Reklama

Geopolityka

Erdogan chce "postępu w relacjach" z Unią Europejską

Fothtwww.tccb.gov.tr
Fothtwww.tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek przez telefon przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, że potrzebny jest postęp w poprawianiu relacji między Ankarą a Brukselą – przekazała kancelaria szefa tureckiego państwa.

W obliczu wzrostu napięcia między Turcją a Grecją we wschodniej części Morza Śródziemnego Erdogan powiedział Michelowi, że Turcja spodziewa się "konkretnych kroków" ze strony UE w sprawie zorganizowania konferencji regionalnej z państwami z rejonu tego akwenu.

Grecja zaś "kontynuuje działania w celu eskalacji napięć we wschodniej części Morza Śródziemnego pomimo podejścia Turcji, opartego na dobrych intencjach" - przekazała kancelaria Erdogana.

Turecka marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek badawczy Oruc Reis będzie od 12 do 20 października prowadził badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu greckiej wyspy Kastelorizo. Oprócz niego badania mają także prowadzić dwie inne jednostki, Ataman i Czyngis-chan.

Wywołało to w poniedziałek ostrą reakcję szefa dyplomacji Grecji Nikosa Dendiasa, który rozmieszczenie tureckich statków badawczych na spornych wodach w pobliżu greckich wysp nazwał zagrożeniem dla pokoju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama