Łukaszenka chce rosyjskich myśliwców na Białorusi [KOMENTARZ]

3 marca 2021, 12:21
1548919756_su-30-belarus
Fot. Речица LIVE/CC BY-SA 4.0
Reklama

Prezydent Republiki Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował wspólne, mieszanie białorusko-rosyjskie lotnicze patrole wojskowe nad terytorium swojego kraju. Wstępną zgodę na tę koncepcję miał wydać także prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Oba państwa podpisały też umowę wyznaczającą program strategicznej współpracy wojskowej na 5 lat. 

Łukaszenka powołuje się tutaj m.in. na pozytywne doświadczenia z 2014 roku kiedy to Białoruś była gospodarzem mistrzostw świata w hokeju na lodzie, a białoruskie i rosyjskie myśliwce wielozadaniowe wspólnie zapewniały bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej kraju w czasie tego międzynarodowego wydarzenia sportowego. W działaniach tych brały udział rosyjskie maszyny jak i piloci z rosyjskich baz znajdujących się na terytorium Rosji, które specjalnie w tym celu zostały przerzucone na Białoruś. 

Łukaszenka poruszył ten temat w czasie spotkania poświęconemu białorusko-rosyjskiej współpracy wojskowej. Stwierdził, że Rosjanie i Białorusini powinni wspólnie prowadzić działania powietrzne nad terytorium jego kraju. Powiedział też, że jest wystarczająco dużo baz lotniczych, dzięki czemu nie trzeba budować nowej infrastruktury niezbędnej do operowania wspomnianych. Zaoszczędzone pieniądze warto z kolei jego zdaniem inwestować w zakup nowych samolotów dla sił powietrznych obu państw.

image
Reklama

Według prezydenta Białorusi jego rosyjski odpowiednik miał przychylnie przyjąć tę propozycję. Podkreślił przy tym jednak, że białoruskie siły zbrojne będą chciały przy tej okazji pozyskać nowoczesne systemy uzbrojenia dla myśliwców wielozadaniowych rosyjskiej produkcji (od niedawna na Białorusi służą Su-30SM).

Zacieśnienie białorusko-rosyjskiej współpracy wojskowej miało być tematem ostatniego spotkania w Soczi pomiędzy głowami obu państw. Łukaszenka podkreślił, że Mińsk i Moskwa zamierzają nadal działać, w ramach wspólnej grupy sił. Prezydent Białorusi uważa, że ​​armia rosyjska jest jedną z najsilniejszych na świecie, a „białoruscy żołnierze skorzystaliby na przyjęciu najnowocześniejszych metod prowadzenia wojny i nauce posługiwania się najnowszą bronią razem z armią rosyjską”.

Obecnie na terytorium Białorusi nie znajduje się żadna stała baza rosyjskich sił powietrznych, choć o jej utworzenie od kilku lat zabiega Rosja, sygnały o dążeniu do rozmieszczenia większych sił na stałe pojawiały się jeszcze przed 2014 rokiem, spotykając się z chłodnym odzewem strony białoruskiej. Pierwotnie baza miała znajdować się w okolicach Bobrujska, jednak po pozyskaniu pocisków manewrujących JASSM przez Polskę potencjalną lokalizację zmieniono na Baranowicze.

W 2015 roku rosyjski resort obrony formalnie wystąpił do białoruskich władz z propozycją utworzenia rosyjskiej bazy lotniczej dla pułku lotnictwa taktycznego uzbrojonego w myśliwce wielozadaniowe Su-27. Propozycja ta jednak została odrzucona ze względu na silny sprzeciw Łukaszenk i jego zaplecza wobec tego pomysłu. W odpowiedzi jednak w czerwcu 2017 roku białoruski resort obrony zdecydował się na zakup 12 rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Su-30SM, które mają wzmocnić potencjał rodzimego lotnictwa. Ich pozyskanie ma odbyć się na rosyjski kredycie i ma stanowić alternatywę dla rosyjskiej bazy lotniczej. Dostawy myśliwców są realizowane stopniowo, od 2019 roku. Część źródeł podaje, że w ubiegłym roku zamówiono kolejne cztery maszyny tego typu.

