Reklama

Geopolityka

Libia: rząd oskarża Francję o wspieranie Haftara. Nakaz aresztowania

Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0
Fot. joepyrek/wikipedia/CC BY-SA 2.0

Prokurator generalny libijskiego rządu jedności narodowej (GNA) wydał w czwartek nakaz aresztowania generała Chalify Haftara, dowódcy Libijskiej Armii Narodowej (ANL), która prowadzi ofensywę na stolicę Libii Trypolis. GNA oskarżył też Francję o wspieranie ANL.

Zgodnie z komunikatem prokurator wydał nakaz aresztowania Haftara i sześciu jego oficerów, oskarżonych o naloty na obiekty cywilne i dzielnice mieszkalne. Biuro prasowe podkreśla, że decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na wydany przez ANL 11 kwietnia nakaz aresztowania szefa GNA Mustafy as-Saradża i innych urzędników rządowych.

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa generała Haftara 4 kwietnia rozpoczęła ofensywę na Trypolis. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w starciach z siłami rządowymi zginęło 205 osób, a ponad 758 zostało rannych. Oprócz walk, które rozgrywają się na lądzie, obie strony przeprowadzają codzienne ataki z powietrza i oskarżają się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej. Według ONZ 25 tysięcy osób musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Armia Haftara poinformowała w czwartek, że odzyskała bazę lotniczą Tamanhint w południowej Libii, która została wcześniej przejęta przez wojska rządowe. Baza znajduje się w pobliżu miasta Sabha i ma strategiczne znaczenie na południu Libii, które siły Haftara przejęły na początku tego roku. 

Ministerstwo spraw wewnętrznych Libii oświadczyło, że jeśli rząd francuski będzie nadal wspierał Haftara, Trypolis zerwie wszelką współpracę z Paryżem, a wszystkie umowy między obydwoma krajami zostaną zerwane. Jak pisze Reuters, Pałac Elizejski odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że Francja poparła uznany na arenie międzynarodowej rząd w Trypolisie, a potwierdzone to zostało w czasie poniedziałkowej rozmowy prezydenta Emmanuela Macrona z szefem GNA Mustafą as-Saradżem. S

Jak już kilkakrotnie stwierdziliśmy, Francja popiera prawowity rząd premiera Saradża i mediację ONZ w sprawie rozwiązania politycznego w Libii

Jeden z urzędników Pałacu Elizejskiego dla Reutersa

Rozmówca Reutera przypomina, że Francja pomagała w szkoleniu gwardii Saradża. Dodaje, że w 2013 roku rząd francuski podpisał umowę z libijskim MSW na przeszkolenie 1000 policjantów, a w lutym br. Francja dostarczyła rządowi w Trypolisie sześć łodzi patrolowych dla straży przybrzeżnej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Niuniu

  Arabskie media podają, że siły generała Chalify Haftara - armię LNA jawnie popierają Emiraty Arabskie. W ostatnich walkach uczestniczą piloci i samoloty Emiratów. Emiraty dostarczają też armii generała drogą powietrzną broń i inne wyposażenie wojskowe.

  1. Davien

   Zamień ZEA na Rosje to bedziesz blizej prawdy:)

  2. Smuteczek

   Plotki że za generałem stoi Rosja rozprowadza jeszcze urzędujący rząd Libijski któremu szybko się kończą zagraniczni przyjaciele

 2. Palmel

  generała Chalify Haftara popiera też Rosja jest już kwestią czasu upadek rządu w Trypolisie w Moskwie czeka już młody Kadafi na objęcie władzy w Libii i może znowu Polacy będą jeździć tam do pracy a może WP będzie znowu szkolić pilotów Libijskich w Dęblinie i Krakowie jak za komuny w latach 80

 3. Niuniu

  A dziś podano informacje, że Prezyden Trump uciął sobie telefoniczną rozmowę z Generałem. Przyjacielsko rozmawiano o przyszłości Libii. Te same media niejako przy okazji wyjaśniają, że wbrew obiegowym opinią Generał wcale nie jest przyjacielem Putina tylko właśnie Zachodu i osobiście Prezydenta Trumpa. Generał jest zresztą od 20 lat obywatelem USA.

 4. Lukas

  A co tam jeszcze lata?

Reklama