Geopolityka
Japonia, USA i Korea razem na morzu przeciwko zagrożeniu z Północy [KOMENTARZ]
Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
Szkolenie jest częścią planu ministerstwa obrony mającego na celu przywrócenie współpracy wojskowej między Koreą Południową, USA i Japonią do poziomu sprzed 2017 roku, tak aby odpowiedzieć na zagrożenia nuklearne i rakietowe ze strony Korei Północnej – informowała agencja prasowa Yonhap.
Ćwiczenia mają się rozpocząć w piątek na międzynarodowych wodach Morza Wschodniego. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, według agencji wzięto pod uwagę zagrożenia ze strony Korei Północnej związane z przenoszonymi przez okręty podwodne pociskami klasy SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) oraz kluczowe obszary aktywności okrętów podwodnych Korei Północnej.
Według agencji ćwiczenia skupią się na wykrywaniu, identyfikowaniu i śledzeniu północnokoreańskich okrętów podwodnych wyposażonych w zdolności do wystrzeliwania SLBM. Według wywiadu południowokoreańskiego, na który powołała się w środę agencja Yonhap, Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swą pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku. Dlatego do Republiki Korei przybyła Kamala Harris, a w Korei, w ramach ćwiczeń,przebywa lotniskowiec USS Ronald Reagan .
Wspólne ćwiczenia USA, Japonii i Republiki Korei
Napięcie na półwyspie wzrosło w 2020 roku, gdy Korea Północna zaatakowała i wysadziła w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe na granicy. Seul zagroził zdecydowaną odpowiedzią, jeśli Pjongjang "dalej będzie pogarszał sytuację". Jednak napięcie wzrosło jeszcze bardziej w minionym roku, kiedy zarówno Seul, jak i Pjongjang zintensyfikowały ćwiczenia wojskowe, aby pokazać swoją potęgę.
Czytaj też
Ostatni raz wspólne ćwiczenia pomiędzy USA, Japonią i Koreą Południową odbyły się w 2017 roku. Jednak od pewnego czasu widać oznaki intensyfikowania współpracy w zakresie bezpieczeństwapo między tymi państwami , szczególnie po tym, kiedy Pjongjang przyjął nowe prawo do stosowania wyprzedzających uderzeń jądrowych w celu ochrony przed zagrożeniem militarnym . W niedzielę Korea Płn. wystrzeliła do morza rakietę, którą władze Korei Płd. oceniły jako pocisk balistyczny krótkiego zasięgu. Była to najnowsza z rekordowej serii prób rakietowych Pjongjangu. W tym roku przeprowadzono testy ponad 30 rodzajów broni balistycznej, w tym po raz pierwszy od 2017 roku międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).
W dwa tygodnie temu urzędnicy amerykańscy i Korei Południowej,podczs spotkania w w Waszyngtonie poinformowali, że "każdy północnokoreański atak nuklearny spotka się z przytłaczającą i zdecydowaną odpowiedzią". W oświadczeniu powiedziano, że Stany Zjednoczone zapewniają "swoje żelazne i niezachwiane zobowiązanie do korzystania z możliwości pełnego zakresu swoich zdolności wojskowych, w tym nuklearnych aby zapewnić rozszerzone odstraszanie Korei Południowej" - jak cytowała agencja AP. Aby poradzić sobie z północnokoreańskim zagrożeniem nuklearnym, Korea Południowa buduje i kupuje szereg zaawansowanych technologicznie pocisków, myśliwców stealth i innych rodzajów broni konwencjonalnych. Nie posiada jednak broni jądrowej i znajduje się pod ochroną amerykańskiego "parasola nuklearnego".
Czytaj też
Obecnie USA prowadzi ćwiczenia zarówno z Republiką Korei jak i Japonią. W poniedziałek rozpoczęły się wspólne ćwiczenia morskie USA i Republiki Korei z udziałem lotniskowca USS Ronald Reagan. Według południowokoreańskiej marynarki wojennej manewry mają zademonstrować „silną wolę odpowiedzi" na prowokacje Pjongjangu. USA są kluczowym sojusznikiem Korei Płd., na której terytorium stacjonuje ok. 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy, mających pomóc chronić ten kraj przed uzbrojoną w broń nuklearną Koreą Płn. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol, który objął władzę w maju, sygnalizował zaostrzenie stanowiska Seulu wobec Pjongjangu i nasilenie wspólnych ćwiczeń z USA.