Deklaracja Łukaszenki, dotycząca możliwości ciągłego rozmieszczenia rosyjskich samolotów na Białorusi (choć nie na zasadzie stałej bazy, co wcześniej postulowała Rosja, a rotacyjnej obecności, prawdopodobnie realizowanej w sposób ciągły) to kolejny dowód na zacieśnianie przez Mińsk więzi wojskowych z Moskwą. Po wybuchu protestów w sierpniu 2020 roku, w następstwie sfałszowania wyborów prezydenckich Białoruś stała się bardziej zależna i bardziej skłonna do szerszej współpracy z Rosją. Dowodem na to jest choćby podpisanie umowy wyznaczającej 5-letni program strategicznej współpracy wojskowej obu państw na początku marca br., co miało miejsce po raz pierwszy w historii.

Choć kooperacja Mińska i Moskwy już wcześniej była realizowana na dużą skalę, to przed sierpniowymi wyborami Łukaszenka wysyłał sygnały w stronę państw zachodnich o pewnej niechęci do "cementowania" więzi z Moskwą na przykład poprzez stałą obecność wojskową. Jeszcze na przełomie lutego i marca 2020 roku na Białorusi ćwiczyli np. żołnierze brytyjskich sił zbrojnych. Sytuacja uległa jednak zmianie i dlatego należy spodziewać się dalszego umacniania rosyjsko-białoruskiej współpracy, co nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo państw NATO w regionie, w tym Polski.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Reklama
mustafa
niedziela, 14 marca 2021, 19:59

Jak tak dalej będzie to Putin przerzuci broń jądrową z Rosji na Białoruś a my na to patrzymy i nic z tym nie robimy Polska musi posiadać broń jądrową pociski balistyczne i manewrujące satelity wojskowe obserwacyjne rozpoznawcze systemy antybalistyczne przeciwrakietowe potężną flotę wojenną i inną broń najnowszej technologii a nasz Rząd się spokojnie temu przygląda i nic z tym nie robi już sam nie wiem kim jesteśmy o co w tym wszystkim chodzi. wybrzeże powinno być bardziej chronione rakietami przeciw okrętowymi .Polska powinna mieć więcej samolotów powinna zostać przywrócona przez Prezydenta RP Zasadnicza Służba Wojskowa. Po Bałtyku powinien pływać lotniskowiec i wiele innych spraw. Żeby tylko w rezultacie nie chodziło o Polskie złoża naturalne tytan, wanad, gaz, ropa i wiele innych RZADKICH SUROWCÓW ZIEMI a chętnych na to jest dużo USA,ROSJA ,NIEMCY i inni

Plusik
czwartek, 4 marca 2021, 12:15

Mniam. E tam oni chcą parę myśliwców a my chcemy całą armię na nasz koszt oczywiście. I kto tu jakiś taki głupi?

Luke
czwartek, 4 marca 2021, 04:15

A ja zycze sobie i Polsce wlasne F15x

Niuniu
środa, 3 marca 2021, 23:59

Łukaszenko wykazuje sie daleko posuniętym realizmem. Mówi: nie potrzebujemy nowych lotnisk ani baz lotniczych - w tym rosyjskich. Mamy wystarczajaco lotnisk. brak Nam samolotów. Niech rosyjskie samoloty stacjonują na Naszych lotniskach lub lepiej niech rosjanie te samoloty Nam podarują. Po prostu genialne. Nic tylko brać przykład. Po co kupować F35. Niech amerykańskie F35 stacjonują na polskich lotniskach a jeszcze lepiej niech USA te F35 podaruje Warszawie. A co - łukaszenko nie ma monopolu na tą koncepcję. le jemu chyba się uda a MY niestety musimy za to zapłacić miliardy dolarów. Pozazdrościć Batiuszki Białorusii.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 12:36

Nie bardzo rozumiem zabieg oratorski z "Nam" pisanym wielką literą i to o Białorusi. Co chciałeś w ten sposób powiedzieć? Chodziło o pompatyczny styl wypowiedzi Baćki? Zgadzam się z tezą z artykułu, że Baćka musi spłacać rosyjską pomoc w utrzymaniu władzy i wpuścić Rosjan. Wygląda na to, że pod rządami Baćki niezależność Białorusi będzie dalej erodować, tylko szybciej. Poza tym Putin nie podarował Su-57 czy choćby Su-35 Baćce, ale dał mu kredyt na zakup Su-30SM.

