Geopolityka

Filipiny jednak nie zerwą więzów strategicznych z USA

Fot. Marine Corps Lance Cpl. Brienna Tuck
Fot. Marine Corps Lance Cpl. Brienna Tuck

Władze Filipin, jak na razie, zawiesiły swoją decyzję o zakończeniu ścisłej współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi, prowadzonej dotychczas na mocy umowy Visiting Force Agreement (VFA). Taka decyzja miała zapaść jeszcze na początku tego roku, ale obecnie Manila sygnalizuje możliwość rewizji swoich wcześniejszych planów ze względu na sytuację regionalną.

Filipiny zawieszają decyzję o wypowiedzeniu umowy ze Stanami Zjednoczonymi, obejmującej kwestie bezpieczeństwa i obronności. Amerykanie zaznaczyli, że przyjmują z zadowoleniem zmianę decyzji władz w Manili. Podkreślają, że długoletni sojusz amerykańsko-filipiński przynosił korzyści obu państwom.

Przypomnijmy, że Filipiny zamierzały zakończyć obowiązywanie umowy znanej, jako Visiting Force Agreement. Obowiązywała ona od przeszło dwóch dekad, kształtując jeden ze strategicznych sojuszy w regionie. Strona filipińska, ustami sekretarza spraw zagranicznych Teodoro Locsina, zaznaczyła, iż taka decyzja została podjęta przy uwzględnieniu kwestii politycznych oraz innych elementów wpływających na sytuację w regionie. Obecna rewizja wcześniejszych zapowiedzi o zerwaniu więzów ze Stanami Zjednoczonymi ma pochodzić bezpośrednio od prezydenta Rodrigo Duterte.

Strona filipińska ma zawiesić na co najmniej sześć miesięcy kwestię wycofania się z VFA. Przypomnijmy, że począwszy od 1998 r. dzięki zapisom VFA na Filipiny trafiali amerykańscy żołnierze, których rotacyjna obecność na terytorium tego państwa miała za zadanie utrzymanie współpracy szkoleniowej, jak również przygotowywanie się do wspólnych operacji np. z zakresu reagowania kryzysowego na katastrofy humanitarne. Amerykanie mieli też pomagać Filipińczykom w ich zmaganiach z terrorystami.

W lutym tego roku pojawiło się jednak oświadczenie, że Manila zamierza zakończyć obowiązywanie VFA. Wskazując na możliwość zmiany polityki względem przede wszystkim rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Szczególnie dla Pekinu, tego rodzaju zerwanie więzów wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi byłoby postrzegane, jako ważny krok na drodze rozszerzania własnej strefy wpływów.

Komentarze