Reklama

Geopolityka

F-16 wylądowały w Rumunii. Będą odstraszać Rosjan

F-16C z 457 Dywizjonu USAF. Fot. USAF
F-16C z 457 Dywizjonu USAF. Fot. USAF

W rumuńskiej bazie w Campia Turzii wylądowały na początku miesiąca amerykańskie F-16C należące do 457. ekspedycyjnego dywizjonu myśliwskiego. Ich zadanie to wsparcie Operacji Atlantic Resolve będącej elementem odstraszania Rosjan w rejonie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

457. dywizjon ekspedycyjny to nazwa dla elementów wydzielonych jednostki o tym samym numerze (z 301. Skrzydła Myśliwskiego) bazującej w Fort Worth w Teksasie. Ich operacje z bazy Campia Turzii – jednej z trzech zmodernizowanych przez Rumunów w ostatnich latach dla ich własnych F-16 – są częścią tzw. pakietu ochronnego na teatrze (Theater Security Package).

Operacja Atlantic Resolve rozpoczęła się w 2014 roku w początkowym okresie rosyjskiej agresji na Ukrainie. Stany Zjednoczone podjęły w reakcji na to szereg inicjatyw, które miały zwiększyć obecność sił sojuszu w regionie Europy Środkowowschodniej – morską, lądową i właśnie powietrzną. W jej ramach wzrosła też intensywność prowadzonych tam ćwiczeń. Obecnie przedsięwzięcie to jest finansowane ze środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania.

Do tej pory działania amerykańskich samolotów bojowych wspierających Atlantic Resolve były prowadzone przede wszystkim z baz Papa (Węgry), Ämari (Estonia), Graf Ignatiewo (Bułgaria) i Miedzynarodowego Portu Lotniczego Konstanca w Rumunii. Początkowo w ramach tych działań do Europy Wschodniej rotowano jednostki wyposażone w samoloty szturmowe A-10C i F-15C z różnych jednostek lotniczych. Od pewnego czasu są to coraz częściej F-16C, w tym wypadku wydzielone z jednostki rezerwowej, bo taką jest 457. dywizjon.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Apek

  Niech spróbują odstraszyć Rosjan nad Krymem (podobno ukraińskim). Odstraszanie Rosjan w Rumunii brzmi dość żałośnie, bo ich tam zwyczajnie nie ma, chyba że turyści ;)

  1. Jack40

   Mam nadzieję ze wiesz czyj tak naprawdę jest Krym ? Bo w sumie ani Ruski ani Ukraiński zresztą to samo tyczy Kaliningradu czyli dawnych Prus wschodnich

  2. ito

   Tak, Kaliningrad NA PEWNO nie jest ukraiński.

 2. sża

  Myślę, że Rumunia powinna się bardziej obawiać Turcji niż Rosji. Bułgaria i Grecja zresztą też...

 3. w.

  Nie można było po prostu napisać o dyslokacji F-16 do Rumunii bez tej propagandy wojennej?

 4. ehh

  Przedziwne to wszystko, odstraszamy Rosję bo grozi i zagarnia ale miliardy za paliwa tam wysyłamy. Gdzieś czytałem że 250 miliardów dolarów rocznie.

 5. Fanklub Daviena

  A jest jakiś wiarygodny dowód na skuteczność tego odstraszania?

 6. Olo

  A od czego mają odstraszać? Od wakacyjnych wyjazdów?

 7. Naiwny

  Ciekawe co i jak będzie w stanie odstraszyć tych kilka maszyn. Szczególnie działając w zasięgu rosyjskich systemów PWO. Ciekawa była by też reakcja Zachodu jeśli by rosjanie przebazowali podobnie kilka Su np. do Wenezueli też z zadaniem "odstraszania" np. amerykanów?

  1. To prawda

   Myślenie Kalego

  2. Wot

   Sorry, ale jesteś naprawdę naiwny..

  3. Zauważ z kim fruwasz. Różnica

 8. ktos

  NAiwny - przeciez w Wenezueli byly dwa bombowce z Rosji. Jakos paniki nie zauwazylem z tego powodu.

Reklama