Autor
środa, 3 marca 2021, 22:45

Dobra dobra, będzie jak z armenią, nazbroją się niepotrzebnych rzeczy a potem będą one bezużyteczne bo gdy Łukaszenka upadnie, to to uzbrojenie jedyne co to do jankesów

klemens
środa, 3 marca 2021, 22:13

Niech Baćka nie zapomina, że jest w zasięgu naszych pocisków manewrujących, a za chwilę będą w zasięgu przedmieścia Moskwy :)

Herr Wolf
czwartek, 4 marca 2021, 08:14

Których???

Davien
sobota, 6 marca 2021, 09:10

Wszystkich:)

czwartek, 4 marca 2021, 08:04

A ajkoe to i jaka jest ich ilości. Sądząc po wojnie w Iraku i Serbii to musi być ich masakryczna ilość

Tani
czwartek, 4 marca 2021, 07:03

Nic mu nie zrobisz bo bez zgody USA ich nie odpalisz. Sa zabezpieczone elektronicznie.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 13:48

Nie mówisz aby o Iskanderach?

Tani
sobota, 6 marca 2021, 01:47

Nie ,pisze o naszych rakietach wyprodukowanych w USA. Zreszta Amerykanie tego nie kryja,cala ich pomoc polega na tym ze to jest bron obronna. Czyli Ukraincy moga jej uzyc u siebie na terytorium Rosji juz nie. Podobnie jest z nasza. Nie wierze ze Iskandery sa zabezpieczone bo na to trzema miec technologie. Iskander to prosta rakieta a do tego byly przypadki zestrzeliwania przez sowieckie systemy plot rosyjskich samolotow wiec obstawiam ze zabezpieczen nie maja. Amerykanie maja i wcale tego nie kryja wiec dziwi mnie wasze zdziwienie. Obstawiam ze nasz F-16 nie wleci nad Kaliningrad lub Bialorus bez uzgodnien a co dopiero rakieta.

czwartek, 4 marca 2021, 00:17

Niech wszyscy tak myślący wyrysują na mapie linie zakresu rakiet rosyjskich.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 12:38

Pijesz do tego jak nie trafiając w Księżyc ZSRR stworzył pierwszego sztucznego satelitę Słońca?

czwartek, 4 marca 2021, 10:54

W Azerbejdżanie o tym wiedzą?

LeLo
środa, 3 marca 2021, 21:41

Biorą sobie na utrzymanie kolejne "państwo", choć pieniędzy brakuje dla własnego społeczeństwa. Brawo!

Palmel
czwartek, 4 marca 2021, 10:10

pieniędzy brakuje dla własnego społeczeństwa - to jest ich wewnętrzna sprawa widać że nie znasz Rosjan, a dla nas bo będą bliżej i to na naszym starym przedwojennym lotnisku w Lidzie a dzięki ostatniej naszej polityce względem Białorusi mamy już na naszej granicy rosyjskich pograniczników

Kot
czwartek, 4 marca 2021, 09:07

Oni nie biorą nic na utrzymanie. To będzie kolejny region do okradania. Jedź do Moskwy i później w okolice gdzie łupią złoto, ropę, gaz. Wtedy pojmiesz o co w tym chodzi.

lucas123
czwartek, 4 marca 2021, 09:00

Artykuł dotyczy FR a nie usa. Czytaj ze zrozumieniem.

Herr Wolf
czwartek, 4 marca 2021, 08:14

Popatrz jak w Polsce..

ito
środa, 3 marca 2021, 20:55

Wystarczyło poprzeć Cichanouską i Łukaszence niechęć do zacieśniania współpracy z Rosją przeszła. Kolejny sukces zachodniej dyplomacji. Brawo!

