Geopolityka

Kolejny ustawiony przetarg w wojsku? Zatrzymano 2 osoby

Fot: Sylwia Guzowska/zw.wp.mil.pl
Fot: Sylwia Guzowska/zw.wp.mil.pl

Żandarmeria Wojskowa i Policja przeprowadziły wspólną akcję, w wyniku której zatrzymano żołnierza i pomorskiego przedsiębiorcę. Są oni oskarżeni o korupcję i zmowę cenową. Sprawa dotyczy przetargu na ochronę Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Wartość kontraktu wyniosła 13 milionów złotych.  

Zatrzymani dopuścili się zmowy cenowej, której efektem było wygranie przetargu przez dużą firmę ochroniarską za znacznie zawyżoną stawkę. Wojskowy zainkasował za to znaczną sumę pieniędzy, której wysokości nie ujawniono. Za przestępstwo korupcji obu podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. 

Na domiar złego, firma która wygrała przetarg miała nie dopełniać swych obowiązków, co naraziło wejherowskie centrum na niebezpieczeństwo

Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie zabezpiecza między innymi łączność z polskimi okrętami na całym świecie. Koordynuje też wspólne działania Straży Granicznej i Marynarki Wojennej oraz dba o bezpieczeństwo żeglugi w rejonie polskiego wybrzeża. Stanowi więc instalację istotną dla bezpieczeństwa kraju. 

Jest to kolejna po aferze z ochroną 22 Bazy Lotnictwa Taktyczniego w Malborku sprawa dotycząca korupcji na styku wojska i lokalnego biznesu. W tamtej sprawie zatrzymano 5 cywilów i 3 wojskowych. Pomimo ogromnego podobieństwa i pewnej zbieżności terytorialnej obie sprawy nie są ze sobą powiązane jak zapewnia Żandarmeria Wojskowa. W sprawę zamieszane są dwie różne nie związane ze sobą firmy ochroniarskie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.