Reklama

Geopolityka

Master nowym samolotem szkolnym Sił Powietrznych. Pozytywnie przeszedł weryfikację

M-346 Master został wybrany samolotem szkolenia zaawansowanego dla SZ RP. - fot. kpt. G. Grabarczuk/4.SLSz
M-346 Master został wybrany samolotem szkolenia zaawansowanego dla SZ RP. - fot. kpt. G. Grabarczuk/4.SLSz

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wyborze samolotu Alenia Aermacchi M-346 Master w przetargu na zintegrowany system szkolenia zaawansowanego (Advanced Jet Trainer- AJT) dla Sił Powietrznych RP. Podpisanie kontraktu zaplanowano na pierwszy kwartał 2014 roku. Włoski samolot pozytywnie zaliczył testy weryfikacyjne w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie podczas demonstracji przeprowadzonej w dniach 3-5 lutego.

Zakończyła się weryfikacja włoskiego samolotu treningowego M-346 Master stanowiący główny element zamówienia na na zintegrowany system szkolenia zaawansowanego AJT. Maszyna została uznana przez komisję powołaną do przeprowadzenia postępowania przetargowego za spełniającą warunki techniczne zawarte w dokumentach, co zakończyło drugą fazę przetargu. 

Tym samym koncern Alenia Aermacchi stał się zwycięzcą przetargu z ofertą wycenioną na 1 167 754 500 zł, która obejmuje 8 samolotów M-346 wraz z infrastrukturą techniczną i kompleksowym systemem szkolenia.

W jego skład mają wejść: symulator lotu (FMS), symulator pilotażowy/częściowych zadań, symulator procedur awaryjnych (katapultowania), komputerowy system wspomagania szkolenia oraz pakiety szkoleniowy i logistyczny. Całość zostanie rozlokowana w Dęblinie.

Polska znajdzie się w ten sposób wśród takich użytkowników M-346 Master Włochy, Izrael, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Koncerny EADS i Finmeccanica (do którego należy Alenia Aermacchi) proponuje też Mastera jako następcę samolotów Alpha Jet, czyli przyszły samolot szkolny dla 12 państw Unii w programie Advance European Pilot Training (AEPTJ). Jeśli w 2016 roku propozycja ta zostanie wybrana to już niebawem do dęblińskiej Szkoły Orląt mogą rozpocząć szkolenia piloci wszystkich krajów uczestniczących w programie AEPTJ.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.