Palmel
czwartek, 4 marca 2021, 10:12

to są skutki działań naszych genialnych strategów od polityki zagranicznej

inż.
środa, 3 marca 2021, 23:44

Cichanowską mówi się

Fanklub Daviena
środa, 3 marca 2021, 16:34

Czyli kolejny raz głupie postępowanie NATO spowodowało strzelenie sobie przez NATO w stopę... :D

Wania
czwartek, 4 marca 2021, 09:46

Jasne, to przecież NATO sfałszowało wybory na Białorusi, spałowało białoruskie społeczeństwo i teraz Łukaszenka nie ma wyboru i musi prosić Wołodię o pomoc!

Tani
sobota, 6 marca 2021, 01:56

Wania jakie falszerstwo? Wynik wyborow jest odbiciem struktury spolecznej. Miasta glosowaly za zmiana wies za Batiuszka. A ze wies to wiekszosc to jest jak jest. Rzadzi byly dyrektor Kolchozu. To jest tak samo jak u Arabow. Zrobisz wybory demokratyczne,demokratycznie wygraja ....islamisci. Egipt byl tego doskonalym przykladem. Teraz z innej beczki znowu wyplynela fotka bialoruskich Sm-30sm tym razem egz z nr 04 ale znowu bez uzbrojenia. Czyzby kupili je bez uzbrojenia? Ja przypomne ze Armenia swoje kupila po specjalnej cenie czyli takiej jak placi Ruska Armia ale bez uzbrojenia ,wiec logicznie Batiuszka tez tak kupil. Ale moge sie mylic

gegroza
środa, 3 marca 2021, 20:30

Na czym polegał błąd NATO ?

czwartek, 4 marca 2021, 08:32

Mnie badziej zastanawia na czym miało by polegać to "strzelanie w stopę"??? Czyżby kolejne mocarstwo z pożyczonymi starymi samolotami miało by stanowić dla nato "przeciwwagę" :)?

Eee tam
środa, 3 marca 2021, 20:21

A co na to Białorusini ? Acha. Zapomniałem. Na wschodzie ludzie nie mają nic do gadania.

mobilnyPL
czwartek, 4 marca 2021, 12:15

W Polsce również. Dawaj dalej....

X
czwartek, 4 marca 2021, 05:47

Tak samo na zachodzie ludzie swoje a politycy mają to gdzieś

2021
środa, 3 marca 2021, 16:20

To teraz korytarz przez Litwę do Kaliningradu.

Amator
czwartek, 4 marca 2021, 08:36

Dlaczego przez Litwę? Przez Polskę będzie krócej.

Herr Wolf
czwartek, 4 marca 2021, 08:16

Ruscy mogą sobie takich " autostrad" zrobić ile będą potrzebować..

4u
środa, 3 marca 2021, 15:50

Lepszy na wolnosci kasek lada jaki nizli w niewoli “przysmaki” Nie wszyscy jednak preferuja, czy moze nie stac ich na “democracje” w chociazby naszym wydaniu gdzie kluczowe galezie przemyslu zostaly za bezcen oddane demokratycznym korporacjom, pozostale zamienione na magazyny i organizacje antyrzadowe obsadzone obcymi wywrotowymi rezydentami.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 12:43

Zdefiniuj terminy "wolność" i "demokracja", bo wygląda na to, że używasz ich w jakimś niewłaściwym znaczeniu. Za to konstrukcja "wywrotowi rezydenci" jasno wskazuje na inspiracje.

czwartek, 4 marca 2021, 08:33

Po jakiemu to?

mik
środa, 3 marca 2021, 15:03

No to czas by USA się przyłączyły do tego oczywiście ze stroną polską

mc.
środa, 3 marca 2021, 15:00

Dostał propozycję nie do odrzucenia...

Herr Wolf
środa, 3 marca 2021, 19:13

Skąd my to znamy..

Davien
środa, 3 marca 2021, 21:20

Z czasów kiedy rosyjskei hordy okupowały Polske prez 50 lat więc zamknij sie Wolfik.

