Geopolityka

Finlandia w NATO | Putin ponosi strategiczną porażkę | Biuro Operacji Strategicznych Odc. 6

Finlandia stała się 31 państwem należącym do NATO. Rosja przegrywa tym samym wielką grę prowadzoną przez lata na rozbicie sojuszu obronnego i wypchnięcie jego wpływów z obszarów nad którymi Putin i władze z Kremla chciały mieć kontrolę. Te dodatkowe 1340 km granicy z umownym NATO to zapewne kolejny już przykład, że Zachód potrafi odpowiedzieć Rosji na jej neoimperialne wizje, a raczej urojenia i czyni to w sposób sprawny oraz bazujący na sferze wartości istniejących na obszarze transatlantyckim od 1949 r. Wejście Finlandii do NATO to wielki sukces każdego państwa NATO, w tym sukces Polski, który wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Dlatego w „Biurze Operacji Strategicznych” to właśnie fińska akcesja staje się tematem już 6 odcinka podcastu Defence24.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Wejście Finlandii do NATO to być może jedno z kluczowych lub najważniejszych rozszerzeń w całej historii tego sojuszu obronnego. Zdeklarowane przez lata do utrzymywania swojej neutralności państwo fińskie podjęło bowiem suwerenną decyzję o zerwaniu z dotychczasową polityką. I swoim wejściem do systemu obrony kolektywnej pokazało to, że NATO utrzymało lub nawet zwiększyło swój potencjał w zakresie obronności i odstraszania, przyciągając nie tylko wspomnianych Finów, ale i Szwedów, którzy przecież też nadal czekają na swoją kolej. Stąd też, w najnowszym odcinku podcastu „Biuro Operacji Strategicznych" przyjrzymy się różnym perspektywom widzenia akcesji Finlandii do NATO.

Czytaj też

Zastanawiając się na wstępie, co przede wszystkim mówi nam sama wola Finlandii względem wejścia do NATO. Bowiem odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, gdy staramy się ocenić układ relacji strategicznych w regionie nordyckim, ale również w wymiarze całej Europy. Potrzeba również refleksji strategicznej, co właściwie dziś oferuje NATO fińskiej przestrzeni bezpieczeństwa oraz obronności. Jak również, postaramy się zastanowić nad pytaniem, kto więcej zyskuje na akcesji Finlandii do NATO – czy 31 państwo w sojuszu obronnym, a może to przestrzeń natowska jest największym beneficjentem nowego rozszerzenia.

Reklama

Czytaj też

Nie można również uciec od pytań, jak obecne wejście Finlandii do NATO odbierać z perspektywy rosyjskich założeń strategicznych wobec Zachodu. Zastanawiając się, czy pojawienie się dodatkowej 1340 km granicy państwa natowskiego z Rosją nie jest największą strategiczną porażką Kremla, większą nawet niż niemożność eksportu gazu do Niemiec z użyciem Nord Stream 1 oraz 2.

Czytaj też

Finalnie, pytaniem otwartym pozostaje, jak zmiana w ilości członków NATO będzie oddziaływała na bezpieczeństwo i siłę podobnych sojuszy obronnych państw demokratycznych, zawiązywanych poza przestrzenią transatlantycką. Czyli mówiąc obrazowo, kto jeszcze poza włodarzami Kremla mógł poczuć się wysoce niekomfortowo widząc kolejną flagę wciąganą przed kwaterą główną NATO. To wszystko w najnowszym odcinku podcastu „Biuro Operacji Strategicznych", którego gospodarzem jest dr Jacek Raubo, Defence24.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ronnie88

    Nie putin tylko Rosja, to Rosjanie strzelają, Rosjanie są za wojną, to Rosjanie ucinają głowy.

  2. Ma_XX

    i właściwie każda bomba szybująca może teraz dolecieć z FIN do S Petersburga - tak trzymać, chcieli odsunięcia NATO to mają efekt odwrotny