Geopolityka
Dania pomoże usunąć broń masowego rażenia z Libii
Duński parlament zdecydował, że wyśle kontenerowiec wraz 200 osobami do pomocy przy międzynarodowej operacji usuwania broni chemicznej z ogarniętej chaosem Libii. Ponadto Dania pokieruje operacją, prowadzoną pod egidą Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
99 deputowanych głosowało za, nikt się nie sprzeciwił, przy 80 deputowanych wstrzymujących się od głosu w liczącym 179 miejsc Folketingu.
Operacją pokieruje Dania, ale inne kraje, w tym Finlandia i Niemcy, również mają się do niej przyłączyć - poinformowało duńskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Czytaj także: Dania zbombardowała nieformalną stolicę ISIS
Według MSZ w Kopenhadze w lipcu popierany przez ONZ libijski rząd jedności narodowej złożył formalny wniosek o międzynarodowe wsparcie przy likwidowaniu broni chemicznej.
Szef OPCW Ahmet Uzumcu z zadowoleniem powitał głosowanie w Danii, mówiąc, że kraj ten pomoże "Libii wypełnić zobowiązania wynikające z konwencji dotyczącej broni chemicznej", nakazującej zniszczenie takiego arsenału. Libia przyłączyła się do konwencji w 2004 roku.
Jak podały duńskie władze, to OPCW i Stany Zjednoczone zwróciły się do Danii o wsparcie operacji.
Kiedy Libia zaczęła niszczyć swój arsenał chemiczny w 2004 roku, deklarowała że ma 24,7 ton gazu musztardowego, 1390 ton prekursorów (czyli substancji służących do produkcji śmiercionośnych gazów) oraz ponad 3 tysiące bomb zawierających broń chemiczną. Niszczenie broni chemicznej w tym kraju zostało przerwane w 2011 roku w czasie rewolty, gdy obalono reżim Muammara Kadafiego. Pozostało około 850 ton prekursorów, które zostały zmagazynowane w monitorowanym przez OPCW ośrodku w Ruwagha.
W 2014 roku Dania była zaangażowana w międzynarodową operację usuwania i niszczenia arsenału chemicznego w Syrii.