Tani
sobota, 6 marca 2021, 02:04

Nie okupowali bo stacjonowali na podstawie legalnej umowy z legalnym rzadem. Ich status byl taki jak dzisiejszy Armii USA w Polsce. Prawnie oba te pobyty sa takie same. Przypomne ze nie bylo czegos takiego jak Rzad na Uchodztwie. Byl jeden Rzad w Warszawie i tylko on reprezentowal nasz kraj za granica. Na koniec ja sie urodzilem w PRL i nikt nigdy i nigdzie nie robil mi z tego problemu. Problem robicie wy urodzeni grubo po PRL. Musicie byc sierotami bez rodzin bo realiow nie znacie na mm. Znacie tylko pare hasel i tyle w temacie

ech ta zielona karta
sobota, 6 marca 2021, 19:59

Ale on nawet z tego raju po 1989 wyemigrował do USA wyżebrując zielony kartonik.

Stop USA w Polsce
czwartek, 4 marca 2021, 07:59

Teraz przyszła kolei na was

X
czwartek, 4 marca 2021, 05:49

Sowieckie hordy Fabien żyjesz nie w realnym świecie

inż.
środa, 3 marca 2021, 23:45

W czasie tej 50 letniej okupacji Polacy nie kradli a tylko budowali polski przemysł narodowy

bender
czwartek, 4 marca 2021, 12:51

Przepraszam, ale zabrzmiało jak z telewizji Kima. Czyli od rzeczy. Jeśli dzisiejsza Rosja jest cieniem ZSRR, to czego brakuje Rosji, żeby tym ZSRR być? Krajów satelickich. Budując socjalizm wzmacnialiśmy ich imperium. Na szczęście cała ta budowla, przy naszym znaczącym udziale, runęła.

czwartek, 4 marca 2021, 10:55

Że co takiego?

mc.
środa, 3 marca 2021, 20:30

Różnica jest taka że jeszcze nie słyszałem, by stacjonujący w Polsce amerykańscy żołnierze "interesowali się" polskimi wyborami.

Amator
czwartek, 4 marca 2021, 08:38

Stacjonujący na Białorusi rosyjscy żołnierze, również nie będą się interesowali wyborami na Białorusi. Poniał?

No skąd
czwartek, 4 marca 2021, 08:31

Zorzeta ci nie wystarczyła? To był namistnik na Polskę

Big Jim
środa, 3 marca 2021, 21:25

Żołnierze nie, ale politycy już tak. A tam bez namaszczenia politycznego "trepy" nie ruszą palcem...

Monkey
środa, 3 marca 2021, 14:58

Czyli Łukaszenka jest w kropce. Ma ograniczone możliwości działania jeśli chodzi o Rosję. A dla nas to zły znak, bo nasza modernizacja kuleje, i to zdrowo. Do tego doliczyć niemal 40 lat zaniedbań i jest przepis na katastrofę.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 13:01

Nigdy nie było opcji, żeby Łukaszenka mógł się kompletnie sprzeciwić władcom Kremla, ale teraz faktycznie ma mniejsze pole manewru. Jednak to nie jest tak, że jesteśmy tym zaskoczeni. Osobiście unikałbym banałów jak "40 lat zaniedbań", bo brzmią jak partyjnego przemówienia, a sens jest iluzoryczny.

Smiechow
środa, 3 marca 2021, 14:24

I znowu wygrał Putin..,bo z kim miał przegrać :) Nie udała się ukraińska prowokacja z wagnerowcami na Białorusi ,powodując jeno to ,ze Łukaszenko poznał prawdziwe intencje ukraińskiego "przyjaciela" .Na nic zdały się próby nacisków ze strony Polski ,metody kija i marchewki UE i USA ,czy utworzenie przez Zachód alternatywnego rządu na uchodżtwie . Na nic ultimatum Cichanouskiej i jej rozpaczliwe wezwania do strajku generalnego .Wszystko to zaskutkowało jeno wepchnięciem Białorusi w ramiona Rosji...,nad czym niezmiernie boleję .

gegroza
czwartek, 4 marca 2021, 09:30

To była rosyjska prowokacja - Wagnerowcy są z Rosji a nie Ukrainy chłopie

mc.
środa, 3 marca 2021, 20:32

Wpadnięcie Białorusi w ramiona Rosji, było NIEUNIKNIONE. Nikt w Europie i USA nie ma zamiaru sponsorować Łukaszenki, a Rosja to robi (choć przejmuje przy tym infrastrukturę Białorusi).