Czytaj też
Z powodu zagrożenia w lipcu ministerstwo obrony Republiki Korei poinformowało, że po okresie pandemii COVID-19 wznawia zawieszone ćwiczenia poligonowe ze Stanami Zjednoczonymi. Ćwiczenia odbywały się latem. Aby lepiej przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu rakietowemu ze strony Korei Północnej skierowanemu na obszar stolicy Południa, ministerstwo obrony Republiki Korei zapowiedziało poprawę zdolności wykrywania rakiet i będzie naciskać na wcześniejsze rozmieszczenie nowego systemu przechwytywania. Prezydent Korei nakazał niedawno ministerstwu obrony, aby włożyło jak najwięcej wysiłku we wzmocnienie krajowego systemu obrony przeciwrakietowej przed zagrożeniami ze strony Północy. W lipcu odbyły się ćwiczenia sił powietrznych USA i Korei Południowej z udziałem myśliwców stealth F-35A. W ćwiczeniach brało udział około 30 samolotów w tym południowokoreańskie F-35A, F-15K, KF-16 i FA-50, wraz z amerykańskimi F-16 i F-35A.
Czytaj też
Nieustannie trwa też współpraca obronna pomiędzy USA a Japonią e. W tym tygodniu wielozadaniowy niszczyciel rakietowy USS Zumwalt, najnowocześniejszy okręt marynarki wojennej USA przybył w poniedziałek do Japonii, gdzie będzie na stałe stacjonował. W bliskiej przyszłości okręt ma zostać wyposażony w broń hipersoniczną. Został przydzielony do 15. dywizjonu niszczycieli, stacjonującego w bazie Yokosuka w okolicach Tokio.
Czytaj też
Na przełomie września i października Japonia i USA przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe na Hokkaido, w dwutygodniowych ćwiczeniach ma wziąć udział ponad 4000 osób. Obie strony chcą, aby było to największe w historii dwustronne ćwiczenie z udziałem amerykańskich marines. Jednym z celów manewrów jest wzmocnienie koordynacji z operacjami ekspedycyjnych baz wysuniętych amerykańskiej piechoty morskiej, które zakładane są w pobliżu potencjalnego zagrożenia. Ćwiczenia dają również Japonii i USA szansę na potwierdzenie procedur postępowania w przypadku obrony odległych wysp. W lipcu Japonia wraz ze Stanami Zjednoczonymi przeprowadziła wspólne, duże ćwiczenia lotnicze w okolicach Wysp Japońskich iWzięlo w nich udział 20 samolotów z strony japońskiej,ia 31 samolotów bojowych w tym 29 myśliwców z Sił Powietrznych USA oraz samolot patrolowy Marynarki Wojennej USA, Pod koniec sierpnia wojska amerykańskie i japońskie ćwiczyły w ramach „Orient Shield 22". Ćwiczenie zaa angażowało 2100 żołnierzy . W ćwiczeniach wykorzystano amerykańskie systemy rakietowe High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) oraz jednostki walki elektronicznej z obu stron.
Czytaj też
Kamala Harris w Korei Południowej
Harris przebywa w Korei Płd. od czwartku, gdzie wylądowała zaledwie kilka godzin po wystrzeleniu przez Koreę Północną dwóch pocisków balistycznych w kierunku Morza Japońskiego. W Seulu spotkała się z południowokoreańskim prezydentem Junem.
Wiceprezydent Harris i prezydent Jun "potępili prowokacyjną retorykę nuklearną i wystrzelenie pocisków balistycznych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w pogwałceniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i rozmawiali o naszej odpowiedzi na potencjalne prowokacje w przyszłości, także w ramach trójstronnej współpracy z Japonią" - poinformowano w oświadczeniu administracji USA.
Przywódcy USA i Korei Płd. poruszyli temat Chin i Tajwanu oraz wysiłków na rzecz zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, co jak podkreśliła wiceprezydent Harris, jest niezbędnym składnikiem wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.
Robi
Wszędzie wokół rosji, gdzie tylko można, należy grupować jak najwięcej sił NATO plus innych sprzymierzonych. Odciągnie to część sił raszystów (szczególnie samoloty I opl) od Ukrainy. Nie rozumiem, dlaczego tak późno zaczęto to robić :( To powinno być już robione od lata zeszłego roku. Mniej więcej wtedy, gdy Kaczyński ogłosił zakup Abramsów.
Valdi
Przypomnijmy US Pacific Command ma do dyspozycji 8 lotniskowców klasy nimitz Co przekłada się na 860 samolotów różnych klas, plus 6x THAAD 8x Virginia Claas attack submarine 38 DDG czyli burkow A to tylko offshore na Hawaje ASEAN pakt jest doskonale zintegrowany Show what are you made off Cytat Washington post