Geopolityka

Korea Północna zmienia doktrynę jądrową. Francja reaguje

Północnokoreańska rakieta balistyczne pośredniego zasięgu Pukguksong-2
Fot. LionFlyer/Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Nowa eskalacja ze strony władz Korei Północnej stanowi zagrożenie dla międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczyło w piątek francuskie MSZ w odniesieniu do nowej ustawy, przyjętej przez Pjongjang i mówiącej o gotowości do przeprowadzenia prewencyjnych ataków atomowych.

"Z głębokim niepokojem odnotowujemy coraz bardziej agresywne wypowiedzi Korei Północnej" - stwierdziło MSZ w Paryżu.

W piątek Korea Płn. poinformowała, że przyjęła ustawę mówiącą, iż kraj ten jest gotowy do przeprowadzenia wyprzedzających ataków atomowych, w tym w obliczu konwencjonalnych ataków ze strony innych krajów. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status państwa nuklearnego jego kraju jest teraz "nieodwracalny".

Według państwowej północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi z Północy na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił", gdyby obce mocarstwo zagroziło Pjongjangowi.

"Ustawa stanowi, że reżim może użyć broni jądrowej w przypadku ataku nuklearnego lub niejądrowego przez wrogie siły przeciwko przywódcom państwa i organizacji dowodzenia sił nuklearnych naszego państwa" - napisała KCNA.

Czytaj też

Departamentu Stanu USA nie zareagował bezpośrednio na te informacje, przypomniał jedynie, że Stany Zjednoczone pozostają "zaangażowane (...) na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

"Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie mamy wrogich intencji wobec Korei Północnej i jesteśmy gotowi zacząć rozmawiać bez warunków wstępnych, czego Pjongjang nadal odmawia" - oświadczył Waszyngton.

Czytaj też

Agencja AFP przypomina, że eksperci w USA i Korei Południowej wielokrotnie już ostrzegali, że Północ przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej. Według Yang Moo-jina, profesora na Uniwersytecie Studiów Korei Północnej, nowe prawo wyraźnie potwierdza stanowisko Pjongjangu, który uważa, że ??negocjacje w sprawie denuklearyzacji nie są już aktualne.

"Pjongjang prawdopodobnie nawiąże bliższe stosunki z Chinami i Rosją przeciwko Waszyngtonowi i...przeprowadzi siódmy test nuklearny w najbliższej przyszłości" – powiedział Yang.

Zdaniem Cheong Seong-changa z Centrum Studiów nad Koreą Północną przy Instytucie Sejong nowa ustawa świadczy o zaufaniu Kim Dzong Una w potencjał nuklearny i wojskowy jego kraju, w szczególności w jego międzykontynentalne pociski balistyczne, które mogą uderzyć w Stany Zjednoczone.

Czytaj też

"To prawo publicznie uzasadnia użycie broni jądrowej przez Pjongjang, w szczególności w odpowiedzi na atak nienuklearny. Jako dyktator Kim Dzong Un nie potrzebuje prawa, aby rozpocząć atak nuklearny, ale nowa doktryna służy usprawiedliwieniu użycia przez niego broni nuklearnej w sytuacji nadzwyczajnej poprzez wcześniejsze ujawnienie zasad jej użycia w kraju i za granicą" - wyjaśnił Cheong Seong-chang.

"Głębokie zaniepokojenie" nowym prawem Korei Płn. wyraził w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric

"Sekretarz generalny wzywa Pjongjang do wznowienia rozmów z kluczowymi stronami w celu osiągnięcia trwałego pokoju oraz całkowitej i możliwej do zweryfikowania denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - powiedział dziennikarzom Dujarric.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. DDR

  Niech USA Rosja i Chiny dadzą dobry przykład i się zdenuklearyzują a Izrael jako pierwszy

 2. szczebelek

  To jest niby gadanie, ale jak masz atomówkę to możesz mordować ludność cywilną państw ościennych gadając głupoty o operacjach specjalnych....

  1. Valdore

   @szcebelek, jak masz tysiace atomówek a te państwa nie sa w żadnych sojuszach. W innym przypoadku szybko sprowadzą ciebie do parteru.