andys
środa, 3 marca 2021, 14:21

1. Łukaszenka widzi sprawę tak- Zachód nie chce z Białorusia współpracować na zasadach równosci , nie przyjmuje tych impulsów , które Białoruś wysyła - kłótnie z Rosją, brak zgody na baze rosyjską na Białorusi (autor wspomina o tym) rozmowy , nie tak dawno z waznymi politykami Zachodu (np. Pompeo), cwiczenia wojskowe z Brytyjczykami itd. Ostatnie wydarzenia pokazały, że Zachód zgodziłby sie na dobre stosunki z Białorusia , ale na swoich zasadach (na tych sprawdzonych w Ukrainie i Mołdawi). Głównie chodzi o rezygnacje z prorosyjskiej polityki i 2.W chwili obecnej Białorus , to chyba jedyny kraj w Europie , który na swoim terytrium nie ma obcej bazy. Z naszego punktu widzenia to bardzo dobra wiadomość, gdyz oddala nas od realnych sił Rosji. Białorus , ze wschodu na zachód (i odwrotnie) to ok 400 km ziemi niczyjej . Na terenie Polski kontyngent wojsk obcych zwieksza sie i , co dla Białorusinów wazne, jest to kontyngent USA. 3. W ten sposób Białorus, chcac nie chcąc , wciagana jest w polityke globalną. 4. Mysle, że Łukaszenka blefuje. Białorusini bardzo sobie cenia swoja quasi-neutralność, co umozliwialoby dobre stosunki z Zachodem, Chinami i Rosja. Uwazam, że to naiwne rozumowanie, jednak Białorusini sa teraz konsekwentni.

kj1981
środa, 3 marca 2021, 21:37

Kolega mija się z prawdą - na Białorusi są rosyjskie bazy, choćby te obsługujące radary dalekiego zasięgu.

mc.
środa, 3 marca 2021, 20:39

Ad.1 Europa i USA nie wieży , w słowa Łukaszenki Ad.2 Fakt że na Białorusi są cyklicznie przeprowadzane ćwiczenia ZAPAD z bardzo dużą ilością wojsk rosyjskich oznacza że bazy są im niepotrzebne Ad.3 Białoruś jest na uboczu wielkiej polityki. Jeśli Rosjanie podejmą próbę agresji przeciwko nam, Litwie, Łotwie Estonii lub Ukrainie, tak czy inaczej Białoruś oberwie -. choć mogą tego nie chcieć. Ad.4 Łukaszenka walczy o przetrwanie. jest mu obojętne co się stanie z jego narodem, choć chciałby być "osobnym podmiotem", ale... nie ma wpływu na wydarzenia.

andys
środa, 3 marca 2021, 22:13

Adn 1. Chyba "wierzy", a nie "wieży". Jesli jednak "wieży", to wyjaśnij sens tego zdania. Zwykle , przed rozpoczęciem wojny, jest etap przedstawiania sobie wzajemnych pretensji, etap rozdmuchiwania propagandy, wycofanie dyplomatów itd. Młodych ludzi, żołnierzy należy "nabuzować" argumentacją , aby byli gotowi zabijac i być zabijanym. Niczego takiego , ani w Polsce , ani w Rosji nie widzę.

bender
czwartek, 4 marca 2021, 12:09

A teraz spójrz na Krym i Donbas. Przecież Rosjanie i Ukraińcy mieli być "braćmi". Albo spójrz na rok 1939 i ciepłą sowiecką propagandę wobec Hitlera. Neosowieci z Kremla są w stanie w 24 godziny kompletnie zmienić narrację.

andy
piątek, 5 marca 2021, 09:55

1. Krym był , jest i bedzie rosyjski. Mógł być ukraiński, gdyby nie polityka ukraińska. Czy wyobrazacie sobie teraz , aby na Krymie zabroniono mówic po rosyjsku, jak to ma miejsce teraz w Ukrainie? 2. Donbas był ukraiński i pewnie bedzie dalej ukraiński, chwilowo niecałkowicie oderwany od Ukrainy. Od rozsadku władz w Kijowie zalezy, jak szybko Donbas formalnie wróci do Ukrainy. Słowo -autonomia jest tutaj kluczowe. Kwestia 1939 r i niestałosci polityki rosyjskiej to duzy temat, nie chce mi sie pisać, gdyz nie potrafie przedstawiać skomplikowanych problemów w jednym zdaniu.

