Reklama

Geopolityka

Libia: rząd oskarża Francję o wspieranie Haftara. Nakaz aresztowania

Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0
Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0

Prokurator generalny libijskiego rządu jedności narodowej (GNA) wydał w czwartek nakaz aresztowania generała Chalify Haftara, dowódcy Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która prowadzi ofensywę na stolicę Libii Trypolis. GNA oskarżył też Francję o wspieranie ANL.

Zgodnie z komunikatem prokurator wydał nakaz aresztowania Haftara i sześciu jego oficerów, oskarżonych o naloty na obiekty cywilne i dzielnice mieszkalne. Biuro prasowe podkreśla, że decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na wydany przez ANL 11 kwietnia nakaz aresztowania szefa GNA Mustafy as-Saradża i innych urzędników rządowych.

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa generała Haftara 4 kwietnia rozpoczęła ofensywę na Trypolis. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w starciach z siłami rządowymi zginęło 205 osób, a ponad 758 zostało rannych. Oprócz walk, które rozgrywają się na lądzie, obie strony przeprowadzają codzienne ataki z powietrza i oskarżają się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej. Według ONZ 25 tysięcy osób musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Armia Haftara poinformowała w czwartek, że odzyskała bazę lotniczą Tamanhint w południowej Libii, która została wcześniej przejęta przez wojska rządowe. Baza znajduje się w pobliżu miasta Sabha i ma strategiczne znaczenie na południu Libii, które siły Haftara przejęły na początku tego roku. 

Ministerstwo spraw wewnętrznych Libii oświadczyło, że jeśli rząd francuski będzie nadal wspierał Haftara, Trypolis zerwie wszelką współpracę z Paryżem, a wszystkie umowy między obydwoma krajami zostaną zerwane. Jak pisze Reuters, Pałac Elizejski odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że Francja poparła uznany na arenie międzynarodowej rząd w Trypolisie, a potwierdzone to zostało w czasie poniedziałkowej rozmowy prezydenta Emmanuela Macrona z szefem GNA Mustafą as-Saradżem. S

Jak już kilkakrotnie stwierdziliśmy, Francja popiera prawowity rząd premiera Saradża i mediację ONZ w sprawie rozwiązania politycznego w Libii

Jeden z urzędników Pałacu Elizejskiego dla Reutersa

Rozmówca Reutera przypomina, że Francja pomagała w szkoleniu gwardii Saradża. Dodaje, że w 2013 roku rząd francuski podpisał umowę z libijskim MSW na przeszkolenie 1000 policjantów, a w lutym br. Francja dostarczyła rządowi w Trypolisie sześć łodzi patrolowych dla straży przybrzeżnej.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.