Geopolityka
Dania zbombardowała nieformalną stolicę ISIS
Duńskie lotnictwo przeprowadziło pierwsze naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego w Syrii - poinformowało dowództwo duńskich sił zbrojnych. Dania w ramach międzynarodowej koalicji pod wodzą USA bombarduje IS także w Iraku.
Jak poinformowało dowództwo duńskiej armii, w piątek cztery F-16 zbombardowały miasto ar-Rakka, które jest nieformalną stolicą Państwa Islamskiego, niszcząc punkty dowodzenia i składy broni. Ponadto zabito bojowników organizacji - nie podano jednak, jak wielu.
Dowódca międzynarodowych misji powietrznych w duńskich siłach zbrojnych Jan Dam oświadczył, że naloty te były "istotnym wkładem" w działania koalicji.
Według danych duńskiej armii od połowy czerwca Dania w Iraku i Syrii przeprowadziła łącznie 67 misji powietrznych i zrzuciła 93 bomby.
Czytaj także: Safran będzie zabezpieczał silniki duńskich Merlinów
Duńczycy zdecydowali się na wydzielenie do misji przeciwko Daesh siedmiu wielozadaniowych myśliwców F-16 oraz samolotu transportowego C-130J i ponad 200 żołnierzy 19 kwietnia 2016 roku. W składzie kontyngentu znalazło się również 60 operatorów z jednostek specjalnych, wykonujących zadania wsparcia.
Podczas podjęcia decyzji duński parlament ogłosił, iż nie wszystkie samoloty wysłane przez Danię do Syrii będą uczestniczyły w walce, albowiem do prowadzenia operacji bojowych wyznaczone zostały tylko cztery myśliwce F-16, natomiast pozostałe trzy stanowią odwód strategiczny. Natomiast samolot C-130J operuje w ramach działań logistycznych, dostarczając wyposażenie dla żołnierzy oraz ludności cywilnej.
Dania posiada już doświadczenie w tego rodzaju misjach, albowiem duńskie samoloty brały już udział w nalotach koalicji przeciwko Daesh w Iraku od początku października 2014 roku. Pod koniec września 2015 r. myśliwce zostały wycofane w celu przeprowadzenia koniecznych przeglądów i remontów.
Czytaj także: Daesh grozi i wzywa do dżihadu w Rosji
PAP/RS
ja
Dowódca ... oświadczył, że naloty te były "istotnym wkładem" w działania koalicji. - MAMO CHWALĄ NAS. Tylko czemu, czy to ma coś oznaczać, coś czego nie można powiedzieć otwarcie?