Polak z Polski
środa, 3 marca 2021, 14:05

Przez 30 lat Polska praktycznie oddała Białoruś Rosji. Nie mamy tam żadnych wpływów. Ten sam błąd popełniamy teraz z Ukrainą. Zostajemy sami w obliczu zagrożenia rosyjskiego.

fifi
środa, 3 marca 2021, 20:15

Zostaliśmy sami?No przecież sami tak sobie zrobiliśmy .Za późno na gorzkie żale.

Ziom
środa, 3 marca 2021, 13:47

Chyba coś się komuś pomerdało. Baza miała być w Baranowiczach, ale po zakupie JASSM zmieniono lokalizację na Bobrujsk, a nie na odwrót.

Ziemianin
środa, 3 marca 2021, 17:17

Chyba się coś komuś pomerdało wystraszyli się czterech rakiet na krzyż które nie wiadomo kiedy będą

Tani
środa, 3 marca 2021, 16:00

Wszystkim sie pomerdalo,na fotce nie jest Bialoruski tylko Rosyjski Su-30sm. Bialoruskie maja inne malowanie i nr 01-04.

10
środa, 3 marca 2021, 13:43

I po co było się wtrącać ? Na pewno dobrze na tym nie wyjdziemy...

Davien
środa, 3 marca 2021, 18:23

Istotnie, Rosja na tym dobrze nie wyjdzie:)

czwartek, 4 marca 2021, 02:37

Jesli jestes PRAWICOWIE albo choc madz obiektywne pro Polskie myslenie bo cie obserwuje i teń portal od 10 lat to sie nie unos bo cie nienawidza,ale przywitam sie i czuje sie zobowiaxany by tu z wami "popisac' bo masakra co tu wypisujecie, Hm... jestem po matematyce kwantowej ,wojsko 8 patriotyzm jest moja miloscia a z ciekawostek moj szwagier lata na F 16 a w afganistamie latalł na mi 26,,z z przeszkoleniem na apache w bazie andrews,pozdrawiam

No skąd
środa, 3 marca 2021, 19:40

Dlaczego?

mik
środa, 3 marca 2021, 21:41

Bo Białorusini działali przeciwko Łukaszence dla Rosji Putina?

Davien
środa, 3 marca 2021, 21:26

Bo własnie pakuja sie w kłopoty w kolejnym kraju.

No skąd
czwartek, 4 marca 2021, 08:34

Kłopoty to mają Ukraińcy.

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:15

Istotnie, Ukraina pa pewne kłopoty z rosyjskimi terrorystami i bandziorami, nie nadąża ich wybijać tyle ich przyłazi z Rosji

Extern
środa, 3 marca 2021, 16:22

No właśnie też uważam że niepotrzebnie Rosjanie się wtrącacie Białorusi w jej sprawy, Jeśli Białorusini chcą żyć w kraju niepodległym i demokratycznym to i tak manifestacjami militarnymi tego nie zmienicie i finalnie przeciwko wam się takie siłowe działania obrócą.

Skleroticus
środa, 3 marca 2021, 16:07

Tu się nic nie zmienia od lat. Odkąd mają ZBiR (nomen-omen). Odrębność od zawsze była fikcją, przykład? Manewry Zapad. Właśnie dlatego należy wspierać opozycję, szczególnie z Zachodniej Białorusi.

Big Jim
środa, 3 marca 2021, 21:44

Jedyna opozycja jak tam istnieje jeszcze dwa lata temu krzyczała, że Białoruś zbyt wolno integruje się z Rosją a dziś udaje opcję prozachodnią...

Tomasz34
środa, 3 marca 2021, 16:05

No właśnie Polska się nie wtrącała przez 30 lat, bo polityka wschodnia nie była prowadzona tak jak powinna, i teraz są takie skutki, że jak Łukaszenka miał problemy to poszedł do Putina po pomoc. Ale nie przesadzajmy że jest źle. Co nie zmienia faktu, że Białoruś to sąsiad Polski, i Polska powinna się wtrącać, tak samo jak robi to Rosja. Dodatkowo sprzyja temu fakt, że ludność Białorusi jest Polsce przychylna.

