najbardziej od czasów Busha juniora! 1/3 amerykańskich wpływów z eksportu to sprzedaż uzbrojenia!

 8. Dier

  Co za pech sankcje jednak działają. A miało być tak pięknie...

 9. WojtekMat

  Jaka gospodartka taki "motor". Motorem wzrostu jest export i konsumpcja wewnętrzna. Gdyby więc rosyjska gospodarka działała zgodnie z prawami ekonimii, to zbrojeniówka mogła by być motorem wzrostu tylko gdyby obywatel Iwan kupywał sobie wyprodukowaną przez siebie broń. Rosjanie musieli by zacząć prywatnie jeździć czołgami zamiast samochodami, latać myśliwcami i bombowcami zamiast cywilnymi samolotami. Ten ideał na razie osiągneli ci, którzy spędzają "urlopy" na wschodniej Ukrainie...

  1. Max

   Za to u nas motorem wzrostu są lumpexy i hurtownie chińskiej tandety bo sami juz prawie nic nie produkujemy a przemysł zbrojeniowy wytwarza może 1/10 tego co produkował jakieś 30 lat temu. Rosjanie nie dali się wydymać 'przyjaciołom z zachodu' tak jak idioci z nad Wisły.

  2. den

   Oni przestawiają się na gospodarkę wojenną jak hitler prą do konfliktu zbrojnego.

 10. gru

  W KRLD wylaczaja prad na noc, populacja zre trawe a takie uwielbienie dla wodzusia tam panuje ze kult putlerka to maly pikus. Kasapistan ma byc gorszy?

 11. AndyP

  Przecież, jak powiedział gospodin Putin, mają tam pełno takich sklepów gdzie można kupić broń, czołgi i żołnierzy.... Ktoś towar do tych sklepów musi produkować.

  1. xxx

   oni mogą jeść masło zamiast mięsa,a Ty dalej nie rozumiesz...

 12. Wowa

  Och towarzysze... jest dobrze, wprawdzie ceny chleba i mięsa poszybowaly jak towarzysz Gagarin, ale za to stanała wódka, czołgi i lokomotywy!

 13. nbse

  Ten koleś śni na jawie. Powtórka z ZSRR gdzie kompleks militarny nie był wstanie prowadzić gospodarki na równorzędnym poziomie co wolny rynek na Zachodzie.

 14. WOLAND

  Więcej czołgów, więcej okrętów i idźcie na dno... podłe państwo podłych ludzi!

  1. advisor

   Spoko - w pewnym "teoretycznie istniejącym" państwie nie ma nawet czego wydawać, bo przemysłu już dawno nie ma, wszystko niszczy chora biurokracja i korupcja, a "armia" powinna trafić na wystawę w muzeum, już o budowaniu dla marynarki trochę większego kajaka przez 12 lat nie wspomnę. Może najpierw spójrz w lustro zanim skrytykujesz innych? Bo jak na razie to przyganiał kocioł garnkowi.

 15. margaryna

  "Armaty zamiast masła" - przypomnijcie mi kto to powiedział?

Reklama