Dawo
środa, 3 marca 2021, 15:53

Za bardzo przesiąkł kolega wschodnimi metodami działania. A jeszcze buduje wschodnią propagandę.

orug
środa, 3 marca 2021, 20:28

A czym sie rózni propaganda zachodu od wschodu. Wiecej czytaj zagranicznych portali, a nie powtarzasz idiotyzmy polityków.

czwartek, 4 marca 2021, 08:35

Nie ma czegoś takiego jak "propaganda zachodu".

Valdore
środa, 3 marca 2021, 21:27

Ale wiesz ze Sputnik czy RT to sa rosyjskie portale wiec odklej sie od nich.

nanoz
środa, 3 marca 2021, 13:27

To jest wstęp do tworzenia rosyjskich baz na Białorusi, z której juz blisko do Kaliningradau.

Eee tam
środa, 3 marca 2021, 18:04

No to Białorusini już całkowicie wyleczeni z jakichkolwiek związków z Rosją

Lol
środa, 3 marca 2021, 16:37

Z tego też względy Rosja w najbliższym czasie musi dostać nauczę. Trzeba gadać z Chinami o rozbiorze tego faszystowskie go tworu. Cześć dla Chin, dla USA, dla Europy a może i Indie by coś chciały?

andys
czwartek, 4 marca 2021, 08:22

Dlaczego w tym podziale skromnie zapominasz o Polsce?

olo
środa, 3 marca 2021, 20:36

najpierw podzielimy twoje mieszkanie, co ty na to?

czwartek, 4 marca 2021, 10:56

Ty to możesz podzielić co najwyżej własne onuce.

Whiro
czwartek, 4 marca 2021, 09:13

Ja moje mieszkanie kupiłem. A za ile Rosja kupiła kuryle, mandzuri, Kaliningrad, naddniestrze, karelie i miliony km2 innych ziem? Podbili i ukradli. Dlaczego więc złodziejowi nie można odebrać zrabowane go łupu? Widzisz w tym coś nie ok? Rosja w 8kradanou sąsiadów do dziś nie widzi nic złego.

Tani
sobota, 6 marca 2021, 02:07

Uwazaj co piszesz bo USA to prawie wszystko ma tak pozyskane. No Alaska jest legalna bo kupili. Manipulacja ma zawsze dwie strony

ciekawy
czwartek, 4 marca 2021, 08:36

Polskie "mieszkanie" już było dzielone. I Rosja nie tylko brała w nim udział ale była inicjatorem. Z czym masz więc problem obrońco Rosji?

Tomasz34
środa, 3 marca 2021, 16:09

Nie martw się, Łukaszenka wcale ich nie chce, bo wie, że jak Rosja gdzieś wchodzi, to ciężko się jej pozbyć. Łukaszenka dalej robi to samo co wcześniej, czyli lawiruje pomiędzy wschodem i zachodem. Po prostu obecnie ma ciągoty w stronę Rosji. Gdyby Polska miała tam większe wpływy gospodarcze, to byłoby inaczej.

Olo
czwartek, 4 marca 2021, 12:21

Po ostatnich wyborach na Białorusi Łukaszenka za bardzo nie ma czego szukać na zachodzie. Pozostał mu tylko i wyłącznie wschód albo wymazanie z historii.

Gnom
niedziela, 7 marca 2021, 15:07

To już było. Widać młody jesteś. Poszukaj ile razy "wielki wódz Białorusi" był już w podobnej sytuacji. Tomasz34 pisze dobrze, to mistrz lawirowania pomiędzy UE a Putinem i w efekcie zawsze dostaje od obu stron cos w prezencie..

No skąd
czwartek, 4 marca 2021, 08:38

Coś takiego. Wyszli z DDR, Polski, Czechosłowacji. Powstała Ukraina, Białoruś, Litwa, Estonia i wiele innych. To wszystko bez wojny. Co opuścili dobrowolnie Amerykanie?

Tweets Defence24